Prokuratura organlari faoliyatining asosiy yo‘nalishlari:
• tergovga qadar tekshiruvni, tezkor-qidiruv faoliyatini amalga oshirish, jinoyat ishlari bo‘yicha surishtiruv hamda dastlabki tergovni o‘tkazish;
• jinoyatchilik va terrorizmga qarshi kurashish, shu jumladan terrorchilik harakatlariga chek qo‘yishda hamda garovga olinganlarni ozod qilishda ishtirok etish yo‘li bilan kurashish, shuningdek odam savdosiga qarshi kurashish;
• ehtiyot choralarini, jinoiy jazoni va jinoiy-huquqiy ta’sir ko‘rsatishning boshqa choralarini ijro etish, shuningdek shaxslarni qidirish bo‘yicha ishlarni tashkil etish;
• ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarni yuritish, ma’muriy jazolarni qo‘llash to‘g‘risidagi qarorlarni ijro etish;
• yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash;
• pasport tizimi talablarining bajarilishini ta’minlash, O‘zbekiston Respublikasidan chiqish va unga kirish uchun zarur bo‘lgan hujjatlarni, doimiy va vaqtincha yashash uchun ruxsatnomalarni berishga hamda rasmiylashtirishga doir ishlarni, pasport tizimiga va O‘zbekiston Respublikasi hududida bo‘lish qoidalariga rioya etilishi ustidan nazorat qilishni amalga oshirish;
• sanoat uchun mo‘ljallangan portlovchi materiallarning, shuningdek pirotexnika buyumlarining, giyohvandlik vositalarining, psixotrop moddalarning va ular prekursorlarining muomalada bo‘lishi sohasida nazorat qilish;
• ekspert-kriminalistika faoliyatini amalga oshirish;
• davlat ob’ektlarini, o‘ta muhim, toifalangan ob’ektlarni va boshqa ob’ektlarni, jismoniy va yuridik shaxslarning mol-mulkini qo‘riqlash;
• harbiy-safarbarlik ishlarini va fuqaro muhofazasi tadbirlarini amalga oshirish va boshqalar.
Manzil: 100029, Toshkent shahri, Yunus Rajabiy ko‘chasi, 1;
Tel: 0 (371) 231-4110; (ishonch telefoni 1102)
Faks: 0(371) 233-3882;
E-mail: info@mvd.uz
Adliya vazirligi
Adliya organlari faoliyatining asosiy funktsiyalari:
• davlat boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlarining norma ijodkorligi masalalari bo‘yicha faoliyatini muvofiqlashtiradi va ularga uslubiy rahbarlikni amalga oshiradi;
• norma ijodkorligi faoliyatini takomillashtirishning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha takliflar ishlab chiqadi, ularning amalga oshirilishini ta’minlaydi;
• O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari bo‘yicha va o‘z tashabbusiga ko‘ra qonunlar va boshqa normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqadi va ularni ko‘rib chiqish uchun belgilangan tartibda kiritadi;
• davlat boshqaruvi organlari tomonidan qonun loyihalarini tayyorlashning zarurligi masalalari bo‘yicha oldindan kelishishni amalga oshiradi;
• qonunlar va boshqa normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ularning O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi, qonun hujjatlariga, mamlakatda olib borilayotgan islohotlarning maqsad va vazifalariga, shuningdek qonunchilik texnikasi qoidalariga muvofiqligini aniqlash yuzasidan tahlil qiladi va huquqiy ekspertizadan o‘tkazadi va boshqalar.
Adliya vazirligiga murojaatni elektron ravishda yuborish uchun havolaga o‘ting.
