• 2617 marta o'qildi
“Yovvoyi holda o‘suvchi o‘simliklarni etishtirish bo‘yicha pitomnik va plantatsiyalarning davlat hisobini yuritish tartibini takomillashtirish to‘g‘risida”gi Hukumat qarori (588-son, 16.09.2025-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, yovvoyi holda o‘suvchi o‘simliklarning ekish materiallari haqiqatda ekilganligini tasdiqlash hamda ularni etishtiruvchi pitomnik va plantatsiyalarni davlat hisobiga olish YaIDXP va Davlat xizmatlari markazlari orqali amalga oshirilishi belgilandi.
Qaror bilan kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, yovvoyi holda o‘suvchi o‘simliklarni etishtirish bo‘yicha pitomnik va plantatsiyalar o‘simliklarni etishtiruvchilarning er uchastkalarida tashkil etiladi.
O‘simlik etishtiruvchi ekish materiallari haqiqatda ekilganligini tasdiqlashni so‘rab, Davlat xizmatlari markazi yoki YaIDXP (my.gov.uz) orqali murojaat qiladi.
So‘rovnomaga quyidagi hujjatlar ilova qilinadi:
♦ O‘simlik dunyosi ob’ektlaridan maxsus foydalanish uchun ruxsatnoma;
♦ Yovvoyi holda o‘suvchi o‘simliklar va ularning qismlarini olib kirish va olib chiqishga ruxsatnoma;
♦ pitomnik yoki plantatsiyaning Yovvoyi holda o‘suvchi o‘simliklarni etishtirish bo‘yicha pitomnik va plantatsiyalar reestrida davlat hisobiga olinganligi to‘g‘risida xabarnoma hamda ekish materialini etkazib berish haqida shartnoma.
Vakolatli organ so‘rovnomani 5 ish kunida ko‘rib chiqib, pitomnik va plantatsiyalarni Yovvoyi holda o‘suvchi o‘simliklarni etishtirish bo‘yicha pitomnik va plantatsiyalar reestrida davlat hisobiga oladi.

• 2621 количество просмотров
Принято постановление Правительства №588 от 16.09.2025 года «О совершенствовании порядка ведения государственного учета питомников и плантаций по выращиванию дикорастущих растений».
• подтверждение факта посадки посадочного материала дикорастущих растений, а также постановка на государственный учет питомников и плантаций, занимающихся их выращиванием, будет осуществляться через Единый интерактивный портал государственных услуг (ЕИПГУ) и Центры государственных услуг.
• Внесённые изменения предусматривают, что питомники и плантации по выращиванию дикорастущих растений создаются на земельных участках, принадлежащих производителям растений.
Производитель растений подаёт заявку на подтверждение факта посадки посадочного материала через Центр государственных услуг или ЕИПГУ (my.gov.uz).
К заявке прилагаются следующие документы:
• разрешение на специальное использование объектов растительного мира;
• разрешение на ввоз и вывоз дикорастущих растений и их частей;
• уведомление о постановке питомника или плантации на государственный учет в реестре питомников и плантаций по выращиванию дикорастущих растений, а также договор на поставку посадочного материала.
Уполномоченный орган рассматривает заявку в течение 5 рабочих дней и осуществляет постановку питомника или плантации на государственный учет в соответствующем реестре.