• 37469 marta o'qildi
Majburiy sertifikatlashtirilishi zarur bo‘lgan mahsulotni sertifikat olmay turib reklama qilish mumkin emas.
Tamaki, tamaki mahsulotlari va alkogolli ichimliklar reklamasi
Tamaki, tamaki mahsulotlari va har qanday quvvatdagi alkogolli ichimliklar reklamasi taqiqlanadi, shu jumladan:
1. tamaki, tamaki mahsulotlari va alkogolli ichimliklar namunalarini tekin tarqatish;
2. tamaki, tamaki mahsulotlari yoki alkogolli ichimliklarning nomi, tovar belgisi yoxud tasviridan foydalaniladigan tadbirlarga homiylik qilish;
3. tamaki, tamaki mahsulotlari va alkogolli ichimliklarning nomi, tovar belgisi tushirilgan tovarlarni (futbol maykalari, bosh kiyimlar, o‘yinlar va boshqa shu kabilarni) tarqatish, shu jumladan sotish;
4. savdo ob’ektlarining old tomonida, kirish (transportda kirish) joylarida, vitrinalarida, tashqariga olib chiqiladigan predmetlarida hamda boshqa joylarida tamaki, tamaki mahsulotlari va alkogolli ichimliklarning tasvirlari, nomlarini va ular haqidagi boshqa axborotni o‘rnatish taqiqlanadi.
Noto‘g‘ri reklama oqibatida etkazilgan zarar qoplanadi.
Quyidagilar taqiqlanadi
• soat 7-00 dan – 22-00 gacha energetik ichimliklarni televidenie va radio orqali reklama qilish;
• energetik ichimliklar namunalarini 18 yoshga to‘lmagan shaxslar orasida tekin tarqatish;
• 18 yoshga to‘lmagan shaxslar orasida energetik ichimliklarning nomi yoki tasviri tushirilgan futbolkalar, bosh kiyimlar, o‘yinlarni va shu kabilarni tarqatish va sotish;
• asosan bolalar uchun mo‘ljallangan gazeta va jurnallarda, tibbiyot, sport va ta’lim muassasalarida energetik ichimliklarni reklama qilish.
• 14 yoshgacha bo‘lgan bolalarga mo‘ljallangan ko‘rsatuvlarda (eshittirishlarda) reklama.
Reklama beruvchi, reklama tayyorlovchi va tarqatuvchi — yuridik shaxslarning mansabdor shaxslari, reklama beruvchi, reklama tayyorlovchi va tarqatuvchi — jismoniy shaxslar noto‘g‘ri reklama berganlik, aksilreklama berishdan bosh tortganlik, reklama qilinishi qonun hujjatlari bilan taqiqlangan mahsulotni reklama qilganlik, reklama to‘g‘risidagi qonun hujjatlarining buzilishini tugatish haqidagi ko‘rsatmani o‘z vaqtida bajarmaganlik, tashqi reklamani joylashtirish tartibiga rioya qilmaganlik, reklama axborotiga taalluqli hujjatlar va materiallarni vakolatli davlat organiga belgilangan muddatda taqdim etmaganlik yoki atayin noto‘g‘ri ma’lumotlar takdim etganlik uchun ma’muriy javobgarlikka tortiladi.

• 37415 количество просмотров
2. спонсирование мероприятий, в которых используется название, товарный знак или изображение табака, табачных изделий либо алкогольных напитков;
3. распространение, в том числе продажа товаров (футболок, головных уборов, игр и т. п.) с использованием наименования, товарного знака табака, табачных изделий и алкогольных напитков;
4. установление изображений, названий и иной информации о табаке, табачных изделиях и алкогольных напитках на фасаде, входе (въезде), витринах, на выносимых предметах и иных местах торговых объектов.
Вред, причиненный из-за неверной рекламы должен быть возмещен.
• реклама энергетических напитков по телевидению и радио с 7-00 до 22-00 часов;
• бесплатное распространение образцов энергетических напитков среди несовершенолетних;
• распространение и продажа игр, одежды, футболок на которых запечатлено изображение или название энергетических напитков;
• реклама энергетических напитков в газетах  и журналах, предназначенных для детей, в медицинских, спортивных и образовательных учреждениях;
• реклама на передачах (трансляциях), предназначенных для детей младше 14 лет.
За недостоверную рекламу, отказ от контррекламы, рекламу продукции, реклама которой запрещена законодательством, несвоевременное исполнение предписания о прекращении нарушения законодательства о рекламе, несоблюдение порядка размещения внешней рекламы, непредставление уполномоченному государственному органу в установленный срок документов и материалов рекламной информации или представление заведомо недостоверных сведений должностные лица рекламодателей, производителей и распространителей рекламы — юридических лиц, рекламодатели, производители и распространители рекламы — физические лица привлекаются к административной ответственности.