• 42352 marta o'qildi
Ipoteka kreditlari tijorat banklari tomonidan qaytarishlik, to‘lovlilik, ta’minlanganlik va muddatlilik shartlarida quyidagi maqsadlar uchun beriladi
• qonun hujjatlarida belgilangan tartibda kelishilgan yakka tartibdagi va namunaviy loyiha asosida, qurilishning belgilangan normalari va qoidalariga rioya qilib yakka tartibda uy-joy qurish va rekonstruktsiya qilish;
• yakka tartibdagi uy-joyni yoki ko‘p kvartirali uydagi kvartirani sotib olish.
Ipoteka kreditini olish uchun bankka quyidagi hujjatlar taqdim etiladi
• qarz oluvchining (birgalikda qarz oluvchilarning) pasporti asl nusxasi;
• uy-joyning oldi-sotdi shartnomasi;
• qarz oluvchining (birgalikda qarz oluvchilarning) oxirgi 12 oydagi daromadlari to‘g‘risida ma’lumot.
• Ipoteka krediti olish to‘g‘risidagi arizani ko‘rib chiqish muddati barcha zarur hujjatlar taqdim etilgan kundan e’tiboran 30 ish kunidan oshmasligi kerak.
• Ipoteka shartnomasi bank va qarz oluvchi o‘rtasida tuziladi.
Kredit olishda qarz oluvchi quyidagi xarajatlarni amalga oshirishi kerak
• ipoteka to‘g‘risidagi shartnomani notarial tasdiqlash uchun davlat boji;
• mulk qiymatini aniqlash bo‘yicha baholovchi tashkilot xizmatlari uchun to‘lov.
• Aholiga ajratiladigan ipoteka kreditlari muddati 20 yilgacha uzaytirildi.
Xususiy pudrat tashkilotlari tomonidan qurib bitkazilgan kvartiralarni, shuningdek, tayyor holda topshirish shartisiz (pardoz ishlarini amalga oshirmasdan) qurilgan kvartiralarni birlamchi uy-joy bozorida sotib olish uchun bir qarz oluvchiga ajratilayotgan ipoteka kreditlarining eng ko‘p miqdorlari
• qishloq joylarida 1 va 2 xonali kvartiralar uchun 174 mln so‘mdan 240 mln so‘mgacha, 3 va undan ko‘p xonali kvartiralar uchun 224 mln so‘mdan 320 mln so‘mgacha;
• shaharlarda 1 va 2 xonali kvartiralar uchun 180 mln so‘mdan 240 mln so‘mgacha, 3 va undan ko‘p xonali kvartiralar uchun 232 mln so‘mdan 320 mln so‘mgacha;
• Toshkent shahrida 1 va 2 xonali kvartiralar uchun 198 mln so‘mdan 264 mln so‘mgacha, 3 va undan ko‘p xonali kvartiralar uchun 255 mln so‘mdan 352 mln so‘mgacha oshirilsin.

• 41529 количество просмотров
Ипотечные кредиты выдаются на условиях возвратности, платности, обеспеченности и срочности на следующие цели:
• возведение и реконструкцию индивидуального жилого дома с соблюдением установленных норм и правил строительства на основе индивидуального и типового проекта;
• приобретение индивидуального жилого дома или квартиры в жилом многоквартирном доме.
Для получения ипотечного кредита в банк представляются следующие документы:
Срок рассмотрения заявки на получение ипотечного кредита не должен превышать 30 рабочих дней со дня представления кредитной заявки и всех необходимых документов.
Договор об ипотеке заключается между банком и заемщиком.
Увеличены максимальные размеры ипотечных кредитов, выделяемых одному заемщику на приобретение на первичном рынке жилья квартир в домах, построенных частными подрядными организациями без условия "под ключ" (без проведения отделочных работ), а также квартир, строительство которых завершено:
• в сельской местности — для однокомнатных и двухкомнатных квартир с 174 млн сумов до 240 млн сумов, квартир с тремя и более комнатами с 224 млн сумов до 320 млн сумов;
• в городах — для однокомнатных и двухкомнатных квартир с 180 млн сумов до 240 млн сумов, квартир с тремя и более комнатами с 232 млн сумов до 320 млн сумов;
• в городе Ташкенте — для однокомнатных и двухкомнатных квартир с 198 млн сумов до 264 млн сумов, квартир с тремя и более комнатами с 255 млн сумов до 352 млн сумов.