• 20370 marta o'qildi
1. Muqaddimada O‘zbekistonning yagona xalqi mamlakatimizning bebaho tabiiy boyliklarini ko‘paytirishga hamda hozirgi va kelajak avlodlar uchun asrab-avaylashga hamda atrof-muhit musaffoligini saqlashga astoydil ahd qilib, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini qabul qilishi va e’lon qilishi" belgilandi.
2. Har kimning qulay atrof-muhitga, uning holati to‘g‘risidagi ishonchi axborotga ega bo‘lish huquqi mustahkamlangan. Davlat:
• fuqarolarning ekologik huquqlarini ta’minlash va atrof-muhitga zararli ta’sir ko‘rsatilishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida shaharsozlik faoliyati sohasida jamoatchilik nazoratini amalga oshirish uchun shart-sharoitlar yaratadi;
• barqaror rivojlanish printsipiga muvofiq, atrof-muhitni yaxshilash, tiklash va muhofaza qilish, ekologik muvozanatni saqlash bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshiradi;
• Orolbo‘yi mintaqasining ekologik tizimini muhofaza qilish hamda tiklash, mintaqani ijtimoiy va iqtisodiy jihatdan rivojlantirish yuzasidan choralar ko‘radi.
3. Vazirlar Mahkamasi atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiiy boyliklarni va biologik xilma-xillikni saqlash, iqlim o‘zgarishiga, epidemiyalarga, pandemiyalarga qarshi kurashish hamda ularning oqibatlarini yumshatish sohalarida yagona davlat siyosati amalga oshirilishini ta’minlaydi.

• 20972 количество просмотров
1. В Преамбуле закреплено, что «единый народ Узбекистана, преисполненный решимости приумножать и оберегать для нынешнего и будущих поколений бесценные природные богатства страны и сохранять здоровую окружающую среду, принимает и провозглашает Конституцию Республики Узбекистан».
2. Закреплено право каждого на благоприятную окружающую среду, достоверную информацию о ее состоянии. Государство:
• создает условия для осуществления общественного контроля в области градостроительной деятельности в целях обеспечения экологических прав граждан, недопущения вредного воздействия на окружающую среду;
• в соответствии с принципом устойчивого развития, реализует меры по улучшению, восстановлению и защите окружающей среды, сохранению экологического равновесия;
• принимает меры по охране и восстановлению экологической системы, социальному и экономическому развитию региона Приаралья
3. Кабинет Министров обеспечивает реализацию единой государственной политики в области охраны окружающей среды, сохранения природного богатства и биологического разнообразия, борьбы с изменением климата, эпидемиями, пандемиями, смягчения их последствий.
4. К полномочиям хокимов областей, районов, городов относится реализация мер, направленных на обеспечение экономического, социального, культурного и экологического развития территорий.