• 8384 marta o'qildi
Davlat organlari va tashkilotlar nogironligi bo‘lgan shaxslarning moddiy madaniy meros ob’ektlaridan, turistik hamda sport ob’ektlaridan va inshootlaridan, shuningdek dam olish ob’ektlaridan foydalanishini ta’minlaydi.
Teatrlar, muzeylar, kinoteatrlar, axborot-kutubxona muassasalari va axborot-resurs markazlari, madaniyat va istirohat bog‘lari nogironligi bo‘lgan shaxslar foydalanishi uchun qulay bo‘lishi kerak.
Nogironligi bo‘lgan shaxslarning moddiy madaniy meros ob’ektlaridan, turistik va sport ob’ektlari hamda inshootlaridan, shuningdek tashkilotning dam olish ob’ektlaridan foydalanishini ta’minlash maqsadida, tashkiliy-huquqiy shaklidan qat’i nazar, tashkilotlar nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamoat birlashmalari ishtirokida:
• nogironligi bo‘lgan shaxslarning va ular oilalarining madaniy, sport hamda turistik tadbirlarda ishtirok etishiga ko‘maklashadi;
• nodavlat notijorat tashkilotlari bilan sheriklikda madaniy, sport va ko‘ngilochar tadbirlar o‘tkazilishini tashkil etadi;
• nogironligi bo‘lgan shaxslarga sport bilan shug‘ullanish, sport musobaqalarini o‘tkazish va ularda ishtirok etish uchun zarur shart-sharoitlar hamda imkoniyatlar yaratadi;
• faoliyati nogironligi bo‘lgan shaxslarni sport bilan shug‘ullanishga va jamiyatning madaniy hayotiga jalb etishga qaratilgan nodavlat notijorat tashkilotlariga ko‘maklashadi;
• nogironligi bo‘lgan shaxslarning barcha darajalardagi sport tadbirlarida ishtirok etishini targ‘ib qilish va rag‘batlantirishda ishtirok etadi.
Tashkiliy-huquqiy shaklidan qat’i nazar, tashkilotlar nogironligi bo‘lgan shaxslarning sport inshootlari ob’ektlaridan, dam olish ob’ektlaridan, shuningdek turistik ob’ektlardan foydalanishini, shu jumladan bepul asosda foydalanishini ta’minlash uchun shart-sharoitlar yaratadi.

• 8382 количество просмотров
Государственные органы и организации обеспечивают лицам с инвалидностью доступность к объектам материального культурного наследия, туристским и спортивным объектам и сооружениям, а также к объектам отдыха.
Театры, музеи, кинотеатры, информационно-библиотечные учреждения и информационно-ресурсные центры, парки культуры и отдыха должны быть доступны для пользования лицами с инвалидностью.
В целях обеспечения доступа лиц с инвалидностью к объектам материального культурного наследия, туристским и спортивным объектам и сооружениям, а также к объектам отдыха организации, независимо от организационно-правовой формы, с участием общественных объединений лиц с инвалидностью:
• содействуют участию лиц с инвалидностью и их семей в культурных, спортивных и туристских мероприятиях;
• в партнерстве с негосударственными некоммерческими организациями организуют проведение мероприятий культурного, спортивного и развлекательного назначения;
• создают необходимые условия и возможности лицам с инвалидностью для занятия спортом, проведения спортивных соревнований и участия в них;
• оказывают содействие негосударственным некоммерческим организациям, деятельность которых направлена на вовлечение лиц с инвалидностью в занятие спортом и культурную жизнь общества;
• участвуют в пропаганде и поощрении участия лиц с инвалидностью в спортивных мероприятиях всех уровней.
Организации, независимо от организационно-правовой формы, создают условия для обеспечения доступа лиц с инвалидностью к объектам спортивных сооружений, объектам отдыха, а также туристским объектам, в том числе на бесплатной основе.