• 19173 marta o'qildi
Logopediya shoxobchasi maktab boshlang‘ich sinf o‘quvchilarining fanlar bo‘yicha o‘quv dasturlarini o‘zlashtirishlariga to‘sqinlik qiluvchi nutq nuqsonlarining oldini olish va ularni bartaraf etish, jismoniy va psixik rivojlanishidagi kamchiliklarni korrektsiyalash, o‘quvchilarning og‘zaki nutqidagi nuqsonlarini bartaraf etish uchun tashkil etiladi.
Logopediya shoxobchasini tashkil etish
Logopediya shoxobchasi maktablarda har yili shakllantiriladigan logoped yordamiga muhtoj bolalar ro‘yxatiga asosan xalq ta’limi tuman (shahar) bo‘limi mudirining buyrug‘i bilan tashkil etiladi.
Bunda har bir logopediya shoxobchasiga bir yoki bir nechta yaqin masofada joylashgan umumta’lim muassasalari biriktiriladi.
Bir nechta umumta’lim muassasalari biriktirilgan logopediya shoxobchasi uning uchun joy ajratish imkoniyatiga ega bo‘lgan hamda boshqa umumta’lim muassasalariga qatnash uchun qulay joylashgan umumta’lim muassasasida tashkil etiladi.
Logopediya shoxobchasida o‘qituvchi-logoped lavozimida oliy ma’lumotli o‘qituvchi-logopedlar va defektologlar faoliyat yuritishi mumkin.
Logopediya shoxobchasiga o‘quvchi qabul qilish
Logopediya shoxobchasiga qabul qilinadigan o‘quvchilarni aniqlash va saralab olish uchun har yili sentyabrь oyining 3-sanasiga qadar umumta’lim muassasasi direktorining buyrug‘iga muvofiq ishchi guruh tuziladi.
Nutqiy rivojlanishida kamchiligi bo‘lgan o‘quvchilarning jismoniy va psixik holatlariga aniqlik kiritish maqsadida ular tuman (shahar) ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikasi mutaxassislari (nevropatolog, psixonevrolog, otolaringolog va boshqalar) tekshiruviga yuboriladi. Ushbu mutaxassislarning xulosalari logopediya shoxobchasida (o‘quvchining shaxsiy yig‘majildida) saqlanadi.
Ishchi guruh tomonidan nuqsonlari aniqlangan o‘quvchilar ro‘yxati umumta’lim muassasasi direktori tomonidan tasdiqlanadi va sentyabrь oyining 15-sanasigacha xalq ta’limi bo‘limiga taqdim qilinadi. Mazkur ro‘yxatga kiritilganlik o‘quvchini logopediya shoxobchasiga qabul qilish uchun asos bo‘ladi.

• 19796 количество просмотров
Логопедическое отделение организуется для предотвращения и устранения дефектов речи, коррекции недостатков в физическом и психическом развитии, устранения недостатков в устной речи учащихся, препятствующих усвоению учащимися начальных классов учебных программ по предметам.
Организация логопедического отделения
Логопедическое отделение организуется приказом заведующего районным (городским) отделением народного образования на основании списка детей, нуждающихся в помощи логопеда, который формируется ежегодно в школах.
При этом к каждому логопедическому отделению прикрепляются одно или несколько общеобразовательных учреждений, расположенных на близком  расстоянии.
Логопедическое отделение, к которому прикреплено несколько общеобразовательных учреждений, создается в общеобразовательном учреждении, способном выделить для него место и быть наиболее удобным для посещения учащимися других общеобразовательных учреждений.
В логопедическом отделении в должности учителя - логопеда могут работать учителя - логопеды и дефектологи с высшим образованием.
Прием учащихся в логопедическое отделение
Для выявления и отбора учащихся, поступающих в логопедическое отделение, ежегодно до 3 сентября создается рабочая группа в соответствии с приказом директора общеобразовательного учреждения.
С целью уточнения физического и психического состояния учащихся, имеющих недостатки в развитии речи, их направляют на обследование к специалистам районной (городской) многопрофильной центральной поликлиники (невролог, психоневролог, отоларинголог и др.). Выводы этих специалистов хранятся в логопедическом отделе (в личной папке учащегося).
Список учащихся, недостатки которых были обнаружены рабочей группой, утверждается директором общеобразовательного учреждения и представляется в отдел народного образования до 15 сентября. Включение в данный список является основанием для зачисления учащихся в логопедическое отделение.