• 61091 marta o'qildi
O‘limni qayd etish marhumning yashash joyi yoki o‘lim sodir bo‘lgan joydagi FHDYo organi tomonidan amalga oshiriladi.
Fuqaroni vafot etgan deb e’lon qilish haqidagi sudning hal qiluv qaroriga asosan o‘limni qayd etish mazkur qarorni chiqargan sud joylashgan erdagi FHDYo organi tomonidan amalga oshiriladi.
O‘limni qayd etish to‘g‘risidagi ariza o‘lim to‘g‘risidagi tibbiy guvohnoma berilgandan keyin 3 kundan kechikmay berilishi kerak.
O‘limni qayd ettirish to‘g‘risida marhumning qarindoshlari va yaqin kishilari, shuningdek tibbiy muassasa ma’muriyati murojaat etishlari mumkin, ular o‘lim to‘g‘risida tibbiy guvohnoma va marhumning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlar taqdim etadilar.
O‘limni FHDYo organlarida qayd etmasdan marhumni dafn qilish taqiqlanadi.
O‘limni qayd etish uchun FHDYo organiga quyidagi hujjatlar taqdim etiladi:
• o‘lim haqidagi tibbiy guvohnoma yoki sudning fuqaroni vafot etgan deb e’lon qilish haqidagi hal qiluv qarori;
• marhumning pasporti, harbiy bileti, 16 yoshgacha vafot etganlarning tug‘ilganlik haqida guvohnomasi, 1 yoshga to‘lmagan bola vafot etganda uni onasining pasporti.
O‘limni qayd etishda to‘lov undirilmaydi.
O‘limni qayd etishning alohida hollari
Temir yo‘l yoki avtomobilь transportida sodir bo‘lgan o‘limni qayd etish yaqinroq joydagi FHDYo organi tomonidan amalga oshirilishi mumkin.
Havo yoki suv kemasida sodir bo‘lgan o‘limni qayd etish havo kemasi erga qo‘ngan joydagi yoki suv kemasi to‘xtagan portdagi FHDYo organi tomonidan amalga oshirilishi mumkin.
Shaxsi aniqlanmaganlarning o‘limini qayd etish davlat sog‘liqni saqlash tizimi tibbiy muassasasining xabariga asosan shu muassasa joylashgan erdagi FHDYo organi tomonidan amalga oshiriladi.
Bunday hollarda o‘lim haqidagi dalolatnoma yozuvidagi barcha ma’lumotlar o‘lim to‘g‘risidagi tibbiy guvohnoma asosida ko‘rsatiladi va faqat qabristonga taqdim etish uchun ma’lumotnoma beriladi.
O‘lim haqidagi guvohnoma marhumning shaxsi aniqlangandan keyingina beriladi.
Chet elda vafot etgan shaxsni o‘limini qayd etish
Chet elda vafot etgan O‘zbekiston fuqarolarining o‘limini qayd etish marhum yashab turgan yoki o‘lim sodir bo‘lgan joydagi O‘zbekiston Respublikasining konsullik muassasasi tomonidan amalga oshiriladi.
Shaxs xorijiy davlat hududida vafot etgan taqdirda, vafot etgan shaxsning uning jasadini (saqlanib qolgan tana qismlarini) yoki xokini O‘zbekiston Respublikasi hududida dafn etishni tashkil etishda O‘zbekiston Respublikasining chet eldagi diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalari, mahalliy davlat hokimiyati organlari, shuningdek o‘z faoliyat turiga ko‘ra shunday hollarda zarur xizmatlar ko‘rsatuvchi boshqa yuridik shaxslar ko‘maklashadi. O‘limni qayd etish uchun konsullik muassasasiga quyidagi hujjatlar taqdim etiladi:
• xorijiy tibbiy xulosa yoki o‘lim haqidagi guvohnoma (ma’lumotnoma);
• pasporti, yo‘l hujjati yoki vafot etganning shaxsini tasdiqlovchi boshqa hujjat, yoxud ularning nusxasi;
• 16 yoshgacha vafot etgan shaxslar uchun — pasport, yo‘l hujjati yoki tug‘ilganlik haqida guvohnoma.
