• 12636 marta o'qildi
2024/2025 o‘quv yilidan Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tizimidagi ijod maktablarida:
• ijtimoiy va ijodiy faol, keng jamoatchilik o‘rtasida obro‘-e’tibor qozongan adiblar va jamoat arboblari ishtirokida mahorat darslari o‘tkaziladi;
• “Yosh tarjimonlar” klublari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi;
• “Matnshunoslik” darslari tashkil etiladi;
• har yili 2 marotaba o‘quvchilarning “Ijod bog‘idan guldasta” nomli to‘plamlarini nashr etish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi;
• “Tasviriy san’at va chizmachilik” fani negizida “San’at” (ART) fani kiritiladi;
• 7–9-sinflarning “Texnologiya” fani doirasida robototexnika asoslari o‘rgatiladi.
2024/2025 o‘quv yilidan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida badiiy adabiyot va san’at sohasida iqtidorli yoshlarni saralashga qaratilgan ko‘rik-tanlov o‘tkaziladi.
Har yili:
• “Mening birinchi kitobim” loyihasi doirasida har bir ijod maktabidan kamida 2 nafar o‘quvchining ijodiy ishlar to‘plami nashr etiladi;
• an’anaviy “Zomin seminari”da har bir ijod maktabidan kamida 5 nafardan ijodkor o‘quvchilarning ishtiroki ta’minlanadi.
Har bir ijod maktabi “Turkiy adabiyot durdonalari” nomli 100 jilddan iborat kitoblar majmuasi bilan  ta’minlanadi.
Ijod maktablari oliy ta’lim muassasalari va O‘zbekistonning xorijiy davlatlardagi elchixonalariga biriktiriladi.

• 12083 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности творческих школ» (ПП №147 от 01.04.2024 года)
С 2024/2025 учебного года в творческих школах системы Агентства специализированных образовательных учреждений:
• будут проводиться мастер-классы с участием общественно и творчески активных литераторов и общественных деятелей, пользующихся уважением среди широкой общественности;
• будет налажена деятельность клубов «Молодые переводчики»;
• будут организованы уроки «Текстоведение»;
• будет налажена практика издания два раза в год сборников учащихся под наименованием «Ижод богидан гулдаста»;
• на базе предмета «Изобразительное искусство и черчение» будет внедрен предмет «Искусство» («ART»);
• в 7–9-х классах в рамках предмета «Технология» будет осуществляться обучение основам робототехники.
С 2024/2025 учебного года будет проводиться смотр-конкурс среди учащихся общеобразовательных средних учреждений, направленный на отбор творческой молодежи в области художественной литературы и искусства.
• будет издаваться сборник творческих работ минимум двух учащихся каждой творческой школы в рамках проекта «Менинг биринчи китобим» («Моя первая книга»);
• будет обеспечено участие в традиционном Зааминском семинаре минимум 5 талантливых учащихся из каждой творческой школы.
Каждая творческая школа будет обеспечена комплектом книг «Туркий адабиётлар дурдоналари», состоящим из 100 томов.
Творческие школы будут прикреплены к высшим образовательным учреждениям и посольствам Республики Узбекистан в зарубежных государствах.