• 22771 марта ўқилди
Давлат тиббий-санитария хизматларининг кафолатланган ҳажми доирасида қуйидагиларни ўз ичига олувчи бепул тиббий хизмат кўрсатилишини таъминлайди:
• шошилинч, кечиктириб бўлмайдиган тиббий ёрдам кўрсатиш;
• соғлиқни сақлашнинг бирламчи бўғинида ва қатор давлат даволаш-профилактика муассасаларида, аввало, қишлоқ жойларда тиббий хизмат кўрсатиш;
• қатор юқумли касалликларга қарши аҳолини иммунлаштириш ва вакцинациялаш;
• ижтимоий аҳамиятга эга бўлган ва атрофдагилар учун хавф туғдирадиган касалликлар (сил, онкологик, руҳий, наркологик, эндокринологик касалликларга чалинган беморлар ва касб касалликларига чалинган шахслар) бўйича ихтисослаштирилган тиббий ёрдам;
• болаларни текширувдан ўтказиш ва даволаш (пулли шифохоналардан ташқари);
• 15-17 ёшли ўсмирлар ва чақирув комиссиялари йўналишлари бўйича чақирув ёшидаги (18-27 ёшли) шахсларни текширувдан ўтказиш ва даволаш;
• туғруқ вақтида ёрдам берадиган хизматларни кўрсатиш (пулли муассасалардан ташқари);
• имтиёзли тоифага мансуб беморлар (ногиронлиги бўлган шахслар, уруш фахрийлари, тўлиқ етимлар)ни давлат даволаш-профилактика муассасаларида даволаш.

• 23567 количество просмотров
Государство обеспечивает предоставление бесплатного медицинского обслуживания в рамках гарантированного объема медико-санитарных услуг, включающего:
• оказание экстренной, неотложной медицинской помощи;
• оказание медицинских услуг в первичном звене здравоохранения и ряде государственных лечебно-профилактических учреждений, прежде всего в сельской местности;
• иммунизацию и вакцинацию населения против ряда инфекционных заболеваний;
• специализированную медицинскую помощь по социально значимым заболеваниям и заболеваниям, представляющим опасность для окружающих (туберкулез, онкологические, психиатрические, наркологические, эндокринологические больные и лица с профессиональными заболеваниями);
• обследование и лечение детей (кроме платных больниц);
• обследование и лечение подростков 15 - 17 лет и лиц призывного возраста (18 - 27 лет) по направлениям призывных комиссий;
• оказание родовспомогательных услуг (кроме платных учреждений);
• лечение льготных категорий пациентов (лиц с инвалидностью, ветеранов войны, круглых сирот) в государственных лечебно-профилактических учреждениях.