Manzil: 100047, Toshkent shahri, Sayilgoh ko‘chasi, 5;
Tel: 0 (371) 233-6475; (ishonch telefoni 1008)
Faks: 0(371) 233-4844;
Veb-sayt: adliya.uz
Davlat xavfsizlik xizmati
Davlat xavfsizlik xizmati faoliyatining asosiy yo‘nalishlari:
• O‘zbekiston Respublikasining davlat xavfsizligini va davlat manfaatlari tashqi hamda ichki tahdidlardan himoya qilinishini ta’minlash, mazkur sohada qonuniylik va qonun ustuvorligini mustahkamlash, huquqbuzarliklarning oldini olish, ularni aniqlash va ularga barham berish;
• O‘zbekiston Respublikasining konstitutsiyaviy tuzumi, suvereniteti va hududiy yaxlitligiga bo‘lgan tajovuzlarning oldini olish, ularni aniqlash hamda ularga barham berish bo‘yicha razvedka va kontrrazvedka faoliyatini amalga oshirish;
• O‘zbekiston Respublikasining Davlat chegarasini qo‘riqlash va himoya qilish;
• terrorizm, ekstremizm, uyushgan jinoyatchilikka, qurol-yarog‘, giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarning noqonuniy muomalasiga qarshi kurashish;
• davlat organlari va boshqa tashkilotlarda davlat manfaatlariga hamda xavfsizligiga tahdid soluvchi korruptsiya holatlariga qarshi kurashish;
• tergovi Davlat xavfsizlik xizmati vakolatiga kiritilgan jinoyat ishlari bo‘yicha tergovga qadar tekshiruv va dastlabki tergovni o‘tkazish, tezkor-qidiruv faoliyatini amalga oshirish;
• davlat organlari va boshqa tashkilotlarda davlat sirlarining saqlanishini, maxsus aloqaning xavfsizligini ta’minlash hamda axborotning kriptografik himoyasini tashkil etish ustidan nazorat qilish;
• davlat manfaatlari va xavfsizligiga tahdid soluvchi huquqbuzarliklarning sodir etilishiga imkon yaratuvchi sabablar hamda shart-sharoitlarni aniqlash va bartaraf etish va boshqalar.
Manzil: 100047, Toshkent shahri, Shayxontohur tumani, A. Qodiriy ko‘chasi, 5-A uy
Tel: (71) 239-62-78
O‘zbekiston Respublikasi sudlari
Sudning asosiy vazifalari fuqarolarning O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va boshqa qonunlari, xalqaro shartnomalarida, shuningdek inson huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro hujjatlarda kafolatlangan huquqlari hamda erkinliklarini, davlat va jamoat manfaatlarini, yuridik shaxslar hamda yakka tartibdagi tadbirkorlarning huquqlari va qonun bilan qo‘riqlanadigan manfaatlarini himoya qilishdan iborat.
Sudning faoliyati qonun ustuvorligini, ijtimoiy adolatni, fuqarolar tinchligi va totuvligini ta’minlashga qaratilgandir.
O‘zbekiston Respublikasida sud tizimi:
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi;
O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi;
harbiy sudlar;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi sudi, viloyatlar va Toshkent shahar sudlari;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi ma’muriy sudi, viloyatlar va Toshkent shahar ma’muriy sudlari;
fuqarolik ishlari bo‘yicha tumanlararo, tuman, shahar sudlari;
jinoyat ishlari bo‘yicha tuman, shahar sudlari;
tumanlararo, tuman, shahar iqtisodiy sudlari;
tumanlararo ma’muriy sudlardan iboratdir.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman)
Vakil tomonidan murojaatlarni ko‘rib chiqish doirasi:
Vakil O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining hamda O‘zbekiston Respublikasi hududidagi chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning o‘z huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini buzayotgan tashkilotlar yoki mansabdor shaxslarning harakatlari yoxud harakatsizligi ustidan bergan shikoyatlarini ko‘rib chiqadi va u o‘z tekshiruvini o‘tkazish huquqiga ega.
Vakil uchinchi shaxslarning, shu jumladan nodavlat notijorat tashkilotlarining muayyan bir kishining yoki bir guruh shaxslarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari buzilganligi ustidan bergan shikoyatlarini ko‘rib chiqish uchun, basharti ularning bunga roziligi bo‘lsa, qabul qiladi.

• 120537 количество просмотров
• осуществляют надзор за точным и единообразным исполнением законов, направленных на обеспечение социальных, экономических, политических, личных прав и свобод человека и гражданина;
• осуществляют надзор за исполнением законов всеми органами, предприятиями, учреждениями, организациями, должностными лицами и гражданами (общий надзор);
• поддерживают государственное обвинение при рассмотрении в судах уголовных дел, участвуют в рассмотрении в судах гражданских дел, дел об административных правонарушениях и хозяйственных споров, опротестовывают несоответствующие закону судебные акты;
• осуществляют надзор за соблюдением законов в местах содержания задержанных, заключенных под стражу, при исполнении уголовных наказаний и иных мер уголовно-правового воздействия;
• расследуют преступления, привлекают к уголовной ответственности лиц, совершивших преступления.
