• 14554 marta o'qildi
• unda mehnat faoliyatini amalga oshirayotgan chet ellik o‘qituvchi va mutaxassislar jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i va ijtimoiy soliq to‘lamaydi.
Shuningdek, 2030-yil 1 yanvarga nodavlat maktabgacha va umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining quyidagi O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan tovar jihozlariga bojxona to‘lovlari to‘lanmaydi (bojxona rasmiylashtiruvi uchun yig‘imlar bundan mustasno):
• zamonaviy o‘quv va laboratoriya uskunalari;
• kompьyuter texnikasi va dasturiy mahsulotlar;
• o‘quv va ilmiy-metodik adabiyotlar, anjomlar va moddiy-texnik resurslar.
2025-yil 1 yanvardan boshlab:
• nodavlat ta’lim tashkilotlariga doimiy jalb etiladigan pedagog xorijiy mutaxassislarga “A-2” o‘qituvchilar kirish vizalarini berish yo‘lga qo‘yiladi;
• davlat va nodavlat ta’lim tashkilotlari tomonidan xorijdan jalb qilingan mutaxassislarga mehnat qilish huquqini beruvchi tasdiqnoma berish yig‘im miqdori BHMning 30 baravaridan 1 baravarigacha kamaytiriladi.

• 14555 количество просмотров
• при этом, зарубежные преподаватели и специалисты, осуществляющие трудовую деятельность, будут освобождены от налога на доходы физических лиц и социального налога.
Также, до 1 января 2030 года будет освобождено от уплаты таможенных платежей (за исключением сборов за таможенное оформление) следующее товарное оборудование негосударственных дошкольных и общих средних образовательных организаций, не производимое в Республике Узбекистан:
• современное учебное и лабораторное оборудование;
• компьютерная техника, программные продукты;
• учебная и научно-методическая литература, инвентарь и материально-технические ресурсы.
С 1 января 2025 года:
• будет внедрен порядок выдачи преподавательских въездных виз «А-2» зарубежным специалистам, привлекаемым негосударственными образовательными организациями на постоянной основе;
• будет уменьшен размер сбора, взимаемого при выдаче подтверждений на право осуществления трудовой деятельности специалистам, привлеченным из-за рубежа государственными и негосударственными образовательными организациями, с 30-кратного размера БРВ до однократного.