• 36940 marta o'qildi
Kreditga 50 dona avtomashina sotib olganman. Ularning barchasini garovga qo‘yib, sug‘urta qildirganman. Sug‘urta shartnomasi kredit muddati davriga tuzilgan edi. Kredit qarzini muddat tugashidan 2 yil oldin to‘ladim. Sug‘urta mukofotini olsam bo‘ladimi?
✅ Fuqarolik kodeksining 948-moddasiga asosan sug‘urta shartnomasi, agar u kuchga kirganidan keyin sug‘urta hodisasi yuz berishi ehtimoli yo‘qolgan va sug‘urta xavfining mavjud bo‘lishi sug‘urta hodisasidan boshqa holatlar bo‘yicha tugagan bo‘lsa, tuzilgan muddati kelishidan oldin bekor bo‘ladi.
✅ Sug‘urta shartnomasi yuqoridagi ko‘rsatilgan holatlar bo‘yicha muddatidan oldin bekor bo‘lganda, sug‘urtalovchi sug‘urta mukofotining bir qismini sug‘urta amal qilgan vaqtga mutanosib ravishda olish huquqiga ega.
Iqtisodiy sudlarga davlat bojini to‘lashda kichik biznes sub’ektlariga imtiyozlar mavjudmi?
Kichik tadbirkorlik sub’ektlari amalga oshiradigan tadbirkorlik faoliyati doirasida (mulkiy xususiyatga ega da’vo arizalari, xo‘jalik shartnomalarini tuzish, o‘zgartirish yoki bekor qilish vaqtida kelib chiquvchi nizolar bo‘yicha da’vo arizalarida va sud hujjatlarining dublikatlarini hamda taraflar va ishda ishtirok etuvchi boshqa shaxslarning iltimosiga ko‘ra iqtisodiy sud tomonidan ishlardan boshqa hujjatlarning ko‘chirma nusxalarini berganlik uchun) sudlarga murojaat qilish chog‘ida belgilangan stavkaning 50 foizi miqdorida davlat boji to‘laydi.
Qarzdorlikni xususiy korxona rahbaridan undirish mumkinmi?
“Xususiy korxona to‘g‘risida”gi qonunning 3-moddasiga asosan, xususiy korxona mulkdori korxonaning mol-mulki etarli bo‘lmagan taqdirda xususiy korxonaning majburiyatlari bo‘yicha o‘ziga qarashli mol-mulk bilan qonun hujjatlariga muvofiq subsidiar javobgar bo‘ladi.
Men qurilish tashkiloti rahbariman. Kredit olayotganda uning ta’minoti sifatida qurilishi tugallanmagan binoni garovga qo‘yishim mumkinmi?
«Ipoteka to‘g‘risida»gi qonunning 63-moddasiga asosan, uy qurish uchun kredit yoki aniq maqsadli qarz berilayotganda ipoteka to‘g‘risidagi shartnomada majburiyatni tugallanmagan qurilish (ipotekaga qo‘yuvchi kelgusida oladigan mol-mulk va mulkiy huquqlar) bilan ta’minlash nazarda tutilishi mumkin.
Kichik tadbirkorlik sub’ektlariga kimlar kiradi?
