• 25006 marta o'qildi
Prezident tomonidan imzolangan Qonun (O‘RQ-914-son, 27.02.2024-y.) ayrim qonun hujjatlarga o‘zgartirishlar va qo‘shimcha kiritildi
Fuqarolik kodeksiga kiritilgan o‘zgartirishga ko‘ra:
Agar amalga oshirilgan to‘lov summasi qarz oluvchi jismoniy shaxsga yoki qarz oluvchi tadbirkorga ajratilgan mikroqarz yoki kredit bo‘yicha majburiyatlarni bajarish uchun etarli bo‘lmasa, qarz oluvchining qarzi quyidagi navbatda qoplanadi:
• asosiy qarz bo‘yicha muddati o‘tgan qarzdorlik va muddati o‘tgan foiz to‘lovlari mutanosib ravishda;
• joriy davr uchun hisoblangan foizlar va joriy davr uchun asosiy qarz bo‘yicha qarzdorlik;
• neustoyka (jarima, penya);
• kreditorning qarzdorlikni uzish bilan bog‘liq bo‘lgan boshqa xarajatlari.
Shuningdek, kredit bo‘yicha qarzdorlikni undirish to‘g‘risida sudning hal qiluv qarori chiqarilganda sud qarorida ko‘rsatilgan, kredit bo‘yicha undiriladigan summaga nisbatan belgilangan tartibda foizlar, shuningdek neustoyka hisoblanishi to‘xtatiladi.
Bundan tashqari, “Nobank kredit tashkilotlari va mikromoliyalashtirish faoliyati to‘g‘risida”gi Qonunga kiritilgan o‘zgartirishga ko‘ra, mikroqarzning eng yuqori miqdori 50 million so‘mdan 100 million so‘mgacha oshirildi.

• 25008 количество просмотров
Законом, подписанным Президентом (ЗРУ №914 от 27.02.2024 года), внесены изменения и дополнения в некоторые законодательные акты
Согласно внесенным изменениям в Гражданский кодекс:
Если сумма произведенного платежа недостаточна для исполнения обязательств по микрозайму или кредиту, выделенному заемщику ‒ физическому лицу или заемщику ‒ субъекту предпринимательства, то задолженность заемщика будет погашаться в следующей очередности:
• соразмерно - просроченная задолженность по основному долгу и просроченные процентные платежи;
• начисленные проценты за текущий период и задолженность по основному долгу за текущий период;
• неустойка (штраф, пеня);
• иные расходы кредитора, связанные с погашением задолженности.
Также, при вынесении решения суда о взыскании задолженности по кредиту прекращается начисление по отношению к взыскиваемой сумме по кредиту, указанной в решении суда, процентов, а также неустойки в установленном порядке.
Кроме того, согласно внесенным изменениям в закон «О небанковских кредитных организациях и микрофинансовой деятельности», максимальный размер микрозайма увеличен с 50 до 100 миллионов сумов.