• 1521 marta o'qildi
Adliya vazirligi Ochiq maydonlarda o‘rnatiladigan monitor, sun’iy archa va boshqa vaqtinchalik inshootlarni o‘rnatish tartibi to‘g‘risidagi idoraviy hujjatni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi (ro‘yxat raqami 3805, 03.04.2026-y.).
✅ Vaqtinchalik inshootlar faqat malakali mutaxassislar tomonidan o‘rnatiladi.
Vaqtinchalik inshootlar loyiha hujjatlari asosida quriladi.
Vaqtinchalik inshootlar shamol, yomg‘ir va zilzila kabi holatlarga bardosh beradigan bo‘lishi kerak.
Vaqtinchalik inshootlardagi yo‘laklarning uzunligi 30 m ortiq bo‘lsa, ushbu yo‘laklarning kengligi 1,6 m bo‘lishi kerak, agar yo‘laklarning uzunligi 30 m kam bo‘lsa, unda ushbu yo‘laklarning kengligi 1.2 m bo‘lishi lozim.
▶️ Vaqtinchalik inshootlarda odamlar o‘tiradigan qatorlardan chiqish bir tomonlama bo‘lganda, ulardagi o‘rindiqlar soni qatorlardan chiqish ikki tomonlama bo‘lganda, ulardagi o‘rindiqlar soni 50 tadan oshmasligi kerak.
Vaqtinchalik inshootlardagi odamlar o‘tiradigan orqa va old qatorlar orasidagi masofa 0.45 mdan ortmasligi va qatorlar oralig‘ida yo‘laklarning kengligi kamida 0.9 m bo‘lishi kerak.
Vaqtinchalik inshootlardagi metallar zanglashga qarshi, yog‘ochlar esa olovga qarshi ishlov berilgan bo‘lishi zarur.
Vaqtinchalik inshootlarda xavfsizlik belgilari (“Ehtiyot bo‘ling, elektr xavfi!”, “Evakuatsiya yo‘li” va boshqalar) o‘rnatilishi kerak.
Shu bilan birga, vaqtinchalik inshootlarda evakuatsiya yo‘llari (chiqish yo‘llari) majburiy bo‘ladi hamda odamlar uchun xavfsiz harakatlanish sharoiti yaratiladi va ular favqulodda vaziyatlarda tez chiqib ketish imkoniyati ta’minlanadi.

• 1705 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало в государственном реестре ведомственный документ о порядке установки мониторов, искусственных ёлок и других временных сооружений, размещаемых на открытых площадках (регистрационный № 3805 от 03.04.2026).
✅ Временные сооружения могут устанавливаться только квалифицированными специалистами.
Временные сооружения возводятся на основании проектной документации.
Временные сооружения должны быть устойчивыми к таким воздействиям, как ветер, дождь и землетрясение.
Если длина проходов во временных сооружениях превышает 30 м, их ширина должна составлять 1,6 м, а если длина проходов менее 30 м — 1,2 м.
▶️ Если выход из рядов сидений во временных сооружениях предусмотрен только с одной стороны, количество мест в ряду не должно превышать 25, а при выходе с двух сторон — 50.
Расстояние между передним и задним рядами сидений во временных сооружениях не должно быть менее 0,45 м, а ширина проходов между рядами должна составлять не менее 0,9 м.
Металлические элементы временных сооружений должны быть обработаны антикоррозийным составом, а деревянные — огнезащитным.
Во временных сооружениях должны быть установлены знаки безопасности («Осторожно, электрическая опасность!», «Путь эвакуации» и другие).
Также во временных сооружениях обязательно предусматриваются эвакуационные пути (выходы), создаются условия для безопасного передвижения людей и обеспечивается возможность их быстрой эвакуации в чрезвычайных ситуациях.