• 23144 marta o'qildi
Maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish bo‘yicha xizmatlar mahalliy davlat hokimiyati organlari tomonidan maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish xizmatlari ko‘rsatish uchun tuman (shahar) hududlari biriktirilgan xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlar tomonidan amalga oshiriladi.
Hududlarni tozalash
• obodonlashtirish ob’ektlarida — shahar va tuman obodonlashtirish boshqarmalari tomonidan;
• ko‘p kvartirali uylar atrofidagi hududlarda — xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari yoki boshqaruvchi tashkilotlar tomonidan;
• yakka tartibdagi turar joy uylari va tashkilotlarning er uchastkalarida ajratilgan er uchastkasi doirasida — jismoniy va yuridik shaxslar (er uchastkalari egalari, mulkdorlari yoki doimiy foydalanuvchilari, shuningdek, ijaraga oluvchilar) tomonidan;
• avtomobilь yo‘llari va sun’iy yo‘l inshootlarida ajratilgan er uchastkasi doirasida — ushbu ob’ektlarga xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlar (balansda saqlovchilar) tomonidan;
• temir yo‘llarda ajratilgan er uchastkasi doirasida (chuqur qiyalik va ko‘tarmalar, temir yo‘lni kesib o‘tish va aylanib o‘tish joylari va h.k.) — ushbu ob’ektlarga xizmat ko‘rsatuvchi temir yo‘l tashkilotlari tomonidan;
• bozorlar hududi va ularga tutash hududlarda — bozorlar ma’muriyati tomonidan;
• jamoat yo‘lovchi transporti bekatlarida joylashgan vaqtinchalik savdo va xizmat ko‘rsatish ob’ektlarida — ushbu ob’ekt egalari tomonidan, agar ijara shartnomalarida boshqalar nazarda tutilmagan bo‘lsa);
• savdo do‘konlari yoki boshqa savdo nuqtalariga, shu jumladan, ko‘chma shoxobchalarga tutash hududlarda 5 m radiusda — kichik chakana savdo va umumiy ovqatlanish (oziq-ovqat mahsulotlarini sotish va umumiy ovqatlanish sohasida xizmatlar ko‘rsatish palatkalari, do‘konchalari), shuningdek, maishiy xizmat ko‘rsatish (poyabzal ta’mirlash va shu kabilar) sohasidagi xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar tomonidan amalga oshiriladi.
• Maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish sohasida xizmat ko‘rsatishga ixtisoslashgan tashkilotlar tomonidan qonunchilikda belgilangan tartibda, shartnoma asosida amalga oshiriladi.
• Qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish ko‘p kvartirali turar joy sektorida — chiqindi to‘plash shoxobchalaridan, yakka tartibdagi turar joy sektorida esa chiqindi to‘plash shoxobchalaridan yoki «signal» usulida amalga oshiriladi.
• Qattiq maishiy chiqindilarni olib chiqib ketishning minimal davriyligi chiqindi to‘plash shoxobchalaridan bir kunda bir marta, «signal» usulida — uch kunda bir martani tashkil etadi.
Hududlar, binolar va inshootlarning qattiq maishiy chiqindilar bilan ifloslanishining oldini olish maqsadida qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va vaqtincha saqlash uchun mo‘ljallangan maxsus chiqindi qutilari o‘rnatiladi.
