• 17560 marta o'qildi
Qarorga ko‘ra, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining qonun ustuvorligini ta’minlash, xalq xizmatidagi davlat boshqaruvini tashkil etish yo‘nalishi doirasida:
2024-yil 1 yanvardan aholiga yo‘l harakati xavfsizligi sohasida davlat xizmatlarini ko‘rsatishda, shu jumladan avtomototransportlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda ularning oldi-sotdi shartnomalari va boshqa notarial tasdiqlangan bitimlarni “Notarius” avtomatlashtirilgan axborot tizimidan olish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
Bunda ariza beruvchilardan mazkur hujjatlarni talab qilish taqiqlanadi.
2024-yil 1-martdan notarial idoraga kelmasdan, shu jumladan chet eldan turib mol-mulkdan foydalanish bilan bog‘liq bitimlarni (mulk huquqini boshqa shaxsga o‘tkazishdan tashqari) elektron raqamli imzodan foydalanib, videokonferentsaloqa orqali rasmiylashtirish tartibi yo‘lga qo‘yiladi.
2024-yil 1 yanvardan bosqichma-bosqich barcha shahar va tumanlarda “Mahalla byudjeti” tizimi joriy etiladi.
2024-yilda jamoatchilik fikri asosida shakllantiriladigan loyihalarni moliyalashtirish uchun Davlat byudjetidan 10 trillion so‘m, shundan “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari uchun kamida 4 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
2024-yil yakunigacha qonunda belgilangan asoslarda tezkor-qidiruv va tergov harakatlariga sanktsiya berish masalasini alohida sudьyalar – tergov sudьyalari tomonidan ko‘rib chiqish tartibi joriy etiladi.
2024-yil 1 yanvardan quyidagi tartiblar joriy etiladi:
• birinchi marta jinoyat sodir etgan shaxsni, agar u sud maslahatxonaga kirguniga qadar soliqlar va yig‘imlar, shu jumladan penyalar va boshqa moliyaviy sanktsiyalar tarzida davlatga etkazilgan zararning o‘rnini to‘liq qoplasa, javobgarlikdan ozod qilish;
• tadbirkorlarga nisbatan qo‘zg‘atilgan har bir jinoyat ishi bo‘yicha tergov hamda sud jarayonida tegishli mansabdor shaxs jinoyat ishi materiallarini ish yurituviga qabul qilgan vaqtdan tadbirkorni himoya qilishga Biznes-ombudsman, Savdo-sanoat palatasi, shuningdek, tadbirkorlik sub’ekti a’zo hisoblangan boshqa tashkilotni jamoat himoyachisi sifatida jalb etish (xabar qilish).
2024-yil 1 yanvardan aholi punktlarida barcha yangi qurilayotgan ikki va undan ortiq polosali avtomobilь yo‘llarida piyodalar o‘tish yo‘laklarini svetoforlar bilan to‘liq jihozlash majburiy etib belgilanadi.

• 17563 количество просмотров
Согласно Постановлению, в рамках направления стратегии «Узбекистан – 2030», по обеспечению верховенства закона, организации государственного управления, ориентированного на служение народу:
• с 1 января 2024 года внедряется практика получения договоров купли-продажи автомототранспортных средств и других нотариально удостоверяемых сделок из автоматизированной системы «Нотариус» при оказании населению государственных услуг в области безопасности дорожного движения, в том числе государственной регистрации автомототранспортных средств.
При этом, запрещается истребование от заявителей указанных документов.
С 1 марта 2024 года вводится порядок оформления сделок, связанных с использованием имущества (за исключением перехода права собственности другому лицу), посредством видеоконференцсвязи с использованием электронной цифровой подписи без посещения нотариальной конторы, в том числе находясь при этом за рубежом.
С 1 января 2024 года поэтапно во всех районах и городах республики внедряется система «Махаллинский бюджет».
будет направлено 10 триллионов сумов из Государственного бюджета на финансирование проектов, формируемых на основе общественного мнения в 2024 году, из них не менее 4 триллионов сумов на программы «Благоустроенное село» и «Благоустроенная махалля».
До конца 2024 года будет внедрен порядок рассмотрения вопроса выдачи санкции на оперативно-розыскные и следственные действия по основаниям, установленным законом, отдельными судьями – следственными судьями.
С 1 января 2024 года вводятся следующие процедуры:
• освобождение от ответственности лица, совершившего преступление в первый раз, если оно полностью возместило причиненный государству ущерб в форме налогов и сборов, включая пени и иные финансовые санкции, до удаления суда в совещательную комнату;
• привлечение к защите предпринимателей в качестве общественного защитника (уведомление) Бизнес-омбудсмана, Торгово-промышленной палаты и иных организаций, членами которых являются субъекты предпринимательства, в процессе следствия или суда по каждому уголовному делу, возбужденному в отношении субъекта предпринимательства, с момента принятия к производству материалов уголовного дела соответствующим должностным лицом.
С 1 января 2024 года полное оборудование светофорами пешеходных переходов на всех строящихся в населенных пунктах новых двух и более полосных автомобильных дорогах является обязательным.