• 74907 марта ўқилди
Ижро иши юритишда қатнашувчи тарафлар ижро ҳаракатларини амалга оширишнинг ўзлари учун қулай вақтини таклиф этишга ҳақлидирлар.
Ижро ҳаракатларини сутканинг бошқа вақтида, шунингдек дам олиш ва байрам кунларида амалга оширишга белгиланган тартибда фақат кечиктириб бўлмайдиган ёки қарздорнинг айбига кўра уларни бошқа вақтда амалга ошириш мумкин бўлмаган ҳолларда йўл қўйилади.
Қарздорликни мажбурий ундириш муддатлари
Ижро ҳаракатлари ихтиёрий ижро этиш муддати тугагандан бошлаб, 2 ой ичида давлат ижрочиси томонидан амалга оширилиши керак. Ижро ҳужжатларининг қуйидаги талаблари дарҳол ижро этилади:
• алиментлар ҳамда 3 ойгача бўлган иш ҳақини ундириш тўғрисидаги талаблар;
• ғайриқонуний меҳнат шартномаси бекор қилинган ёки бошқа ишга ўтказилган ходимни ишга тиклаш тўғрисидаги, меҳнат шартномасини бекор қилиш асосини ўзгартириш тўғрисидаги талаблар;
• ижро ҳужжатида назарда тутилган бошқа талаблар.
Ижро ҳужжатларини ижрога топшириш муддатлари
• умумий юрисдикция судларининг суд ҳужжатлари асосида бериладиган ижро варақалари уч йил мобайнида;
• ҳакамлик судининг қарорларини мажбурий ижро этиш тўғрисидаги суд ҳужжатлари асосида бериладиган ижро варақалари — 6 ой мобайнида;
• нотариусларнинг ижро хатлари — 3 йил мобайнида;
• меҳнат низолари комиссияларининг гувоҳномалари — 3 ой мобайнида;
• ишларни маъмурий тартибда кўриш ваколатига эга органларнинг (мансабдор шахсларнинг) қарорлари — 3 ой мобайнида.
Ижро ҳужжатини ижрога топшириш муддати ижро ҳужжати ижрога топширилганда ёки ижро ҳужжати қарздор томонидан қисман ижро этилганда узилади.
Ижро ҳужжатини ижрога топшириш муддати узилгандан сўнг муддатнинг ўтиш даври янгидан бошланади. Муддат узилгунга қадар ўтган вақт янги муддат ҳисобига киритилмайди.
Ижро ҳужжати уни тўлиқ ёки қисман ижро этишнинг имконияти йўқлиги сабабли ундирувчига қайтарилган тақдирда, уни ижрога топшириш муддати узилгандан кейин ижро ҳужжати ундирувчига қайтарилган кундан бошлаб ҳисобланади.
Ижро иши юритиш қуйидаги ҳолларда тўхтатиб турилади:
Қарздор вафот этганда, у вафот этган деб эълон қилинганда ёки бедарак йўқолган, муомалага лаёқатсиз деб топилганда — қарздорнинг ҳуқуқий ворислари аниқлангунига, бедарак йўқолганнинг мол-мулки суд томонидан ҳомийлик ва васийлик органлари белгилаган ишончли бошқарувчига топширилгунига ёки муомалага лаёқатсиз қарздорга ҳомий тайинлангунига қадар;
қарздорнинг ночорлиги (банкротлиги) тўғрисидаги иш бўйича иқтисодий суд томонидан иш юритиш қўзғатилганда, кузатувни жорий этиш тўғрисида суд санацияси ёки ташқи бошқарув таомилини жорий этиш ва (ёки) муддатини узайтириш тўғрисида иқтисодий суд томонидан ажрим қабул қилинганда — қарздорнинг ночорлиги (банкротлиги) тўғрисидаги иш бўйича қарор қабул қилингунига қадар;
ундирувчи ёки қарздор муддатли ҳарбий хизматни ўтаётганда, қарздор касал бўлиб қолганда, хизмат сафарида бўлганда ёки қарздор жисмоний шахс, унинг мол-мулки ёки олиб қўйилиши лозим бўлган бола қидирилаётганда, — муддатли ҳарбий хизматдан бўшатилгунига ёки стационар даволаш муассасасидан чиққунига, хизмат сафаридан қайтгунига ёки қарздор жисмоний шахс, унинг мол-мулки ёки олиб қўйилиши лозим бўлган бола қидириб топилгунига қадар;
ижро ҳаракатлари, ижро ҳужжати ёки уни беришга асос бўлган ҳужжат юзасидан, шунингдек рўйхатга олинган мол-мулкни баҳолаш натижалари юзасидан низолашилаётганда — масала мазмунан узил-кесил кўриб чиқилгунига қадар;
давлат ижрочисининг ҳаракатлари (қарорлари) устидан шикоят берилганда — шикоят кўриб чиқилгунига қадар;
медиация тартиб-таомили амалга оширилганда — 15 кундан кўп бўлмаган муддатга.
Ижро иши юритиш бошқа ҳолларда ҳам тўхтатиб турилиши мумкин.
Ижро иши юритишни тўхтатиб туришга сабаб бўлган ҳолатлар бартараф қилинганидан кейин тикланади.
