• 12953 marta o'qildi
• Mazkur Reglamentning amal qilishi bino va inshootning hajmi va maydonini o‘zgartirmasdan turib ko‘cha (ko‘chalar)dan ko‘rinadigan old va yon fasadlar (fasad maydonining 25 foizidan ortiq qismi)dagi arxitekturaviy elementlar (tsokoli, quyoshdan himoyalash elementlari, parapetlari, ustunlari, tomi, derazalari, peshayvoni, ayvonlari va shu kabilar)ning rangi, konfiguratsiyasi va o‘lchamlari o‘zgartirilishiga tatbiq etiladi.
• Bino va inshootning, yakka tartibdagi uy-joyning tashqi ko‘rinishini o‘zgartirish bo‘yicha agar bino va inshoot, yakka tartibdagi uy-joy magistral ko‘chalar, xalqaro, davlat ahamiyatiga ega bo‘lgan avtomobilь yo‘llari bo‘ylab joylashgan hollarda fasad maydonining 25 foizidan ortiq qismidan qat’i nazar kelishish talab etiladi.
Yakka tartibdagi uy-joylar, tumanlarning ma’muriy markazi bo‘lmagan shaharchalarda, qishloq aholi punktlari (qishloq va ovullar)da hamda aholi punktlari tashqarisida joylashgan bino va inshootlarning tashqi ko‘rinishini o‘zgartirish uchun kelishish talab etilmaydi.
Bino va inshoot fasadining eskiz loyihasi tegishli litsenziyasi bo‘lgan loyiha tashkiloti tomonidan ishlab chiqiladi.
• Bino va inshootning tashqi ko‘rinishini o‘zgartirgandan so‘ng ob’ektni foydalanishga qabul qilish talab etilmaydi.
Davlat xizmati ko‘rsatish tartibi
• Ariza beruvchilar bino va inshoot tashqi ko‘rinishini o‘zgartirishni kelishish uchun Davlat xizmatlari markazlariga o‘zi kelib murojaat etadi yoki O‘zbekiston Respublikasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida (YaIDXP) davlat xizmatidan elektron tarzda foydalanish uchun ro‘yxatdan o‘tadi.
• Bino va inshoot tashqi ko‘rinishini o‘zgartirishni kelishish uchun arizalar YaIDXP orqali dam olish va bayram kunlaridan qat’iy nazar, har kuni 24 soat davomida yuborilishi mumkin.
• Bunda arizalar ish vaqtidan keyin yoki dam olish va bayram kunlari kelib tushganda navbatdagi ish kuni arizalarning vakolatli organga kelib tushgan va qabul qilingan kun hisoblanadi.
• Ariza beruvchi davlat xizmatidan foydalanishdan uni ko‘rsatishning har qanday bosqichida bosh tortish huquqiga ega.
• Ariza beruvchi davlat xizmatidan foydalanishdan bosh tortganda uning so‘rovnomasi ko‘rmasdan qoldiriladi. Bunda to‘langan yig‘im summasi qaytarilmaydi.
Quyidagilar bino va inshootning tashqi ko‘rinishini o‘zgartirishni kelishishni rad etish uchun asos bo‘ladi
2. davlat xizmatlari ko‘rsatish uchun yig‘imni to‘lamaslik;
3. loyihada bino va inshootning hajmi va maydoni o‘zgarganligi;
4. bino va inshootning avariya holatida ekanligi;
5. bino va inshootga bo‘lgan huquqning davlat ro‘yxatidan o‘tkazilmaganligi;
6. loyiha tegishli litsenziyasi bo‘lgan loyiha tashkiloti tomonidan ishlab chiqilmaganligi;
7. binolar va inshootlarning mustahkamligi, zilzilabardoshliligiga ta’sir qiluvchi yuk ko‘taruvchi qismlarining o‘zgarishi nazarda tutilganligi;
8. bino va inshoot fasadi eskiz loyihasining qonunchilik talablariga, shu jumladan, shaharsozlik normalari va qoidalariga mos kelmasligi;
9. vakolatli organga ariza beruvchi tomonidan ob’ektni o‘rganish uchun imkoniyat yaratilmaganligi;
10. taqiqda turgan ob’ektlar;
11. bino va inshootlarni ulushdorlaridan birining roziligi bo‘lmasa;
12. davlat ro‘yxatidan o‘tkazuvchi organda ushbu er uchastkasi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda olib qo‘yilganligi haqidagi ma’lumotlarning mavjudligi.
