• 29323 марта ўқилди
Юридик ёрдам кўрсатиш тўғрисидаги битим(шартнома) адвокат ва юридик ёрдам сўраган шахс ўртасида тузилади.
Шартнома адвокат томонидан тақдим этилади ва оддий ёзма шаклда тузилади.
Шартнома шартлари томонлар келишуви асосида белгиланади. Адвокат томонидан ҳуқуқий маслаҳатлар берилганда, аризалар, шикоятлар ва бошқа ҳужжатлар ёзиб берилганда, шартнома тузиш талаб этилмайди.
Юридик ёрдам кўрсатиш тўғрисидаги битимнинг (шартноманинг) муҳим шартлари
• топшириқни бажаришни ишончли вакил сифатида ўз зиммасига олган адвокат ҳақидаги, унинг гувоҳномаси реквизитлари кўрсатилган ҳолдаги маълумотлар;
• топшириқнинг предмети;
• кўрсатилаётган юридик ёрдам учун ишонч билдирувчи шахс (ҳимоя остидаги шахс) томонидан ҳақ тўлаш шартлари;
• адвокатнинг топшириқни бажариш билан боғлиқ харажатларини компенсация қилиш тартиби ва миқдори;
• топшириқни бажаришни ўз зиммасига олган адвокат жавобгарлигининг миқдори ва хусусияти.
Ишонч билдирувчи шахс (ҳимоя остидаги шахс) томонидан адвокатга тўланадиган ҳақ ва адвокатнинг топшириқни бажариш билан боғлиқ харажатларини компенсация қилиш юридик ёрдам кўрсатиш тўғрисидаги битимда (шартномада) назарда тутилган тартибда ҳамда муддатларда тегишли адвокатлик тузилмасининг кассасига кирим қилиниши ёки адвокатлик тузилмасининг банкдаги ҳисобварағига ўтказилиши шарт.

• 29334 количество просмотров
Соглашение (договор) об оказании юридической помощи заключается между адвокатом и лицом, обратившимся за юридической помощью.
Договор заключается в письменной форме и представляется адвокатом.
Условия договора устанавливаются по соглашению сторон. При даче юридических консультаций, составлении заявлений, жалоб и других документов со стороны адвоката, заключение договора не требуется.
Существенные условия соглашения (договора) об оказании юридической помощи:
• сведения об адвокате, принявшем исполнение поручения в качестве поверенного, с указанием реквизитов его удостоверения;
• предмет поручения;
• условия выплаты доверителем (подзащитным) вознаграждения за оказываемую юридическую помощь;
• порядок и размер компенсации расходов адвоката, связанных с исполнением поручения;
• размер и характер ответственности адвоката, принявшего исполнение поручения.
Вознаграждение, выплачиваемое адвокату доверителем (подзащитным), и компенсация адвокату расходов, связанных с исполнением поручения, подлежат обязательному внесению в кассу соответствующего адвокатского формирования или перечислению на банковский счет адвокатского формирования в порядке и сроки, которые предусмотрены соглашением (договором) об оказании юридической помощи.