Мажбурий ижро иши юритишни тугатиш
Ижро иши юритиш қуйидаги ҳолларда суд томонидан тугатилади:
• ундирувчи ёки қарздор вафот этганда, у вафот этган деб эълон қилинганда, бедарак йўқолган деб топилганда, агар суд ҳужжати ёхуд бошқа органнинг ҳужжатида қўйилган талаблар ёки мажбуриятлар ҳуқуқий ворисга ёки бедарак йўқолганнинг мол-мулкини ишончли бошқариб турган шахсга ўтиши мумкин бўлмаса;
• муайян ҳаракатларни амалга ошириш ёхуд бундай ҳаракатларни амалга оширишдан ўзини тийиш мажбуриятини юкловчи ижро ҳужжатини ижро этиш имконияти йўқолганда.
Ижро иши юритиш қуйидаги ҳолларда давлат ижрочиси томонидан тугатилади:
• ундирувчи ундирувдан воз кечганда, агар воз кечиш суд томонидан қабул қилинган бўлса;
• ундирувчи ва қарздор ўртасида суд томонидан тасдиқланган келишув битими тузилганда;
• ундирувчи ва қарздор ўртасида медиатив келишув тузилганда;
• жарима тариқасидаги жиноий жазони бошқа жазо турига алмаштириш ёхуд жарима тариқасидаги жиноий жазодан амнистия актига асосан озод қилиш тўғрисида суд томонидан ажрим чиқарилганда;
• ижро ҳужжатини беришга асос бўлган суд ҳужжати ёки бошқа органнинг ҳужжати бекор қилинганда ёхуд қонунга кўра ижро ҳужжати бўлган ҳужжат бекор қилинганда ёки ҳақиқий эмас деб топилганда.

• 77016 количество просмотров
Исполнительные действия совершаются в рабочие дни с 8:00 до 22:00 часов. Конкретное время совершения исполнительных действий определяется государственным исполнителем. Стороны вправе предложить удобное для них время. Допускается совершение исполнительных действий в другое время суток, а также в выходные и праздничные дни. В данном случае основанием являются случаи, когда по вине должника их совершение в другое время невозможно.
Сроки принудительного взыскания задолженности:
Исполнительные действия должны быть совершены государственным исполнителем в течении 2-х месяцев со дня истечения срока, установленного для добровольного исполнения исполнительного документа.
Немедленному исполнению подлежат требования исполнительных документов:
• о взыскании алиментов и заработной платы, но не свыше, чем за 3 месяца;
• о восстановлении на работе работника, с которым незаконно прекращен трудовой договор или незаконно переведенного на другую работу, об изменении формулировки основания прекращения трудового договора;
• по другим делам, указанным в исполнительном документе.
Сроки предъявления исполнительных документов к исполнению:
• исполнительные листы, выдаваемые на основании судебных актов - в течение 3 лет;
• исполнительные листы, выдаваемые на основании судебных актов о принудительном исполнении решений третейского суда, - в течение 6 месяцев;
• исполнительные надписи нотариусов - в течение 3 лет;
• удостоверения комиссий по трудовым спорам - в течение 3 месяцев;
• постановления органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела в административном порядке, - в течение 3 месяцев.
Срок предъявления исполнительного документа к исполнению прерывается предъявлением его к исполнению или частичным исполнением исполнительного документа должником.
После перерыва срока предъявления исполнительного документа к исполнению течение срока возобновляется. В случае возвращения исполнительного документа взыскателю в связи с невозможностью исполнения, срок предъявления документа к исполнению после перерыва исчисляется со дня его возвращения.
Приостановление срока исполнительного производства:
•  смерти должника, объявления его умершим или признания его безвестно отсутствующим, недееспособным — до определения его правопреемников, передачи судом имущества безвестно отсутствующего доверительному управляющему или назначения недееспособному должнику опекуна;
• возбуждения экономическим судом производства по делу о несостоятельности (банкротстве) должника— до принятия решения по делу о несостоятельности (банкротстве) должника;
• прохождения взыскателем или должником срочной военной службы, в случае болезни, нахождения в командировке или розыске должника — физического лица, его имущества или ребенка, подлежащего отобранию, — до увольнения со срочной военной службы или выписки из стационарного лечебного учреждения, возвращения из командировки или до розыска должника — физического лица, его имущества или ребенка, подлежащего отобранию;
• оспаривания исполнительных действий, исполнительного документа сторонами — до окончательного рассмотрения вопроса по существу;
• подачи жалобы на действия (постановления) государственного исполнителя — до рассмотрения жалобы;
• проведения процедуры медиации — на срок не более пятнадцати дней.
Исполнительное производство может быть приостановлено по иным случаям.
Исполнительное производство возобновляется после прекращения обстоятельств, послуживших основанием  его приостановления.
Прекращение производства по принудительному исполнению:
Исполнительное производство прекращается судом в случаях:
• смерти взыскателя или должника, объявления его умершим, признания безвестно отсутствующим, если требования или обязанности не могут перейти к правопреемнику или доверительному управляющему имуществом безвестно отсутствующего;
• утраты возможности исполнения исполнительного документа, обязывающего совершить определенные действия.
Исполнительное производство прекращается государственным исполнителем в случаях:
• отказа взыскателя от взыскания, если отказ принят судом;
• заключения между взыскателем и должником мирового соглашения, утвержденного судом;
• заключения между взыскателем и должником медиативного соглашения;
• вынесения судом определения о замене уголовного наказания в виде штрафа другими видами наказания либо об освобождении от наложения штрафа;
• отмены исполнительного акта, судебного акта или акта иного органа, либо признания недействительным соответствующего документа.