Для онлайн обращения в Генеральную прокуратуру перейдите по ссылке
Адрес: 00047, ул. Я.Гуломова кўчаси, 66;
Тел: 0 (371) 232-1007; (тел доверия 1007)
Факс: 0(371) 232-1007;
Веб-сайт: www.prokuratura.uz
Органы внутренних дел
Основные направления деятельности органов внутренних дел:
• защита прав, свобод и законных интересов граждан;
• охрана общественного порядка и обеспечение общественной безопасности;
• осуществление доследственной проверки, оперативно-розыскной деятельности, проведение дознания и предварительного следствия по уголовным делам;
• борьба с преступностью и терроризмом, в том числе путем участия в пресечении актов терроризма и освобождении заложников, а также противодействие торговле людьми;
• профилактика правонарушений, выявление и устранение причин и условий, им способствующих, выявление лиц, склонных к совершению правонарушений;
• исполнение мер пресечения, уголовного наказания и иных мер уголовно-правового воздействия, а также организация работ по розыску лиц;
• производство по делам об административных правонарушениях, исполнение постановлений о применении административных взысканий;
• обеспечение безопасности дорожного движения; и другие.
Адрес: 100029, г. Ташкент, ул. Юнус Ражабий, 1;
Тел: 0 (371) 231-4110; (тел доверия: 1102)
Факс: 0(371) 233-3882;
E-mail: info@mvd.uz
Задачами Министерства являются:
• проведение единой государственной правовой политики, координация и повышение эффективности правотворческой деятельности;
• методическое руководство и координация деятельности государственных органов и организаций по исполнению законов и других нормативно-правовых актов;
• реализация мер по обеспечению последовательной и единообразной правоприменительной практики в деятельности органов государственного и хозяйственного управления, органов государственной власти на местах;
• проведение государственной политики в области развития деятельности негосударственных некоммерческих организаций, содействие в организации их взаимодействия с органами государственного и хозяйственного управления, органами государственной власти на местах, государственными организациями. Подробно.
В Министерство можно обратиться:
Адрес: 100047, г. Ташкент, ул. Сайилгох, 5;
Тел: 0 (371) 233-6475; (тел доверия 1008)
Факс: 0(371) 233-4844;
Веб-сайт: adliya.uz
Служба государственной безопасности
Служба государственной безопасности реализует единую государственную политику в области обеспечения государственной безопасности и в пределах своих полномочий осуществляет деятельность по следующим основным направлениям:
• обеспечение государственной безопасности и защиты государственных интересов Республики Узбекистан от внешних и внутренних угроз, укрепление законности и верховенства закона, предупреждение, выявление и пресечение правонарушений в данной сфере;
• осуществление разведывательной и контрразведывательной деятельности по предупреждению, выявлению и пресечению посягательств на конституционный строй, суверенитет и территориальную целостность Республики Узбекистан;
• охрана и защита Государственной границы Республики Узбекистан;
• ограждение Вооруженных Сил и оборонно-промышленного комплекса Республики Узбекистан от вызовов, рисков и угроз государственной безопасности, участие в реализации стратегических инициатив по укреплению обороноспособности страны;
• борьба с терроризмом, экстремизмом, организованной преступностью, незаконным оборотом оружия, наркотических средств и психотропных веществ. Подробно.
Адрес: 100047, г. Ташкент, Шайхонтохурский р-н, ул. А. Кодырий, д.5-А
Тел: (71) 239-62-78
Суды Республики Узбекистан
Основными задачами суда являются защита гарантированных Конституцией и другими законами, международными договорами Республики Узбекистан, а также международными актами о правах человека прав и свобод граждан, государственных и общественных интересов, прав и охраняемых законом интересов юридических лиц и индивидуальных предпринимателей.
Судебная система в Республике Узбекистан состоит из:
Конституционного суда Республики Узбекистан;
Верховного суда Республики Узбекистан;
военных судов;
Суда Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского судов;
Административного суда Республики Каракалпакстан, административных судов областей и города Ташкента;
межрайонных, районных, городских судов по гражданским делам;
районных, городских судов по уголовным делам;
межрайонных, районных, городских экономических судов;
межрайонных административных судов.
Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман)
Уполномоченное лицо рассматривает жалобы граждан Республики Узбекистан, иностранных граждан и лиц без гражданства на территории Республики Узбекистан на действия или бездействие организаций или должностных лиц, нарушающих их права, свободы и законные интересы, и вправе проводить собственное расследование.
Уполномоченное лицо принимает жалобы от третьих лиц, в том числе негосударственных некоммерческих организаций, о нарушении прав, свобод и законных интересов конкретного лица или группы лиц при условии их согласия.