• 30785 marta o'qildi
Haydovchilarni tayyorlash va qayta tayyorlash ushbu sohada faoliyat yuritish bo‘yicha litsenziyaga ega bo‘lgan (davlat va nodavlat) o‘qitish tashkilotlar tomonidan amalga oshiriladi.
Haydovchilikka nomzodlarga qo‘yilgan talablar
• sog‘lig‘i va tegishli toifadagi avtomototransport vositalari boshqarishga yaroqli bo‘lgan;
• ma’lumoti umumiy o‘rta yoki o‘rta maxsus ma’lumotdan kam bo‘lmagan;
• o‘quv muddati yakunida «A» toifadagi transport vositalarini boshqarish huquqiga ega bo‘lish uchun — 16 yoshga; «B», «C» toifadagi avtotransport vositalarini boshqarish huquqiga ega bo‘lish uchun — 18 yoshga; «D» toifadagi avtotransport vositalarini hamda tramvay va trolleybuslarni boshqarish huquqiga ega bo‘lish uchun — 21 yoshga to‘lgan shaxslar bilan olib boriladi;
«C», «D», «BE», «CE», «DE» toifalardagi avtotransport vositalarini boshqarish huquqini berish uchun haydovchilarini qayta tayyorlash uchun nomzodlarni o‘quv tashkilotiga qabul qilish quyidagi hujjatlar asosida amalga oshiriladi:
1. jismoniy shaxs arizasi yoki buyurtmachi — tashkilot yo‘llanmasi (ular tomonidan o‘qishga yuborilgan shaxslar uchun);
2. sog‘lig‘i va tegishli toifadagi avtomototransport vositalarini boshqarishga yaroqliligi to‘g‘risidagi tibbiy ma’lumotnoma;
3. 3x4 santimetr hajmdagi 3 dona fotosurat (fuqaro kiyimida);
4. ma’lumoti to‘g‘risidagi hujjatning nusxasi;
5. pasport yoki uning o‘rnini bosuvchi hujjat.
Haydovchilarni tayyorlashning narxlari bevosita o‘qitish tashkilotlar tomonidan belgilanadi.
Bunda narxlar hudud, moddiy-texnik baza darajasi va boshqa parametrlardan kelib chiqib belgilanadi.
tasdiqlangan dars jadvaliga asosan, avtomototransport vositalari va shahar elektr transporti vositalarini boshqarish bo‘yicha mashg‘ulotlari — tasdiqlangan grafik bo‘yicha hududiy YHXB bilan kelishilgan yo‘nalishlarda o‘tkaziladi.
Sog‘liqni saqlash muassasalari tomonidan engil avtomobillarni boshqarishga layoqatli deb topilgan nogironligi bo‘lgan shaxslarni haydovchilikka tayyorlash O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Jamoat xavfsizligi departamenti yo‘l harakati xavfsizligi xizmati bilan kelishilgan, O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi tomonidan manfaatdor vazirlik, idora va tashkilotlar ishtirokida ishlab chiqilgan va tasdiqlangan o‘quv rejasi va fanlarning o‘quv dasturlari asosida amalga oshiriladi.
Kar va kar-soqov shaxslarni haydovchilikka tayyorlash umumiy o‘quv dasturlari asosida surdo tarjimon yordamida amalga oshiriladi.
Tayyorlov yakuni va qayta tayyorlov bo‘yicha o‘qitish tashkilotlarida imtihon topshiriladi.
Haydovchilarini tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘yicha ta’limni tugatib, imtihonlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan nomzodlarga imtihon komissiyasi bayonnomasiga asosan ta’limni bitirganlik haqidagi yagona namunadagi guvohnoma beriladi.

• 31654 количество просмотров
Подготовка и преподготовка водителей осуществляется специальными учебными (государственными и негосударственными) организациями, имеющими лицензию на данную подготовку.
Требования к кандидатам в водители
• годных по состоянию здоровья к управлению автомототранспортными средствами и средствами городского электрического транспорта соответствующей категории;
имеющих не менее общего среднего или профессионального образования;
достигших к сроку окончания обучения для получения прав на управление транспортными средствами категории «А» — 16 лет; управление автотранспортными средствами категории «В», «С» — 18 лет; управление автотранспортными средствами категории «D», а также трамваями и троллейбусами — 21 года;
Переподготовка водителей автотранспортных средств необходима для получения водительского удостоверения категорий С,  D,  ВЕ, СЕ, DЕ.
Представляемые документы
• медицинская справка;
• фотографии 3х4 (3 шт.);
• копия документа об образовании;
• паспорт или заменяющий его документ.
Стоимость подготовки и переподготовки водителей устанавливается непосредственно учебными организациями. При определении стоимости учитывается регион, уровень материально-технической базы и другие параметры.
Теоретические занятия проводятся на основании утвержденного расписания уроков, а практические занятия по управлению автомототранспортными средствами по установленному графику на маршрутах, согласованных с территориальным УБДД.
• Подготовка к вождению лиц с инвалидностью, признанных учреждениями здравоохранения пригодными для управления легковыми автомобилями, осуществляется на основе специальных учебных программ.
• Подготовка к вождению глухих и глухонемых лиц осуществляется с сурдопереводом на основе общей учебной программы.
По итогам подготовки и переподготовки необходимо пройти экзамен в учебной организации.
Лицам, окончившим обучение и успешно сдавшим экзамены в учебной организации, на основании протокола экзаменационной комиссии выдается свидетельство об окончании обучения единого образца.