Chiqindi qutilari, hududlarni tozalash uchun mas’ul bo‘lgan jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan majburiy tartibda quyidagilarda
• ko‘p kvartirali uylarning pod’ezdiga kirish yo‘lida — 1 ta;
• tashkiliy-huquqiy shaklidan qat’i nazar, tashkilotlar, shuningdek, savdo ob’ektlarining binosiga kirish (chiqish) yo‘lida — 1-2 ta;
• metro, er osti va er usti o‘tish joylarining har bir kirish (chiqish) yo‘lida — 2 ta;
• aholining madaniy-maishiy ehtiyojlarini va hordiq chiqarishini qondirish uchun mo‘ljallangan ob’ektlarda (madaniyat va istirohat bog‘lari, o‘rmon massivlari, bog‘lar, bulьvarlar, skverlar, xiyobonlar va boshqalar) — ob’ektning har 800 m2-maydonida 1 ta va yo‘laklar va yo‘lkalar chizig‘i bo‘ylab o‘rnatilganda bir-biridan 40 metrdan uzoq bo‘lmagan masofada;
• bozorlar va savdo ob’ektlarida (supermarket, gipermarket va boshqalarda) — ob’ektning har 250 m2-maydonida 1 ta va savdo do‘konlari qatori bo‘ylab o‘rnatilganda — bir-biridan 10 metrdan uzoq bo‘lmagan masofada;
• jamoat yo‘lovchi transport bekatlarida — 1-2 ta;
• avtoturargohlar va avtotransport vositalarini vaqtincha saqlash maydonchalariga kirish (chiqish) yo‘lida — 1-2 ta;
• davolash muassasalarining hovli hududida — ob’ektning har 700 m2-maydonida 1 ta, asosiy alleyalarda esa — bir biridan 10 metrdan uzoq bo‘lmagan masofada;
• chekish uchun maxsus ajratilgan joylarda — 1-2 ta;
• plyajlar va suv akvatoriyalari (daryolar, ko‘llar, ko‘rfazlar yoki hovuzlar)ga tutash rekreatsiya zonalarida — suv bo‘linishidan 15 m hamda yashil ekinlardan 3 — 5 m uzoqlikda joylashtirgan holda, ob’ektning har 800 m2-maydonida 1 ta;
• ko‘p kvartirali uylar atrofidagi hududlarda va markaziy maydonlarda, yo‘lkalarda hamda magistral ko‘chalarning piyodalar zonasi bo‘ylab, shuningdek, ko‘priklarda — hududdan foydalanish intensivligidan kelib chiqib, piyodalar serqatnov hududda — har 50 metrdan oshmagan masofada va odam kam joylarda — har 100 metrdan oshmagan masofada 1 tadan.
Chiqindi qutilarini o‘rnatish, o‘z vaqtida xizmat ko‘rsatilishini ta’minlash (tozalash, bo‘shatish, yuvish, dezinfektsiya qilish va ta’mirlash), hududlarni tozalash uchun mas’ul bo‘lgan jismoniy va yuridik shaxslarning mablag‘lari hisobiga amalga oshiriladi.
• Mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari ko‘magida xususiy uy-joy mulkdorlari shirkati, professional boshqaruv tashkiloti yoki tegishli hududda yashovchilarning bevosita murojaati bo‘yicha chiqindilarni to‘plash shoxobchalarini joylashtirish joylarini aniqlash bilan bog‘liq masalalarni hal qiladilar.
Chiqindi to‘plash shoxobchalari turar joy binolarining derazalari, bolalar muassasalari uchastkalarining chegarasi, dam olish joylaridan 20 metrdan kam bo‘lmagan va 100 metrdan uzoq bo‘lmagan masofada joylashtiriladi.
Maishiy chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish
• ko‘p kvartirali uylarda — qattiq maishiy chiqindilarni chiqindi to‘plash shoxobchalariga joylashtirishda konteynerlarga tashlaydilar;
• yakka tartibdagi turar joy sektorida — qattiq maishiy chiqindilarni maxsus avtotransport vositasi «signal» usulida, jadval bo‘yicha kelguniga qadar o‘z hududlarida saqlaydilar va maxsus avtotransport vositasiga joylashtiradilar.
Bunda, maxsus chiqindi qoplari (paketlar) yoki g‘ildirakli va zich yopiladigan qopqoqli konteynerlardan (40 — 120 l) foydalanilishi mumkin.
Yirik gabaritli maishiy chiqindilar
Yirik gabaritli maishiy chiqindilar 8 — 10 m2dan kam bo‘lmagan maydonli, sun’iy suv o‘tkazmaydigan qoplama va yomg‘ir suvlarini oqizish tizimlari bilan jihozlangan, maxsus ajratilgan maydonchalarda to‘planishi lozim.
