“Avtomobilь transportida yuk tashuvlarini amalga oshiruvchi tadbirkorlik sub’ektlari faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–251-son, 07.07.2026-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, yuk tashish uchun mo‘ljallangan, ishlab chiqarilganiga 5 yildan oshmagan quyidagi transport vositalarini (samosvallardan tashqari) 2027-yil 31 dekabrga qadar O‘zbekistonga import qilishda ularga bojxona boji va utilizatsiya yig‘imining 0 stavkalari qo‘llanilishi belgilandi:
♦ "Evro-5" va undan yuqori ekologik toifa talablariga mos keladigan avtotransport vositalari (TIF TN kodlari 8701 21, 8701 22, 8701 23, 8701 24);
♦ to‘la vazni 15 tonnadan ortiq yoki yukxonasining ichki hajmi kamida 76 metr kub bo‘lgan yarim tirkamalar (TIF TN kodi 8716 39).
✅ Avtotransport vositalari bojxona rasmiylashtiruvidan o‘tkazilgan sanadan e’tiboran 3 yil mobaynida eksportga realizatsiya qilinganda va/yoki qayta jihozlash TIF TN kodi o‘zgarishiga olib kelganda, yuqorida nazarda tutilgan imtiyozlar bekor qilinadi hamda tegishli to‘lovlar belgilangan tartibda undiriladi.

• 342 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах, направленных на поддержку деятельности субъектов предпринимательства, осуществляющих грузовые перевозки автомобильным транспортом» (№ ПҚ–251 от 07.07.2026 г.).
Согласно постановлению, до 31 декабря 2027 года при импорте в Узбекистан следующих транспортных средств, предназначенных для перевозки грузов и произведённых не более 5 лет назад (за исключением самосвалов), устанавливаются нулевые ставки таможенной пошлины и утилизационного сбора:
♦ автотранспортные средства, соответствующие экологическим требованиям категории «Евро-5» и выше (коды ТН ВЭД 8701 21, 8701 22, 8701 23, 8701 24);
♦ полуприцепы с полной массой более 15 тонн или внутренним объёмом кузова не менее 76 кубических метров (код ТН ВЭД 8716 39).
✅ В случае реализации данных автотранспортных средств на экспорт в течение 3 лет со дня прохождения таможенного оформления и/или их переоборудования, повлекшего изменение кода ТН ВЭД, предусмотренные льготы отменяются, а соответствующие платежи взыскиваются в установленном порядке.