• 67298 marta o'qildi
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi (TIV) va Adliya vazirligida chet el fuqarolarining quyidagi toifalari akkreditatsiya qilinadi:
• chet el diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalarining rahbarlari, diplomatik personal a’zolari, konsulliklarning mansabdor shaxslari, harbiy attashelar, diplomatik vakolatxonalar va konsullik muassasalarining ma’muriy-texnik va xizmat ko‘rsatish personali, shuningdek, ularning oila a’zolari;
• ommaviy axborot vositalarining vakillari va ularning oila a’zolari;
• xalqaro hukumatlararo tashkilotlarning va chet davlatlar hukumat tashkilotlarining O‘zbekiston Respublikasiga xizmat ishlari bo‘yicha kelgan mansabdor shaxslari, mazkur tashkilotlarning O‘zbekistondagi vakolatxonalari xodimlari, shuningdek, O‘zbekistonda shtab-kvartirasi bo‘lgan xalqaro tashkilotlar huzuridagi mamlakatlar vakolatxonalarining mazkur tashkilotlar ustav hujjatlariga yoki tegishli shartnomalarga muvofiq diplomatik imtiyozlardan va immunitetlardan foydalanuvchi xodimlari, shuningdek, ularning oila a’zolari.
O‘zbekiston TIV, uning vakolatxonalari tomonidan mazkur shaxslarga akkreditatsiya kartochkalari beriladi hamda bevosita ularning milliy pasportlariga akkreditatsiya haqida yozib qo‘yiladi.
Adliya vazirligida akkreditatsiya qilinadigan chet el fuqarolari:
nodavlat notijorat tashkilotlarining (NNT), shu jumladan diniy tashkilotlar, xalqaro va xorijiy NNT vakolatxonalari va filiallarining chet el fuqarolari bo‘lgan xodimlari, shuningdek ularning qaramog‘idagi oila a’zolari.
Akkreditatsiya uchun yig‘im:
• akkreditatsiya uchun yig‘im bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravarini tashkil etadi;
• akkreditatsiyadan o‘tkazish rad etilganda yig‘im summasi qaytarilmaydi;
• yo‘qolgan yoki yaroqsiz holga kelgan akkreditatsiya kartochkasi o‘rniga yangi akkreditatsiya kartochkasini olish uchun yig‘im stavkasining 50 foizi miqdorida to‘lov undiriladi.
Akkreditatsiya qilishning umumiy qoidalari
• akkreditatsiyadan o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilinganda chet el fuqarosiga akkreditatsiya kartochkasi beriladi;
• akreditatsiyadan o‘tkazish ko‘pi bilan 12 oy muddatga amalga oshiriladi;
• 18 yoshga to‘lmagan bolalarni akkreditatsiyadan o‘tkazish pasportga yoki shaxsni tasdiqlovchi hujjatga ota-onalardan bittasining akkreditatsiya tartib raqami ostiga shtamp qo‘yish yo‘li bilan amalga oshirilad i;
• akkreditatsiyaning amal qilish muddati tugaganda, shuningdek mehnat faoliyati to‘xtaganda va chet el fuqarolari uzil-kesil jo‘nab ketayotganda akkreditatsiya kartochkalari Adliya vazirligiga qaytarib berilishi kerak.
Akkreditatsiyadan o‘tkazishni rad qilish haqidagi qarorni qabul qilish
Akkreditatsiyadan o‘tkazish rad etilganda Adliya vazirligi qaror qabul qiladi va bu to‘g‘rida NNTni 3 ish kunidan kechikmay yozma shaklda xabardor qiladi.
Bu holda Adliya vazirligi qabul qilingan qarorni izohlamaslik huquqiga ega.
Akkreditatsiyani amal qilishini tugatish
NNT faoliyatini to‘xtatib turish yoki tugatish, shuningdek chet el fuqarosi tomonidan O‘zbekiston qonun hujjatlarini buzish akkreditatsiyaning amal qilishini to‘xtatishga olib keladi, bu chet el fuqarolarining bundan keyin O‘zbekiston hududida bo‘lishi mumkin emasligini bildiradi.
