• 15857 marta o'qildi
• Davlat xizmati sohasida xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni ta’minlash maqsadida quyidagi tadbirlar amalga oshiriladi:
1. davlat organlarining rahbarlik lavozimlariga tanlovlar asosida tayinlash mexanizmlarini joriy qilish orqali xotin-qizlarning rahbarlik lavozimlaridagi ulushini bosqichma-bosqich oshirib borish;
2. jamiyat hayotidagi ijtimoiy-siyosiy masalalarni hal qilishda va dolzarb ahamiyatga ega bo‘lgan qarorlarni qabul qilish hamda ularni amalga oshirishda xotin-qizlarning ishtirokini kuchaytirish;
3. xotin-qizlarning xalqaro miqyosda davlat hamda o‘zi faoliyat yuritayotgan davlat organi va tashkiloti nomidan vakil bo‘lish hamda xalqaro tashkilotlar ishida ishtirok etish imkoniyatini kengaytirish;
4. rahbarlik lavozimida faoliyat yuritayotgan xotin-qizlar tomonidan aholini tashvishga solayotgan muammolarni bevosita hududga chiqib hal qilish amaliyotini kengaytirish;
5. mahalliy ijroiya hokimiyati organlarining rahbarlik lavozimlariga xotin-qizlarni tayinlash amaliyotini kengaytirish orqali hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga doir ishlarda ularning faolligini oshirish;
6. ilg‘or xorijiy mamlakatlar tajribasi asosida davlat organlari va tashkilotlarida lavozimda ko‘tarilish masalalari bo‘yicha teng imkoniyatlarni yaratishga qaratilgan gender tenglikni ta’minlash mezonlarini ishlab chiqish;
7. davlat hokimiyati va boshqaruvi organlariga rahbarlik lavozimlariga tavsiya etilgan xotin-qizlarni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasida malakasini oshirish bo‘yicha tizimli tadbirlarni belgilash;
8. normativ-huquqiy hujjatlarni hamda ularning loyihalarini gender-huquqiy ekspertizadan o‘tkazish bo‘yicha mutaxassislarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimini yo‘lga qo‘yish;
9. davlat organlari va tashkilotlarida tegishli lavozimlarda faoliyat yuritayotgan xotin-qizlar va erkaklar sonining nisbati to‘g‘risida ma’lumotlar yuritish;
10. kompleks gender yondashuv asosida davlat organlari hamda tashkilotlarida gender auditlarni o‘tkazishning huquqiy asoslarini mustahkamlash, uning tartib-tamoyillarini ishlab chiqish.

• 14973 количество просмотров
В целях обеспечения равных прав и возможностей женщин и мужчин на государственной службе будут приняты следующие меры:
1. постепенно увеличивать долю женщин на руководящих должностях за счет введения конкурсных назначений на руководящие должности в государственных органах;
2. усиление участия женщин в решении общественно-политических вопросов в обществе, в принятии и реализации важных решений;
3. расширение возможностей женщин представлять государство на международном уровне от имени государства и государственного органа и организации, в составе которых оно действует, а также участвовать в работе международных организаций;
4. расширить практику нахождения женщин на руководящих должностях для решения вопросов, волнующих население, непосредственно в регионе;
5. повысить их вовлеченность в социально-экономическое развитие регионов за счет расширения практики назначения женщин на руководящие должности в местных исполнительных органах;
6. разработка критериев обеспечения гендерного равенства на основе опыта передовых зарубежных стран, направленных на создание равных возможностей для продвижения по службе в государственных органах и организациях;
7. установление системных мер по повышению квалификации женщин, рекомендованных на руководящие должности в органах государственной власти и управления в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан;
8. создать систему подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов по гендерно-правовой экспертизе нормативно-правовых документов и их проектов;
9. вести информацию о соотношении численности женщин и мужчин, занимающих соответствующие должности в государственных органах и организациях;
10. укрепление правовой базы проведения гендерного аудита в государственных органах и организациях на основе комплексного гендерного подхода, разработка его процедур.