Yirik gabaritli maishiy chiqindilarni to‘plash uchun maydonchalar:
• ko‘p kvartirali turar joy sektorida — qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash shoxobchalariga bevosita yaqinlikda;
• yakka tartibdagi turar joy sektorida — maydonchaning 100 — 200 metr radiusdagi samarali qamrovi hisobi bilan eng yaqin turar joy va (yoki) odamlarning doimiy bo‘lish joyi ob’ektlarigacha 20 metrdan yaqin bo‘lmagan masofada ajratiladi.
Yirik gabaritli maishiy chiqindilarni to‘plash uchun maydonchalarning muqobil varianti bo‘lib, mulьtilift tizimi bilan jihozlangan maxsus avtotransport vositalari yordamida tashiladigan, 3 — 6 m3 hajmli konteynerlarni (almashadigan kuzovlarni) o‘rnatish hisoblanadi.
Qattiq maishiy chiqindilarni alohida to‘plash va olib chiqib ketish
Chiqindi to‘plash shoxobchalarida alohida to‘plashni tashkillashtirish maqsadida majburiy tarzda quyidagilar uchun to‘rt turdagi konteynerlar o‘rnatiladi:
• qayta ishlanadigan qattiq maishiy chiqindilar (ikkilamchi moddiy resurslar aralashmasidan iborat chiqindilar) uchun — ko‘k rang;
• organik qattiq maishiy chiqindilar (oziq-ovqat va boshqa biologik chiriydigan chiqindilar) uchun — jigarrang;
• qayta ishlanmaydigan qattiq maishiy chiqindilar (boshqa maishiy chiqindilar) uchun — kulrang;
• xavfli maishiy chiqindilar uchun — to‘q sariq rang;
• Qattiq maishiy chiqindilarni to‘liq saralab yig‘ish uchun ajratib turuvchi rangli va (yoki) maxsus belgilar hamda yozuvlar bilan markalangan qo‘shimcha konteynerlar (plastmassa chiqindilari — sariq, shisha va shisha siniqlari — oq, qog‘oz chiqindilari — havo rang) o‘rnatilishi mumkin.

• 23344 количество просмотров
К работам по санитарной очистке относятся уборка территорий (объектов благоустройства, территорий домовладений и организаций), сбор и вывоз бытовых отходов.
Уборка территорий осуществляется:
• на объектах благоустройства — городскими и районными управлениями благоустройства;
• на придомовых территориях многоквартирных домов — товариществами частных собственников жилья или управляющими организациями;
• на земельных участках индивидуальных жилых домов и организаций в пределах полосы отчуждения — физическими и юридическими лицами (владельцами, собственниками или постоянными пользователями земельных участков, а также арендаторами);
• на автомобильных дорогах и искусственных дорожных сооружениях в пределах полосы отчуждения — организациями, обслуживающими данные объекты (балансодержателями);
• на железнодорожных путях в пределах полосы отчуждения (откосы выемок и насыпей, переезды, переходы через пути и т.д.) — железнодорожными организациями, эксплуатирующими данные объекты;
• на территориях рынков и прилегающих к ним территориях — администрациями рынков;
• на территориях временных объектов торговли и услуг, расположенных на остановках общественного пассажирского транспорта, — владельцами этих объектов, если иное не предусмотрено договорами аренды;
• на территориях, прилегающих к торговым павильонам и иным торговым точкам, в том числе и передвижным, в радиусе 5 м — хозяйствующими субъектами в сфере мелкорозничной торговли и общественного питания (палаток, ларьков для продажи пищевой продукции и предоставлению услуг в сфере общественного питания), а также оказания бытовых услуг (ремонт обуви и т.п.).
Сбор и вывоз бытовых отходов осуществляется организациями, специализирующимися на оказании услуг в области обращения с отходами , на договорной основе.
Сбор и вывоз твердых бытовых отходов осуществляется в многоквартирном жилом секторе — с мусоросборочных пунктов, а в индивидуальном жилом секторе — с мусоросборочных пунктов или «сигнальным методом».
В целях предотвращения засорения территорий, зданий и сооружений твердыми бытовыми отходами устанавливаются урны, специально предназначенные для сбора и временного хранения твердых бытовых отходов.
