Shavkat Mirziyoev imzolagan farmonga ko‘ra, 16 yoshga to‘lib, ID-karta olgan o‘g‘il bolalar haqidagi ma’lumotlar Ichki ishlar vazirligining axborot tizimidan avtomatik tarzda olinib, harbiy hisobga qo‘yiladi.
Shuningdek, mudofaa ishlari bo‘limlarida tibbiy komissiyadan o‘tish tartibi bekor qilinadi. Endi tibbiy ko‘riklar tuman va shaharlardagi markaziy ko‘p tarmoqli poliklinikalarda o‘tkaziladi.
Farmonga muvofiq, 2026-yil 10 iyundan boshlab Toshkent va Samarqand shaharlarida harbiy xizmatchilarga uy-joy ijarasi uchun to‘lanadigan oylik pul kompensatsiyasi 25 foizga oshiriladi.
Bundan tashqari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri mudofaa boshqarmalari hamda tuman va shahar mudofaa bo‘limlarida faoliyat yurituvchi fuqarolik xodimlarining, chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik rahbarlaridan tashqari, ish haqi 20 foizga oshiriladi. 2027-yil 1 yanvardan esa ularning maoshi 50 foizga ko‘tariladi.
Ma’lum qilinishicha, oshirish amaldagi Yagona tarif setkasi asosida tarif stavkalarini hisoblashda qo‘llaniladigan koeffitsientlarni ko‘paytirish orqali amalga oshiriladi. Xususan, 2026-yil 10 iyundan koeffitsient 1,2 ni, 2027-yil 1 yanvardan esa 1,7 ni tashkil etadi.

• 619 количество просмотров
Президент подписал указ, направленный на увеличение компенсаций военнослужащим, повышение заработной платы гражданских работников системы Министерства обороны, а также совершенствование порядка ведения воинского учёта.
Согласно указу, подписанному Президентом Республики Узбекистан Shavkat Mirziyoyev, сведения о юношах, достигших 16-летнего возраста и получивших ID-карту, будут автоматически передаваться из информационной системы Министерства внутренних дел и использоваться для постановки на воинский учёт.
Кроме того, отменяется порядок прохождения медицинской комиссии в отделах по делам обороны. Теперь медицинские осмотры будут проводиться в центральных многопрофильных поликлиниках районов и городов.
В соответствии с указом, с 10 июня 2026 года размер ежемесячной денежной компенсации за аренду жилья для военнослужащих в Tashkent и Samarkand будет увеличен на 25 процентов.
Также на 20 процентов повышается заработная плата гражданских работников управлений по делам обороны Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а также районных и городских отделов по делам обороны (за исключением руководителей допризывной начальной подготовки). С 1 января 2027 года их зарплата будет увеличена уже на 50 процентов.
Сообщается, что повышение будет осуществляться путём увеличения коэффициентов, применяемых при расчёте тарифных ставок на основе действующей Единой тарифной сетки. В частности: