“Toshkent davlat agrar universiteti faoliyatini takomillashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–135-son, 11.04.2026-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2030-yilga qadar Toshkent davlat agrar universitetini (Universitet) rivojlantirishning asosiy maqsadli ko‘rsatkichlari etib quyidagilar belgilandi, jumladan:
► Universitetning xalqaro nufuzini oshirish hamda xalqaro reyting tashkilotlarining top-500 talik oliy ta’lim tashkilotlari ro‘yxatiga kiritishga erishish;
► ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirishdan olinadigan mablag‘lar hajmini 3 baravarga oshirish;
► xalqaro akkreditatsiyadan o‘tgan ta’lim dasturlari sonini 4 baravarga oshirish.
2026/2027 o‘quv yilidan boshlab:
♦ agrar oliy ta’lim muassasalarida belgilangan ro‘yxatda keltirilgan ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha kadrlar tayyorlash tizimi 3 yillik ta’lim dasturlari asosida yo‘lga qo‘yiladi. Bunda o‘quv jarayonlarida nazariy va amaliy mashg‘ulotlar ulushi:
▫️ 1-kursda – 60 foiz nazariy va 40 foiz amaliy;
▫️ 2-kursda – 50 foiz nazariy va 50 foiz amaliy;
▫️ 3-kursda – 30 foiz nazariy va 70 foiz amaliy bo‘lishi nazarda tutiladi;
♦ talabalarning amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlash maqsadida kadrlar tayyorlash yo‘nalishlari va sohalarning xususiyatidan kelib chiqib, Universitetning yuqori kurslarida o‘qish nazariy ta’limdan ajralgan holda 4 oy muddatga uzluksiz dual ta’lim (talabalar amaliyoti) asosida tashkil etiladi.
Yangi agronomlarni tayyorlash jamg‘armasi tashkil etiladi
Qarorga ko‘ra, 2026/2027 o‘quv yilidan:
Universitet tomonidan belgilanadigan mos ta’lim yo‘nalishlarining o‘quv dasturlarini qayta ko‘rib chiqqan holda:
➖ 1-kurs bitiruvchilariga “A”, “V”, “S” va “D” toifalaridagi qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini boshqarish huquqini beruvchi traktorchi-mashinist guvohnomasi;
➖ 2-kurs bitiruvchilariga (“A”, “V”, “S” va “D” toifasidagi traktorchi-mashinist guvohnomasi mavjud) “E” va “F” toifalaridagi qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini boshqarish huquqini beruvchi traktorchi-mashinist guvohnomasi belgilangan tartibda beriladi.
Universitet huzurida Yangi agronomlarni tayyorlash jamg‘armasi (Jamg‘arma) tashkil etiladi.
Yoshlar tomonidan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini etishtirishdan sotishgacha bo‘lgan zanjirni moliyalashtirish maqsadida O‘zbekiston yosh fermerlar kengashi tomonidan “Yosh fermerlar savdo maktabi” loyihasi amalga oshiriladi.
✅ Universitet talabalarini agrar sohada amaliy bilimlarga ega bo‘lgan mutaxassis sifatida tayyorlash maqsadida 2026/2027 o‘quv yilidan boshlab “kelajak fermerlari” tashabbusi joriy etiladi.

• 1461 количество просмотров
Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности Ташкентского государственного аграрного университета» (№ ПП–135 от 11.04.2026).
Согласно постановлению, в качестве основных целевых показателей развития Ташкентского государственного аграрного университета (Университет) до 2030 года определены, в частности:
► повышение международного авторитета Университета и достижение его включения в список топ-500 организаций высшего образования международных рейтинговых организаций;
► увеличение в 3 раза объёма средств, получаемых от коммерциализации научных разработок;
► увеличение в 4 раза числа образовательных программ, прошедших международную аккредитацию.
♦ в аграрных высших образовательных учреждениях по направлениям подготовки, указанным в утверждённом перечне, система подготовки кадров будет организована на основе 3-летних образовательных программ. При этом доля теоретических и практических занятий в учебном процессе предусматривается в следующем соотношении:
▫️ на 1 курсе — 60 процентов теории и 40 процентов практики;
▫️ на 2 курсе — 50 процентов теории и 50 процентов практики;
▫️ на 3 курсе — 30 процентов теории и 70 процентов практики;
♦ в целях укрепления практических навыков студентов, с учётом особенностей направлений подготовки кадров и отраслей, обучение на старших курсах Университета будет организовано на основе непрерывного дуального образования (студенческой практики) сроком на 4 месяца с отрывом от теоретического обучения.
Будет создан фонд подготовки новых агрономов
Согласно постановлению, с 2026/2027 учебного года:
♦ после пересмотра учебных программ по соответствующим направлениям образования, определяемым Университетом:
➖ выпускникам 1 курса в установленном порядке будет выдаваться удостоверение тракториста-машиниста, дающее право управления сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техникой категорий «A», «B», «C» и «D»;
➖ выпускникам 2 курса, уже имеющим удостоверение тракториста-машиниста категорий «A», «B», «C» и «D», будет выдаваться удостоверение тракториста-машиниста, дающее право управления сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техникой категорий «E» и «F».
При Университете будет создан Фонд подготовки новых агрономов.
В целях финансирования цепочки от выращивания до реализации сельскохозяйственной продукции молодёжью Советом молодых фермеров Узбекистана будет реализован проект «Торговая школа молодых фермеров».
✅ В целях подготовки студентов Университета как специалистов, обладающих практическими знаниями в аграрной сфере, с 2026/2027 учебного года будет внедрена инициатива «будущие фермеры».