• 32372 marta o'qildi
Foydalanishni cheklash — foydalanuvchining O‘zbekiston Respublikasi hududida muayyan Internet tarmog‘i axborot resursidan foydalanishini to‘xtatishga doir tashkiliy va dasturiy-texnik chora-tadbirlar majmuasi.
Taqiqlangan axborot mavjud bo‘lgan Internet tarmog‘i axborot resurslarini aniqlash maqsadida Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligining Ommaviy kommunikatsiyalar masalalari bo‘yicha markazi tomonidan qonunchilikda belgilangan tartibda Internet tarmog‘i resurslarining monitoringi yuritiladi.
Internet tarmog‘i resurslarining monitoringi, shuningdek, Markazga belgilangan tartibda kelib tushgan yuridik va jismoniy shaxslarning murojaatlari asosida ham olib boriladi.
Monitoring natijasida taqiqlangan axborot mavjud bo‘lgan Internet tarmog‘i axborot resursi aniqlangan taqdirda Markaz tomonidan bir ish kuni mobaynida Internet tarmog‘i axborot resursida taqiqlangan axborot mavjudligi yuzasidan xulosa tayyorlanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi Internet tarmog‘i axborot resurslaridan foydalanishni cheklash bo‘yicha maxsus vakolatli organ hisoblanadi.
• Maxsus vakolatli organ Reestrga kiritilgan Internet tarmog‘i axborot resurslaridan foydalanishni cheklashga doir tashkiliy va dasturiy-texnik chora-tadbirlar ko‘radi.
• Foydalanishni cheklash faqat identifikatsiya ma’lumotlari Reestrga kiritilgan Internet tarmog‘i axborot resurslariga nisbatan tatbiq etiladi.
• Foydalanishni cheklash choralarini ko‘rish Internet tarmog‘i axborot resurslari identifikatsiya ma’lumotlari Reestrga kiritilgandan keyin 12 soat mobaynida amalga oshiriladi.
O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi bilan tarqatilishi taqiqlangan axborot mavjud bo‘lgan Internet tarmog‘i veb-saytidan va (yoki) veb-sayt sahifalaridan foydalanishni cheklash Sxemasi
Taqiqlangan axborot mavjud bo‘lgan Internet tarmog‘i axborot resursi identifikatsiya ma’lumotlarini reestrdan chiqarish tartibi
Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlariga ularning vakolatlari doirasida, shuningdek, Internet tarmog‘i axborot resursi egasi bo‘lgan yuridik va jismoniy shaxslarga ularning murojaatlariga ko‘ra Reestr ma’lumotlaridan foydalanishga ruxsat etiladi.

• 33022 количество просмотров
Ограничение доступа - комплекс организационных и программно-технических мер, направленных на прекращение доступа пользователей к соответствующему информационному ресурсу сети Интернет на территории Республики Узбекистан.
В целях выявления информационных ресурсов сети Интернет, содержащих запрещенную информацию, Центром по вопросам массовых коммуникаций Агентства информации и массовых коммуникаций (Центр) осуществляется мониторинг информационных ресурсов сети Интернет.
Мониторинг информационных ресурсов сети Интернет также проводится на основании поступивших в установленном порядке в Центр обращений физических и юридических лиц.
По результатам мониторинга в случае выявления информационных ресурсов сети Интернет, содержащих запрещенную информацию, Центром в течение 1 рабочего дня подготавливается заключение о наличии запрещенной информации на информационном ресурсе сети Интернет.
Специально уполномоченным органом, осуществляющим ограничение доступа к информационным ресурсам сети Интернет, является Министерство цифровых технологий .
• Мининфоком принимает комплекс организационных и программно-технических мер по ограничению доступа к информационным ресурсам сети Интернет, внесенным в Реестр.
• Ограничение доступа осуществляется только в отношении информационных ресурсов сети Интернет, идентификационные данные которых внесены в Реестр.
• Ограничение доступа осуществляется с принятием соответствующих мер в течение 12 часов после внесения идентификационных данных информационных ресурсов сети Интернет в Реестр.
Схема ограничения доступа к веб-сайтам и (или) страницам веб-сайтов всемирной информационной сети Интернет, содержащим информацию, распространение которой запрещено законодательством Республики Узбекистан.
Порядок исключения идентификационных данных информационного ресурса сети Интернет из Реестра.
Доступ к данным Реестра предоставляется органам государственной власти и управления в рамках их полномочий, а также юридическим и физическим лицам на основании запросов о принадлежащих им информационных ресурсах сети Интернет.