• 29047 marta o'qildi
• uning ota-onasidan biri O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi, boshqasi esa fuqaroligi bo‘lmagan shaxs bo‘lsa yoki bedarak yo‘qolgan deb topilgan yoxud uning turgan joyi noma’lum bo‘lsa;
• uning ota-onasidan biri O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi, boshqasi esa chet davlat fuqarosi bo‘lsa, tug‘ilganlik bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini oladi.
• O‘zbekiston Respublikasi hududida tug‘ilgan, ota-onasi (yolg‘iz otasi yoki onasi) fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar bo‘lgan bola tug‘ilganlik bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini oladi.
• O‘zbekiston Respublikasi hududida turgan, ota-onasi noma’lum bo‘lgan bola O‘zbekiston Respublikasi fuqarosidir.
• Otasi yoxud onasi O‘zbekiston Respublikasining fuqarosi bo‘lgan bolaga otalik yoxud onalik belgilangan yoki tan olingan taqdirda, bola, tug‘ilgan joyidan qat’i nazar, O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligini oladi.
Quyidagilar 16 yoshga to‘lmagan bolaning O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini tasdiqlovchi hujjatdir:
• tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma yoki ma’lumotnoma (bolaning tug‘ilgan joyidan qat’i nazar) — ota-onasidan birining O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligi mavjud ekanligini ko‘rsatuvchi pasporti, identifikatsiyalovchi kartasi yoki boshqa hujjati ko‘rsatilganda;
• tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma yoki ma’lumotnoma (bola O‘zbekiston Respublikasida tug‘ilgan taqdirda) — fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar bo‘lgan ota-onaning (yolg‘iz otaning yoki onaning) O‘zbekiston Respublikasida yashash guvohnomasi ko‘rsatilganda.
Ota-onasining fuqaroligi o‘zgargan taqdirda bolaning fuqaroligi o‘zgarishi
• Agar 14 yoshga to‘lmagan bolaning ota-onasi (yolg‘iz otasi yoki onasi) O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini olsa yoki O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligidan chiqsa, ushbu bolaning fuqaroligi o‘zgarishi mumkin.
• Ota-ona (yolg‘iz ota yoki ona) O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini o‘zgartirganda O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bo‘lgan bolaning fuqaroligi, basharti bola fuqaroligi bo‘lmagan shaxs bo‘lib qolmasa, o‘zgarishi mumkin.
• Ota-onalik huquqlaridan mahrum etilgan ota-onasining fuqaroligi o‘zgarganda, bolaning fuqaroligi o‘zgarmaydi. Bolaning fuqaroligi o‘zgargan taqdirda, ota-onalik huquqlaridan mahrum etilgan ota-onasining roziligi talab qilinmaydi.
Bola farzandlikka olinganda O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini olishi
• O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari tomonidan farzandlikka olinayotgan, chet davlat fuqarosi bo‘lgan yoxud fuqaroligi bo‘lmagan shaxs bo‘lgan bola O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini oladi.
• Biri O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi, boshqasi esa fuqaroligi bo‘lmagan shaxs bo‘lgan er-xotin tomonidan farzandlikka olinayotgan, chet davlat fuqarosi bo‘lgan yoxud fuqaroligi bo‘lmagan shaxs bo‘lgan bola O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini oladi.
• Biri O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi, boshqasi esa chet davlat fuqarosi bo‘lgan er-xotin tomonidan farzandlikka olinayotgan, chet davlat fuqarosi bo‘lgan yoxud fuqaroligi bo‘lmagan shaxs b o‘lgan bola farzandlikka oluvchilarning o‘zaro kelishuviga ko‘ra O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini oladi.

• 29048 количество просмотров
Ребенок независимо от места его рождения приобретает гражданство Республики Узбекистан по рождению, если на момент рождения:
• оба родителя (одинокий родитель) являются гражданами Республики Узбекистан;
• один из его родителей является гражданином Республики Узбекистан, а другой родитель является лицом без гражданства или признан безвестно отсутствующим либо место его нахождения неизвестно;
• один из его родителей является гражданином Республики Узбекистан, а другой является гражданином иностранного государства.
Ребенок, родившийся на территории Республики Узбекистан, родители (одинокий родитель) которого являются лицами без гражданства, приобретает гражданство Республики Узбекистан по рождению.
Ребенок, находящийся на территории Республики Узбекистан, оба родителя которого неизвестны, является гражданином Республики Узбекистан.
В случае установления или признания отцовства либо материнства ребенка, отцом либо матерью которого является гражданин Республики Узбекистан, ребенок приобретает гражданство Республики Узбекистан независимо от места его рождения.
Документом, подтверждающим гражданство Республики Узбекистан ребенка, не достигшего возраста 16 лет, является:
• свидетельство о рождении или справка (независимо от места рождения ребенка) при предъявлении паспорта, идентификационной карты или иного документа, содержащего указание на наличие у одного из родителей гражданства Республики Узбекистан;
• свидетельство или справка о рождении (при рождении ребенка в Республике Узбекистан) при предъявлении вида на жительство в Республике Узбекистан обоих родителей (одинокого родителя), являющихся лицами без гражданства.
Изменение гражданства ребенка в случае изменения гражданства родителей
Гражданство ребенка, не достигшего возраста 14 лет, может изменяться, если оба родителя (одинокий родитель) приобретают гражданство Республики Узбекистан или выходят из гражданства Республики Узбекистан.
При изменении гражданства Республики Узбекистан обоими родителями (одиноким родителем) гражданство ребенка, являющегося гражданином Республики Узбекистан, может изменяться при условии, что ребенок не станет лицом без гражданства.
Гражданство ребенка не изменяется при изменении гражданства его родителей, лишенных родительских прав. В случае изменения гражданства ребенка не требуется согласие его родителей, лишенных родительских прав.
Приобретение ребенком гражданства Республики Узбекистан при усыновлении
Ребенок, являющийся гражданином иностранного государства или лицом без гражданства, усыновляемый гражданами Республики Узбекистан, приобретает гражданство Республики Узбекистан.
Ребенок, являющийся гражданином иностранного государства или лицом без гражданства, усыновляемый супругами, один из которых является гражданином Республики Узбекистан, а другой - лицом без гражданства, приобретает гражданство Республики Узбекистан.
Ребенок, являющийся гражданином иностранного государства или лицом без гражданства, усыновляемый супругами, один из которых является гражданином Республики Узбекистан, а другой - гражданином иностранного государства, приобретает гражданство Республики Узбекистан по взаимному согласию усыновителей.