• 16985 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 06.02.2018-yildagi PQ-3512-son "Jismoniy shaxslar tomonidan bojxona chegarasi orqali tovarlarni olib o‘tishni yanada tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida" Qarori
Jismoniy shaxs tomonidan respublikaga olib kiriladigan, bojxona to‘lovlariga tortilmaydigan tovarlarning chegaralangan normalari
• O‘zbekiston Respublikasining xalqaro aeroportlari bojxona chegaralari orkali olib o‘tishda — 2 000 (ikki ming) AQSh dollari;
• O‘zbekiston Respublikasi Davlat chegaralarining temir yo‘l va daryo bojxona chegaralari o‘tish punktlari orqali olib o‘tishda — 1 000 (bir ming) AQSh dollari;
• O‘zbekiston Respublikasi Davlat chegaralarining avtoyo‘l (piyoda) bojxona chegaralari o‘tish punktlari orqali olib o‘tishda — 300 (uch yuz) AQSh dollari;
• xalqaro kurьerlik jo‘natmalari orqali jismoniy shaxslar nomiga kelayotgan tovarlar uchun — bir kalendarь chorak mobaynida 1 000 (bir ming) AQSh dollari;
• xalqaro pochta jo‘natmalari orqali jismoniy shaxslar nomiga kelayotgan tovarlar uchun — 100 (yuz) AQSh dollari.
• bojxona deklaratsiyasini taqdim etmagan holda respublikadan jismoniy shaxslar tomonidan olib ketiladigan tovarlarning cheklangan normalari 5 000 (besh ming) AQSh dollari;
• jismoniy shaxslar tomonidan ayrim turdagi tovarlarni respublikadan olib chiqish normalari ilovaga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi xalqaro aeroportlari orqali bojxona chegarasidan kesib o‘tish holatlari bundan mustasno;
• ko‘rsatilgan me’yorlar doirasida tovarlarni jismoniy shaxs tomonidan bojxona chegarasidan olib kirilishi va olib chiqilishi majburiy yozma deklaratsiyasiz amalga oshiriladi, bundan xalqaro pochta va kurьerlik jo‘natmalari hamda tadbirkorlik faoliyati uchun mo‘ljallangan tovarlar mustasno.
Jismoniy shaxslar tomonidan bojxona chegarasi orqali olib o‘tilayotgan tovarlarning qanday maqsadga mo‘ljallanganligini aniqlashda tovarlarning miqdori hisobga olinadi va bunda tovarlarni olib o‘tayotgan jismoniy shaxs va uning oila a’zolari ehtiyojlaridan ortiq miqdordagi bir turdagi tovarlarga, agar tovarlarni olib o‘tayotgan shaxs aksini isbotlab bermasa, tadbirkorlik faoliyatida foydalanish uchun olib kirilayotgan tovarlar deb qaraladi.
Jismoniy shaxslar O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilgan qimmatbaho metallardan tayyorlangan o‘lchovli yombilar va O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining qimmatbaho metallardan tayyorlangan tangalarini ularning sertifikatlari mavjud bo‘lgan holatlarda respublika hududidan tashqariga cheklovlarsiz olib chiqish va tovarlarni qonunchilikda belgilangan normalarining eng ko‘p miqdoridan oshgan taqdirda, yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasini to‘ldirib olib chiqish huquqiga ega.
Bojxona to‘lovlariga tortilmaydigan respublikaga jismoniy shaxslar tomonidan olib kiriladigan tovarlarni ayrim turlari normalari:
Har bir jismoniy shaxs tomonidan olib kiriladigan tovarlar normalari
Alkogol mahsuloti, shu jumladan pivo
umumiy miqdori 2 litrdan ko‘p bo‘lmagan
Tamaki mahsulotlarining barcha turlari
umumiy miqdori 10 qutidan ko‘p bo‘lmagan
Atir va ifor taratuvchi suvlar
umumiy miqdori 3 tadan ko‘p bo‘lmagan
Qimmatbaho metallar va qimmatbaho toshlardan zargarlik buyumlari
umumiy og‘irligi 65 grammdan ko‘p bo‘lmagan
Jismoniy shaxslar tomonidan olib ketiladigan ayrim tovarlarning turlari normalari
Qisqacha nomi
Har bir jismoniy shaxs tomonidan olib chiqib ketiladigan tovarlar normalari
Guruch
umumiy og‘irligi 3 kg.dan ko‘p bo‘lmagan
Non-bulka mahsulotlari
umumiy og‘irligi 5 kg.dan ko‘p bo‘lmagan
Go‘sht va go‘sht oziq-ovqat mahsulotlari
umumiy og‘irligi 2 kg.dan ko‘p bo‘lmagan
Shakar
O‘simlik moylari
Yangi uzilgan meva-sabzavot mahsulotlari, uzum, poliz ekinlari, dukkakli o‘simliklari hamda quritilgan sabzavot va mevalar

- 2 000 (две тысячи) долларов США — при пересечении таможенной границы через международные аэропорты Республики Узбекистан;
- 1000 (одна тысяча) долларов США — при пересечении таможенной границы через железнодорожные и речные пункты пропуска Государственной границы Республики Узбекистан;
- 300 (триста) долларов США — при пересечении таможенной границы через автодорожные (пешеходные) пункты пропуска Государственной границы Республики Узбекистан;
- 1000 (одна тысяча) долларов США в течение одного календарного квартала — для товаров, поступающих в адрес физического лица в международных курьерских отправлениях;
- 100 (сто) долларов США — для товаров, поступающих в адрес физического лица в международных почтовых отправлениях.
- При определении таможенным органом предназначения товаров, перемещаемых физическими лицами через таможенную границу, учитываются количество товаров, где однородные товары, количество которых превышает потребность физического лица, перемещающего товары, и членов его семьи, рассматриваются как товары, ввозимые для использования в предпринимательской деятельности, если лицо, перемещающее товары, не докажет обратное.
- При ввозе физическими лицами товаров через таможенную границу для предпринимательской деятельности применяются общие правила таможенного оформления, установленные законодательством в отношении всей суммы ввозимых товаров.
- Физические лица вправе вывозить за пределы территории республики произведенные в Республике Узбекистан мерные слитки, изготовленные из драгоценных металлов, и монеты Центрального банка Республики Узбекистан, изготовленные из драгоценных металлов без ограничений при наличии их сертификатов и с обязательным заполнением пассажирской таможенной декларации в случае превышения установленной законодательством предельной нормы вывоза товаров;
- При превышении предельных норм ввоза в республику физическим лицом товаров, не подлежащих обложению таможенными платежами и не предназначенных для предпринимательской деятельности, таможенные платежи уплачиваются в части превышения предельных норм.