Bu holda xorij fuqarolari Adliya vazirligi tomonidan belgilangan muddatda O‘zbekistondan chiqib ketishi shart.
Akkreditatsiya kartochkasi
Akkreditatsiya kartochkasi olgan chet el fuqarosiga O‘zbekistonga kirish vizasi ularning akkreditatsiya muddatiga beriladi.
Akkreditatsiya kartochkasi NNTning chet el xodimiga mehnat faoliyatini faqat qabul qilgan NNTda amalga oshirish huquqini beradi.
Akkreditatsiya kartochkasi egasi bo‘lish maqomidan qat’i nazar, quyidagilarga majbur:
• O‘zbekiston qonun hujjatlariga rioya etish;
• O‘zbekiston ichki ishlariga aralashmaslik;
• NNTning xonasi va boshqa mulkidan faqat ustavdagi maqsadlar va vazifalarni bajarish maqsadlarida foydalanish;
• O‘zbekistonda yashayotgan xalqlarning madaniyati, urf-odatlari, an’analari va turmushini hurmat qilish.
Akkreditatsiyaning amal qilish muddati tugaganda, shuningdek mehnat faoliyati to‘xtaganda va chet el fuqarolari uzil-kesil jo‘nab ketayotganda akkreditatsiya kartochkalari Adliya vazirligiga qaytarib berilishi kerak.
Akkreditatsiya kartochkasini yo‘qotish yoki shikastlantirish
Akkreditatsiya kartochkasi yo‘qolganda yoki yaroqsiz holga kelganda akkreditatsiya kartochkasining egasi uch ish kunidan kechikmay bu to‘g‘rida NNTni va Adliya vazirligini yozma shaklda xabardor qiladi.
Yangi akkreditatsiya kartochkasini olish uchun Adliya vazirligiga NNT tomonidan quyidagi hujjatlarni ilova qilgan holda ariza beriladi:
• davlat xizmatlari markazidan ma’lumotnoma (akkreditatsiya kartochkasi yo‘qolganda);
• yo‘qolgan akkreditatsiya kartochkasini haqiqiy emas deb hisoblash to‘g‘risida davriy matbuot nashridagi e’lon;
• akkreditatsiya kartochkasining asl nusxasi (akkreditatsiya kartochkasi yaroqsiz holga kelganda);
• chet el fuqarosining (3 sm x 4 sm o‘lchamdagi) to‘rtta rangli fotosurati;
• yo‘qolgan yoki yaroqsiz holga kelgan akkreditatsiya kartochkasi o‘rniga yangi akkreditatsiya kartochkasi berilishi uchun belgilangan miqdorda to‘lov to‘langanligi to‘g‘risida bank to‘lov hujjati.
Ariza 10 ish kuni mobaynida ko‘rib chiqiladi.
Yo‘qolgan yoki yaroqsiz holga kelgan akkreditatsiya kartochkasi o‘rniga yangi akkreditatsiya kartochkasini olgan chet el fuqarosiga tegishli akkreditatsiya raqami beriladi va ushbu ma’lumotlar Reestrga kiritiladi.

• 69646 количество просмотров
Категория иностранных граждан, которые аккредитуются в Министерстве иностранных дел Узбекистана (МИД) и Министерстве юстиции:
• главы иностранных дипломатических представительств и консульских учреждений, члены дипломатического персонала, консульские должностные лица, военные атташе, административно-технический и обслуживающий персонал дипломатических представительств и консульских учреждений, а также члены их семей;
• представители средств массовой информации и члены их семей;
• прибывшие в Узбекистан по служебным делам должностные лица международных межправительственных организаций и правительственных организаций иностранных государств, сотрудники представительств указанных организаций в Узбекистане, а также сотрудники представительств стран при международных организациях, имеющих штаб-квартиру в Узбекистане, которые в соответствии с уставными документами данных организаций или соответствующими договорами пользуются дипломатическими привилегиями и иммунитетами, а также члены их семей.