Vafot etgan shaxsning jasadini (saqlanib qolgan tana qismlarini) yoki xokini O‘zbekiston Respublikasiga transportda tashish uchun hujjatlarni rasmiylashtirish uchun konsullik muassasasiga quyidagilar taqdim etiladi:
• xorijiy davlat vakolatli organlarining jasadni (saqlanib qolgan tana qismlarini) yoki xokini transportda tashish va mamlakatdan olib chiqish bo‘yicha ruxsatnomasi;
• yo‘l-transport hodisasi (YTH) yoki huquqbuzarlik oqibatida o‘lim yuz berganda — vakolatli organ vakili tomonidan voqea joyida tuzilgan bayonnoma yoki xulosa;
• yuqumli kasallik mavjudligi (mavjud emasligi) to‘g‘risida ma’lumotnoma;
• transportda tashish uchun zarur bo‘lgan boshqa hujjatlar (mavjud bo‘lsa).
O‘lim haqidagi takroriy guvohnomalar berish
• marhumning yaqin qarindoshlariga;
• merosxo‘rlariga;
• boshqa shaxslarga (ishonchnoma asosida) beriladi.
• FHDYo organi rahbariyati qabuliga yozilish uchun qo‘yidagi havola orqali o‘ting.
• O‘zbekistonning xorijiy davlatlardagi konsullik muassasalari bilan tanishish uchun quyidagi havolaga o‘ting.

• 61434 количество просмотров
Регистрация смерти по решению суда об объявлении гражданина умершим производится органом ЗАГС по месту нахождения суда, вынесшего решение.
С заявлением о регистрации смерти могут обратиться родственники и близкие умершего, а также медицинское учреждение, которые предъявляют медицинское свидетельство о смерти и документы, удостоверяющие личность умершего.
Запрещается погребение умершего без регистрации смерти в органах ЗАГС.
Для регистрации смерти представляется  органу ЗАГС следующие документы:
• медицинское свидетельство или решение суда об объявлении гражданина умершим;
• паспорт, военный билет умершего, для умершего в возрасте до 16 лет – свидетельство о рождении, в случае если умер ребенок до 1 года - прилагается паспорт матери.
При регистрации смерти плата не взимается.
Регистрация смерти в особых случаях:
Регистрация смерти, наступившей в пути следования железнодорожного или автомобильного транспорта, производится на основании медицинского свидетельства о смерти по месту нахождения ближайшего органа ЗАГС или органом ЗАГС по месту постоянного жительства умершего.
Регистрация смерти, наступившей на воздушном или морском судне, может быть произведена органом ЗАГС по месту приземления воздушного судна или по прибытии морского судна в порт.
В таких случаях все сведения в записи акта о смерти указываются по медицинскому свидетельству о смерти и выдается только справка для представления на кладбище.
Гербовое свидетельство о смерти выдается только после заполнения записи акта недостающими сведениями.
Регистрация смерти умерших за границей:
В случае смерти лица на территории иностранного государства в погребении его тела (останков) или праха на территории Республики Узбекистан оказывают содействия дипломатические представительства и консульские учреждения Республики Узбекистан за рубежом, органы государственной власти на местах, а также иные юридические лица, оказывающие по роду своей деятельности необходимые для таких случаев услуги.
Для регистрации смерти в консульское учреждение представляются следующие документы:
• иностранное медицинское заключение либо свидетельство (справка) о смерти;
• паспорт, проездной документ или другой документ, удостоверяющий личность умершего, либо их копия;
• для умерших в возрасте до 16 лет — паспорт, проездной документ или свидетельство о рождении.
Для оформления документов на транспортировку тела (останков) или праха умершего в Республику Узбекистан в консульское учреждение представляются:
• разрешение компетентных органов иностранного государства на транспортировку и вывоз тела (останков) или праха из страны;
• в случае наступления смерти в результате дорожно-транспортного происшествия (ДТП) или правонарушения — протокол либо заключение, составленные представителем компетентного органа на месте происшествия;
• справка о наличии (отсутствии) инфекционных заболеваний;
• другие документы, необходимые для транспортировки (при наличии).
Повторное свидетельство о смерти выдается:
• близким родственникам умершего;
• наследникам умершего;
В случае наличия сведений о записи акта о рождении умершего в информационной системе «Единый электронный архив ЗАГС», в графу «Для отметок» записи акта о рождении умершего вносятся сведения о его смерти.
• Для записи на прием к руководству органа ЗАГС перейдите по следущей ссылке.
• Для ознакомления с консульскими учреждениями Республики Узбекистан за рубежом перейдите по следующей ссылке.