Урны устанавливаются физическими и юридическими лицами, ответственными за уборку территорий в обязательном порядке:
• у входов в подъезды многоквартирных домов — 1 шт.;
• у каждого входа (выхода) в здания организаций, независимо от их организационно-правовой формы, а также торговых объектов — 1-2 шт.;
• у каждого входа (выхода) в метро, подземные и надземные переходы — 2 шт.;
• на объектах, предназначенных для удовлетворения культурно-бытовых потребностей и отдыха населения (парки культуры и отдыха, лесные массивы, сады, бульвары, скверы, аллеи и др.) — 1 шт. на каждые 800 м2 площади объекта и на расстоянии не более 40 м друг от друга — при установке вдоль линии дорожек и тротуаров;
• на рынках и торговых объектах (супермаркет, гипермаркет и др.) — 1 шт. на каждые 250 м2 площади объекта и на расстоянии не более 10 м друг от друга — при установке вдоль линии торговых прилавков;
• на остановках общественного пассажирского транспорта — 1-2 шт.;
• на въездах (выездах) на автостоянки и парковки — 1-2 шт.;
• на дворовой территории лечебных учреждений — 1 шт. на каждые 700 м2 площади объекта, а на главных аллеях — не более 10 м друг от друга;
• в специально выделенных местах для курения — 1-2 шт.;
• на пляжах и территориях рекреационных зон, прилегающих к водной акватории (рек, озер, заливов или прудов), — 1 шт. на каждые 800м2 площади объекта и на расстоянии не более 50 м друг от друга, с размещением не более 15 м от уреза воды и 3 — 5 м от полосы зеленых насаждений;
• на придомовых территориях многоквартирных домов и центральных площадях, тротуарах и пешеходных зонах вдоль магистральных улиц, а также на мостах (в зависимости от интенсивности использования территории) — по 1 шт. на расстоянии не более чем через каждые 50 м — с интенсивным пешеходным движением и не более чем через каждые 100 м — в малолюдных местах.
• Мусоросборочные пункты размещаются удаленными от окон жилых зданий, границ участков детских учреждений, мест отдыха на расстояние не менее 20 м и не более 100 м.
Органы исполнительной власти на местах при содействии органов самоуправления граждан по обращениям товариществ частных собственников жилья, управляющих организаций или непосредственно жителей соответствующей территории решают вопросы, связанные с определением мест размещения мусоросборочных пунктов.
Обращение с бытовыми отходами
• в многоквартирных домах — размещают твердые бытовые отходы в контейнеры при складировании отходов на мусоросборочных пунктах;
• в индивидуальном жилом секторе — временно хранят твердые бытовые отходы на своих территориях до прибытия специального автотранспортного средства по графику «сигнальным» методом и помещают их в специальное автотранспортное средство.
Крупногабаритные бытовые отходы
Крупногабаритные бытовые отходы должны собираться на специально отведенных площадках, оборудованных искусственным водонепроницаемым покрытием и системой отведения атмосферных осадков (уклон и водоотводящие желоба) площадью не менее 8 — 10 м2.
Площадки для сбора крупногабаритных бытовых отходов отводятся:
• в многоквартирном жилом секторе — в непосредственной близости к мусоросборочным пунктам твердых бытовых отходов;
• в индивидуальном жилом секторе — не ближе 20 м до ближайшего жилого дома и (или) иного объекта постоянного пребывания людей, с расчетом на эффективный радиус охвата площадки 100 — 200 м.
Альтернативным вариантом площадок для сбора крупногабаритных бытовых отходов является установка контейнеров (сменных кузовов) емкостью 3 — 6 м3, транспортировка которых осуществляется с использованием специального автотранспортного средства, оснащенного системой мультилифт.
В целях организации раздельного сбора на мусоросборочных пунктах в обязательном порядке устанавливаются четыре вида контейнеров для:
• перерабатываемых твердых бытовых отходов (представляющие смесь вторичных материальных ресурсов) — синего цвета;
• органических твердых бытовых отходов (пищевые и другие биологически разлагаемые бытовые отходы) — коричневого цвета;
• неперерабатываемых твердых бытовых отходов (прочие бытовые отходы) — серого цвета;
• опасных бытовых отходов — оранжевого цвета.
Весенне-летняя уборка территории производится в период с марта по август ежегодно и включает в себя.