• 16230 marta o'qildi
Hukumat qarori (443-son, 10.08.2022-y.) bilan “Tabiat himoyachisi” ko‘krak nishoni to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi
Nizomga muvofiq “Tabiat himoyachisi” ko‘krak nishoni bilan ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish, tabiatni asrash, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish borasida salmoqli natijalarni qo‘lga kiritgan fuqarolar taqdirlanadi.
Ko‘krak nishoni bilan O‘zbekiston fuqarosi bo‘lmagan shaxslar ham taqdirlanishi mumkin.
Davlat organlari, nodavlat notijorat tashkilotlar ko‘krak nishoni bilan taqdirlash uchun nomzodlarni Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasiga har yili 1-maygacha taqdim etadi.
• Nomzodlarni ko‘rib chiqish uchun 5 kishidan iborat komissiya tuziladi.
• Komissiya xulosasi asosida Qo‘mita raisining ko‘krak nishoni bilan taqdirlash to‘g‘risidagi buyrug‘i har yili 1-iyunga qadar chiqariladi.
Ko‘krak nishoni bilan taqdirlash bo‘yicha takliflarga nomzod haqida quyidagi hujjatlar ilova qilinadi:
• nomzodning ma’lumotnomasi (ob’ektivka);
• nomzodning shaxsini tasdiqlovchi hujjat nusxasi (fuqarolik pasporti yoki ID-karta);
• nomzodning so‘nggi uch yil davomida ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish, tabiatni asrash, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish borasidagi faoliyati, shuningdek, yashil maydonlarni kengaytirish va ko‘kalamzorlashtirish ishlarida alohida ko‘rsatgan tashabbuslari aks ettirilgan tavsifnoma.
Ko‘krak nishoni har yili 5-iyunь – Butunjahon atrof muhit kuni arafasida Qo‘mita raisi tomonidan tantanali tarzda topshiriladi.
Ko‘krak nishoni bilan taqdirlanganlarga BHMning 4 baravari miqdorida bir yo‘la to‘lanadigan pul mukofoti beriladi.

• 15698 количество просмотров
Согласно Положению, нагрудным знаком «Табиат ҳимоячиси» награждаются граждане, достигшие значительных результатов в области охраны экологии и окружающей среды, охраны природы, рационального использования природных ресурсов.
Нагрудным знаком могут быть награждены и лица, не являющиеся гражданами Узбекистана.
Государственные органы, негосударственные некоммерческие организации ежегодно до 1 мая представляют в Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды кандидатов на награждение нагрудным знаком.
• Для рассмотрения кандидатур создается комиссия из 5 человек.
• На основании заключения комиссии приказ председателя Комитета о награждении нагрудным знаком издается ежегодно до 1 июня.
К предложениям о награждении нагрудным знаком прилагаются следующие документы о кандидате:
• характеристика кандидата (объективка);
• копия документа, удостоверяющего личность кандидата (гражданского паспорта или ID-карта);
• описание деятельности кандидата в области экологии и охраны окружающей среды, охраны природы, рационального использования природных ресурсов, а также его особых инициатив по расширению зеленых насаждений и работам по озеленению за последние 3 года.
Нагрудный знак торжественно вручается председателем Комитета ежегодно 5 июня – во Всемирный день окружающей среды.
Награжденным нагрудным знаком выдается единовременная денежная премия в размере 4-кратной суммы БРВ .