• 15670 marta o'qildi
Tekin foydalanish (ssuda) shartnomasi bo‘yicha bir taraf (ssuda beruvchi) ikkinchi tarafga (ssuda oluvchiga) avtotransport vositasini vaqtincha tekin foydalanish uchun berish majburiyatini oladi yoki beradi, ikkinchi taraf esa bu avtotransport vositasini qanday olgan bo‘lsa, normal eyilishni hisobga olib xuddi shunday holatda yoki shartnomada nazarda tutilgan holatda qaytarib berish majburiyatini oladi.
• Xizmatni olish uchun zarur bo‘lgan ho‘jjatlar ro‘yxati, nusxalari soni va asl hujjatlarni taqdim etish zarurligi ko‘rsatilgan
• 1. Fuqarolarning shaxsi quyidagi hujjatlarga asosan aniqlanadi:
• -  O‘zbekiston fuqarolarining shaxsi — O‘zbekiston Respublikasi fuqarosining pasporti;
• 16 yoshga to‘lmagan fuqarolarning shaxsi — tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma (faqat voyaga etmagan nomidan tekin foydalanishga berilsa);
• - harbiy xizmatchilarning shaxsi — harbiy qismlar va harbiy muassasalar qo‘mondonligi tomonidan beriladigan shaxsiy guvohnomalar yoki harbiy biletlar (harbiy xizmatga majbur fuqarolarning harbiy bileti bundan mustasno);
• - chet el fuqarolarining shaxsi — ularning milliy pasporti (qonun hujjatlariga muvofiq chet el fuqarolari tegishli ichki ishlar organlari tomonidan ro‘yxatga olinishi lozim) yoki O‘zbekiston Respublikasida yashash guvohnomasi yoxud diplomatik pasporti yoki O‘zbekiston Respublikasida akkreditatsiya qilinganligini tasdiqlovchi akkreditatsiya kartochkasi;
• - fuqaroligi bo‘lmagan shaxs uchun — O‘zbekiston Respublikasida yashash guvohnomasi.
• 2. Transport vositalarini qayd qilish guvohnomasi, avtomototransport vositasining raqamli agregatlari uchun DYHXX organlari yoki traktorlar, o‘ziyurar shassilar, traktor tirkamalari va o‘ziyurar yo‘l qurilish mashinalari uchun «O‘zdavtexnazorat» tomonidan berilgan belgilangan shakldagi ma’lumotnoma (tex.pasport);
• 3. Mulk umumiy birgalikdagi mulk bo‘lgan taqdirda (er-xotinning birgalikdagi mulki va Nikoh haqidagi guvohnomasi), barcha egalarining roziligi;
• 4. Mulk garovga qo‘yilgan bo‘lsa, garovga oluvchining roziligi.
• 5. Notarial tartibda tasdiqlanishi lozim bo‘lgan bitimlarni vasiylikdagi shaxs nomidan Vasiylar vasiylik va homiylik organlarining faqat ruxsati bilan tuzishga haqli.
• 6. Merosga bo‘lgan huquq to‘g‘risidagi guvohnomaga asosan transport vositasini qayd etish guvohnomasi berilgan bo‘lsa — merosga bo‘lgan huquq to‘g‘risidagi guvohnoma (asli).
• 7. Bitimlar davlat bojining imtiyozli to‘lanishiga huquq beruvchi yaqin qarindosh bo‘lgan shaxslar o‘rtasida tuzilayotgan bo‘lsa (mulkdorning xotiniga (eriga), uning va xotinining (erining) ota-onalariga, bolalari va ularning er-xotinlariga, nabiralariga, buvilariga, buvalariga, aka-ukalari va opa-singillariga), ularning qarindoshligini tasdiqlovchi hujjatlar taqdim etiladi.
• 8. Bitim vakil tomonidan tuzilgan taqdirda, vakolatini tasdiqlovchi hujjat (ishonchnoma).
• 9. Avtomototransport vositasini qabul qilish-topshirish dalloatnomasi.
Notarial harakatni ishtirokchilari:
• Ssuda beruvchi tarafdan:
1. Mulkdor/yoki/Mulkdor va uning qonuniy vakili/yoki/Ishochnoma orqali Mulkdorning nomidan harakat qiluvchi vakili.
2. Muomalaga layoqatsiz/muomala layoqati cheklangan/voyaga etmagan shaxslar bitim ishtiroqchilari bo‘lsa Vasiylik va homiylik organlarining xodimi. (zarur hollarda)
• Ssuda oluvchi tomonidan:
1. Sudda oluvchi shaxs/yoki/ Sudda oluvchi shaxs va uning qonuniy vakili/yoki/Ishochnoma orqali Sudda oluvchi shaxsning nomidan harakat qiluvchi vakili.
2. Muomalaga layoqatsiz/muomala layoqati cheklangan shaxslar bitim ishtiroqchilari bo‘lsa Vasiylik va homiylik organlarining xodimi. (zarur hollarda)
Izoh: Zarur bo‘lsa, shartnomada tarjimon ishtirok etishi mumkin.