• Davlat xizmatlarini ko‘rsatishni boshqa asoslarga ko‘ra rad etish taqiqlanadi.
• Ariza beruvchi bino va inshoot tashqi ko‘rinishini o‘zgartirishni kelishish rad etilgan kundan boshlab 10 (o‘n) ish kuni mobaynida davlat xizmati ko‘rsatish uchun yig‘im to‘lamasdan ko‘rsatilgan kamchilikni bartaraf etgan holda bino va inshootning tashqi ko‘rinishini o‘zgartirishni kelishish uchun takroran murojaat qilish huquqiga ega.
• Bino va inshoot tashqi ko‘rinishini o‘zgartirishni kelishishni rad etish uchun asos bo‘lgan sabablar ariza beruvchi tomonidan bartaraf qilingan taqdirda, takroran kelishish so‘rovnoma takroran tushgan kundan boshlab 3 (uch) ish kunidan ortiq bo‘lmagan muddatda amalga oshiriladi.

• 12947 количество просмотров
Действие Регламента распространяется на видимые с улицы архитектурные элементы (балки, солнцезащитные элементы, парапеты, колонны, крыши, окна, крыльцо) на фасадах парадных и боковых (более 25 % площади фасада) без изменения размеров, площадь здания и сооружения, навесы и др.) изменение цвета, конфигурации, размера.
Изменение внешнего вида здания или сооружения, индивидуального жилья требуется, если здание и сооружение, индивидуальное жилье расположены вдоль автомобильных дорог, международного, государственного значения независимо от площади фасада более 25 %.
Для изменения внешнего вида индивидуальных жилых домов, зданий и сооружений, расположенных в населенных пунктах, не являющихся административным центром районов, в сельских населенных пунктах (селах и аулах) и вне населенных пунктов согласования не требуется.
• Эскизный проект фасада здания и сооружения должен быть разработан проектной организацией, имеющей соответствующую лицензию.
• Не требуется принимать объект в эксплуатацию после изменения внешнего вида здания и сооружения.
• Заявители могут обратиться в Центры гос услуг лично для согласования изменения внешнего вида здания или сооружения, либо зарегистрироваться для электронного пользования госуслугой на ЕПИГУ.
• Заявки на согласование изменения внешнего вида здания и сооружения можно отправлять через ЕПИГУ 24 часа в сутки, независимо от выходных и праздничных дней.
• При этом при поступлении заявлений в нерабочее время или в выходные и праздничные дни днем ​​поступления и приема заявлений в компетентный орган является следующий рабочий день.
• Заявитель вправе отказаться от использования государственной услуги на любом этапе ее оказания.
• Когда заявитель отказывается от использования государственной услуги, его заявление остается без рассмотрения. В этом случае сумма уплаченного сбора возврату не подлежит.
Основаниями для отказа в изменении внешнего вида здания и сооружения:
• изменение размеров и площади здания и сооружения в проекте;
• здание и сооружение находятся в аварийном состоянии;
• отсутствие регистрации права на здание и сооружение;
• проект не был разработан проектной организацией, имеющей соответствующую лицензию;
• возможность изменения несущих частей зданий и сооружений, влияющих на прочность, сейсмичность;
• несоответствие эскизного проекта фасада здания и сооружения требованиям законодательства, в том числе нормам и правилам градостроительства;
• неявка заявителя в компетентный орган для изучения объекта;
• запрещенные объекты;
• без согласия одного из дольщиков здания и сооружения;
• наличие сведений в органе государственной регистрации об изъятии земельного участка в установленном законодательством порядке.
• Отказ в предоставлении государственных услуг по иным основаниям не допускается.
• Заявитель вправе повторно обратиться за получением согласия на изменение внешнего вида здания и сооружения, в течение 10 рабочих дней со дня отказа в согласовании изменения внешнего вида здания и сооружения, без уплаты государственной пошлины.
В случае устранения заявителем причин отказа в согласовании изменения внешнего вида здания и сооружения согласование проводится в срок, не превышающий 3 рабочих дней со дня повторного поступления запроса.