• 10021 marta o'qildi
Bemorlarni ambulator sharoitda davolanishi uchun shifokor tomonidan rasmiylashtirilgan elektron retsept asosida dorixonalar orqali dori vositalarini berish va berilgan dori vositalari qiymatini Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan qoplash (reimbursatsiya) tartibi belgilandi.
• Reimbursatsiya dasturi asosida bemorlarga dori vositalarini tayinlash Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi bilan shartnoma qilgan birlamchi tibbiy-sanitariya muassasasi shifokori tomonidan amalga oshiriladi.
• Elektron retsept tibbiy axborot tizimida shifokor tomonidan bemor uchun rasmiylashtiriladi. Elektron retseptda har bir tashxis bo‘yicha uchtagacha dori vositasi ko‘rsatilishi mumkin.
Elektron retseptning amal qilish muddati rasmiylashtirilgan kundan boshlab 7 kalendarь kunni tashkil qiladi.
Shifokor tomonidan rasmiylashtirilgan elektron retsept o‘rnatilgan tartibda tasdiqlangandan so‘ng axborot dasturi orqali Jamg‘arma bilan shartnoma tuzgan dorixonalarga uzatiladi hamda bemorning mobil telefon raqamiga mazkur retseptning raqami va sanasi aks ettirilgan SMS-xabarnoma avtomatik ravishda yuboriladi.
Reimbursatsiya dasturi doirasida ishtirok etuvchi dorixonalarning berilgan dori vositalari bo‘yicha sarf-xarajatlar mazkur dorilarning narxlari aks ettirilgan hisob-fakturalar asosida Jamg‘arma tomonidan to‘lab beriladi.

• 9996 количество просмотров
Порядок выдачи лекарственных средств посредством аптек на основании электронного рецепта, оформленного врачом для амбулаторного лечения больных, и возмещения стоимости отпускаемых лекарственных средств за счет средств государственного бюджета (реимбурсация).
• Назначение лекарственных средств пациентам по программе реимбурсации осуществляет врач первичного медико-санитарного учреждения, заключившего договор с Фондом государственного медицинского страхования.
• Электронный рецепт для пациента оформляется врачом в медицинской информационной системе. В электронном рецепте может быть указано до трех препаратов по каждому диагнозу.
Срок действия электронного рецепта составляет 7 календарных дней со дня оформления.
После утверждения в установленном порядке выписанного врачом электронного рецепта посредством информационной программы он передается в аптеки, заключившие договор с Фондом. На номер мобильного телефона пациента автоматически отправляется SMS-уведомление с указанием номера и даты данного рецепта.
Расходы по выданным лекарственным средствам аптек, участвующих в программе реимбурсации, покрываются Фондом на основании счетов-фактур с отражением цен на данные лекарственные средства.