Xizmatni olish muddati: 60 daqiqagacha
Xizmatni olishning yakuniy natijasi: Avto- moto- transport vositasini tekin foydalanish shartnomasi
Boshqa shartlar va talablar:
O‘zbekiston Respublikasining «Vasiylik va homiylik to‘g‘risida» Qonunning  37-modda. Vasiylikdagi yoki homiylikdagi shaxslarning mulkiy huquqlariga daxl qiladigan harakatlarni vasiy yoki homiy amalga oshirganida vasiylik va homiylik organlarining ruxsatlari. Vasiylar vasiylik va homiylik organlarining ruxsati bilan: «Vasiylikdagi shaxsning mol-mulkini bir yildan ortiq bo‘lmagan muddatga garovga yoki ijaraga berishga xaqli». O‘zR Vazirlar Mahkamasining 2006-yil 7-martdagi 38-son  “Avtomototransport vositalari bilan bog‘liq bitimlarni rasmiylashtirish tartibi to‘g‘risida” Qarori: 18 yoshga to‘lmagan shaxslarga avtotransport vositalari, 16 yoshga to‘lmagan shaxslarga mototransport vositalari bilan bog‘liq bitimlarni rasmiylashtirishga yo‘l qo‘yilmaydi, lotereya va boshqa ommaviy o‘yinlarning yutuqlari bo‘lgan, qonunda belgilangan tartibda meros yoki hadya (mukofot) qilib olingan avtomototransport vositalari bundan mustasno. O‘zbekiston Respublikasining Fuqarolik kodeksining 618-modda. Ssuda beruvchi Ashyoni tekin foydalanishga berish huquqiga uning mulkdori va qonun yoki mulkdor tomonidan vakolat berilgan boshqa shaxslar ega bo‘ladi. Tijorat tashkiloti o‘z muassisi, ishtirokchisi (aktsiyadori), rahbari, o‘z boshqaruv yoki nazorat organlarining a’zosi bo‘lgan shaxsga ashyoni tekin foydalanishga berishga haqli emas.

• 15674 количество просмотров
Одна сторона (ссудодатель) передает автомототранспортное средство в безвозмездное временное пользование другой стороне (ссудополучателю), а последняя обязуется вернуть то же автомототранспортное средство в том состоянии, в каком она ее получила, с учетом нормального износа, или в состоянии, обусловленном договором.
• 1. Документы сторон, удостоверяющие их личность:
• - личность граждан Узбекистана - национальный паспорт;
• - личность граждан, не достигших 16 летнего возраста, - свидетельство о рождении (только при сдаче в безвозмездное пользование от имени несовершеннолетнего);
• - личность военнослужащих - удостоверение личности, выдаваемое командованием воинских частей и военных учреждений, или военный билет (за исключением военных билетов военнообязанных граждан);
• - личность иностранных граждан - их национальный паспорт (согласно законодательству иностранные граждане должны пройти регистрацию в соответствующих органах внутренних дел) или вид на жительство в Республике Узбекистан либо дипломатический паспорт или аккредитационная карточка, удостоверяющая прохождение аккредитации в Республике Узбекистан;
• - для лица без гражданства - вид на жительство в Республике Узбекистан.
• 2. Свидетельство о регистрации транспортного средства (техпаспорт) с проставленным штампом соответствия агрегатов органов ГСБДД, а для тракторов, самоходных шасси, тракторных прицепов и самоходных дорожно-строительных машин выданная "Уздавтехназорат".
• 3. Согласие всех собственников (супруга/супруги), если имущество является общей совместной собственностью (свидетельство о заключении брака).
• 4. Согласие залогодержателя, если имущество находится под залогом.
• 5. Согласие органов опеки и попечительства, если дого­вор составляется опекуном (с согласия попечителя) от имени лица, находящегося под опекой (попечительством).
• 6. Если имущество принадлежит на основании наслед­ства необходимо предоставить оригинал свидетельства о праве на наследство.
• 7. Документы, подтверждающие степень родства близких родственников (При оформлении договора супруге (супругу), своим родителям и родителям супруги (супруга), детям и их супругам, внукам, бабушкам, дедушкам, братьям и сестрам, собственника)
• 8. Документ, подтверждающий полномочия представи­теля (доверенность).
• 9. Акт приёма-передачи автомототранспортного средства.
• Со стороны Ссудодателя:
1. Собственник/или/Собственник и его законный представитель/или/представитель Собственника по доверенности.
2. Сотрудник Опеки и Попечительства (при необходимости) - в сделках с участием несовершеннолетних/недееспособных/ограниченно дееспособных.
• Со стороны Ссудополучателю:
1. Лицо (которое принимает во временное безвозмездное пользование)/ Лицо и (или) его законный представитель/представитель Лица по доверенности.
2. Сотрудник Опеки и Попечительства - при сделках с участием несовершеннолетних/недееспособных/ ограниченно дееспособных.
Примечание: В случае необходимости в сделке допускается участие Переводчика.
Сроки получения услуги: до 60 минут
Конечный результат получения услуги: Договор безвозмездного пользования (ссуды) автомототранспортного средства
Иные условия и требования:
ГК РУз Статья 618. Ссудодатель: Право передачи вещи в безвозмездное пользование принадлежит ее собственнику и иным лицам, управомоченным на то законом или собственником. Коммерческая организация не вправе передавать вещи в безвозмездное пользование лицу, являющемуся ее учредителем, участником (акционером), руководителем, членом ее органов управления или контроля. Закон РУз «Об опеке и попечительстве» ст.37: Опекуны вправе с разрешения органов опеки и попечительства: «сдавать имущество подопечного в залог или аренду на срок не более одного года;».
Постановления Кабинета Министров от 7 марта 2006 года № 38 ПОЛОЖЕНИЕ о порядке оформления сделок с автомототранспортными средствами: «Не допускается оформление сделок с автомототранспортными средствами на лиц, не достигших 18 лет, мототранспортных средств — 16 лет, за исключением автомототранспортных средств — выигрышей в лотерее и других массовых играх, полученных по наследству в установленном законодательством порядке.»