“Tadbirkorlik faoliyati erkinligining kafolatlari to‘g‘risida”gi qonunga asosan quyidagilar kichik tadbirkorlik sub’ektlari hisoblanadi:
• yakka tartibdagi tadbirkorlar;
• shlab chiqarish tarmoqlaridagi xodimlarining o‘rtacha yillik soni ko‘pi bilan 20 kishi, xizmat ko‘rsatish sohasidagi va ishlab chiqarish bilan bog‘liq bo‘lmagan boshqa tarmoqlardagi xodimlarining o‘rtacha yillik soni ko‘pi bilan 10 kishi, ulgurji, chakana savdo hamda umumiy ovqatlanish tarmoqlaridagi xodimlarining o‘rtacha yillik soni ko‘pi bilan 5 kishi bo‘lgan mikrofirmalar;
• quyidagi tarmoqlardagi kichik korxonalar:
• engil, oziq-ovqat sanoatidagi va qurilish materiallari sanoatidagi xodimlarining o‘rtacha yillik soni ko‘pi bilan 200 kishi;
• metallga ishlov berish va asbobsozlik, yog‘ochsozlik, mebelь sanoatidagi, shuningdek qonun hujjatlarida nazarda tutilgan boshqa sanoat-ishlab chiqarish sohalaridagi xodimlarining o‘rtacha yillik soni ko‘pi bilan 100 kishi;
• mashinasozlik, metallurgiya, yoqilg‘i-energetika va kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari etishtirish va ularni qayta ishlash, qurilish hamda qonun hujjatlarida nazarda tutilgan boshqa sanoat-ishlab chiqarish sohalaridagi xodimlarining o‘rtacha yillik soni ko‘pi bilan 50 kishi;
• fan, ilmiy xizmat ko‘rsatish, transport, aloqa, xizmat ko‘rsatish sohalari (sug‘urta kompaniyalaridan tashqari), savdo va umumiy ovqatlanish hamda ishlab chiqarish bilan bog‘liq bo‘lmagan boshqa sohalardagi xodimlarining o‘rtacha yillik soni ko‘pi bilan 25 kishi.

• 36939 количество просмотров
Я купил 50 машин в кредит. И отдал их под залог, а также застраховал. Договор страхования был заключен на срок кредита. Я погасил ссуду за 2 года до окончания срока. Могу ли я получить страховую премию?
• В соответствии со ст. 948 Гражданского кодекса, договор страхования прекращается до наступления срока, на который он был заключен, если после его вступления в силу возможность наступления страхового случая отпала и существование страхового риска прекратилось по обстоятельствам иным, чем страховой случай.
• При досрочном прекращении договора страхования по обстоятельствам, указанным выше, страховщик имеет право на часть страховой премии пропорционально времени, в течение которого действовало страхование.
Можно ли взыскать долги с руководителя частного предприятия?
• В соответствии со ст. 3 Закона Республики Узбекистан "О частном предприятии", собственник частного предприятия в соответствии с законодательством несет субсидиарную ответственность принадлежащим ему имуществом по обязательствам частного предприятия при недостаточности имущества предприятия.
Я руководитель строительной организации. Могу ли я заложить недостроенное здание в залог под ссуду?
• В соответствии со ст. 63 Закона Ресбулики Узбекистна "Об ипотеке", при предоставлении кредита или целевого займа для строительства жилого дома договором об ипотеке может быть предусмотрено обеспечение обязательства незавершенным строительством (имущества и имущественных прав, которые ипотекодатель приобретет в будущем).
Каков порядок регистрации Частного предприятия?
Ответ: Государственная регистрация осуществляются по схеме одним из следующих способов:
На какой срок может быть выдана лицензия на реализацию лекарств?
• Ответ: Лицензия на осуществление розничной реализации лекарственных средств и изделий медицинского назначения выдается сроком на 5 лет.
• Лицензия может быть выдана на срок менее 5 лет только по заявлению соискателя лицензии.
Кто относится к малым предприятиям?
Ответ: Субъектами малого предпринимательства являются:
1) индивидуальные предприниматели;
2) микрофирмы со среднегодовой численностью работников, занятых в производственных отраслях, — не более 20 человек, в сфере услуг и других непроизводственных отраслях — не более 10 человек, в оптовой, розничной торговле и общественном питании — не более 5 человек;
3) малые предприятия со среднегодовой численностью работников, занятых в отраслях:
легкой, пищевой промышленности и промышленности строительных материалов, предусмотренной законодательством, — не более 200 человек;
• металлообработки и приборостроения, деревообрабатывающей, мебельной промышленности, а также прочей промышленно-производственной сферы, предусмотренной законодательством, — не более 100 человек;
• машиностроения, металлургии, топливно-энергетической и химической промышленности, производства и переработки сельскохозяйственной продукции, строительства и прочей промышленно-производственной сферы, предусмотренной законодательством, — не более 50 человек;
• науки, научного обслуживания, транспорта, связи, сферы услуг (кроме страховых компаний), торговли и общественного питания и другой непроизводственной сферы — не более 25 человек.