МИД, указанным лицам выдают аккредитационные карточки, запись об аккредитации производится непосредственно в их национальных паспортах.
Иностранные граждане, аккредитуемые в Министерстве юстиции:
• сотрудники негосударственных некоммерческих организаций (ННО), в том числе религиозных организаций, представительств и филиалов международных и иностранных ННО, являющихся иностранными гражданами, а также членов их семей, находящихся на их иждивении.
Сбор за аккредитацию:
Размер сбора составляет 5 базовых расчетных величин.
В случае отказа в аккредитации сумма сбора возврату не подлежит.
Для получения новой аккредитационной карточки взамен утерянной или пришедшей в негодность взимается плата в размере 50 процентов от ставки сбора.
Общие положения об аккредитации:
• при принятии решения об аккредитации выдается аккредитационная карточка по форме;
• аккредитация осуществляется на срок не более 12 месяцев;
• аккредитация детей, не достигших 18 лет, осуществляется путем проставления в паспорте или в документе, удостоверяющем личность, штампа под аккредитационным номером одного из родителей;
• по окончании срока действия аккредитации, а также при прекращении трудовой деятельности и окончательном отбытии иностранных граждан аккредитационные карточки подлежат возврату в Министерство юстиции.
Принятие решения об отказе в аккредитации:
При принятии решения об отказе в аккредитации Министерство юстиции не позднее 3-х рабочих дней в письменной форме уведомляет об этом ННО.
При этом Министерство юстиции вправе не комментировать принятое решение.
Прекращение действия аккредитации:
Приостановление или ликвидация деятельности ННО, а также нарушение иностранным гражданином законодательства Узбекистана влечет за собой прекращение действия аккредитации, что означает невозможность его дальнейшего пребывания на территории Узбекистана.
В этом случае иностранные граждане обязаны выехать за пределы Узбекистан в срок, установленный Министерством юстиции.
Аккредитационная карточка:
Иностранным гражданам, получившим аккредитационную карточку, визы на въезд в Узбекистан выдаются на срок действия их аккредитации.
Аккредитационная карточка дает право иностранному сотруднику негосударственных некоммерческих организаций (ННО) осуществлять трудовую деятельность только в принимающей ННО.
Владелец аккредитационной карточки, независимо от статуса пребывания, обязан:
• соблюдать законодательство Республики Узбекистан;
• не вмешиваться во внутренние дела Республики Узбекистан;
• использовать помещение и иное имущество ННО исключительно в целях выполнения уставных целей и задач;
• уважать культуру, обычаи, традиции и быт народов, проживающих в Республике Узбекистан.
По окончании срока действия аккредитации, а также при прекращении трудовой деятельности и окончательном отбытии иностранных граждан аккредитационные карточки подлежат возврату в Министерство юстиции.
Утрата или порча аккредитационной карточки:
В случае утраты или порчи аккредитационной карточки ее владелец не позднее 3 рабочих дней в письменной форме информирует об этом негосударственную некоммерческую организацию (ННО) и Министерство юстиции.
Для получения новой аккредитационной карточки ННО подает заявление в Министерство юстиции с приложением следующих документов:
• справка из центра государственных услуг (при утере аккредитационной карточки);
• объявление о признании утерянной аккредитационной карточки недействительной;
• оригинал аккредитационной карточки (в случае порчи аккредитационной карточки);
• четыре цветные фотографии размером 3 х 4 см иностранного гражданина;
• банковский документ об уплате установленного размера платы за выдачу новой аккредитационной карточки взамен утерянной или пришедшей в негодность.
Срок рассмотрения заявления: 10 рабочих дней.
Иностранному гражданину, получившему новую аккредитационную карточку взамен утерянной или пришедшей в негодность, присваивается соответствующий аккредитационный номер, и данные сведения вносятся в Реестр.