• 447052 марта ўқилди
• ота-оналар, васийларнинг (ҳомийларнинг) ихтиёрига кўра — бола туғилгандан бошлаб 16 ёшга тўлгунига қадар;
• фуқаро 16 ёшга тўлганда;
• Ўзбекистон Республикаси фуқаролигига қабул қилинганда ёки Ўзбекистон Республикаси фуқароси сифатида тан олинганда;
• ID-картанинг амал қилиш муддати тугаганда;
• фуқаронинг фамилияси, исми, отасининг исми, миллати, туғилган санаси, жинси ўзгарганда;
• ID-картага ёки чипга киритилган маълумотларда ноаниқликлар, хатолар ва техник нуқсонлар мавжудлиги аниқланганда;
• ID-карта ёки чип яроқсиз ҳолга келганда;
• ID-карта ашёвий далил сифатида олиб қўйилганида;
• ID-карта йўқотиб қўйилганда.
ID-карта эгасининг фамилияси, исми, отасининг исми, туғилган санаси, жинси ўзгарганлиги ёки ID-картага киритилган маълумотларда ноаниқликлар мавжудлиги аниқланганлиги муносабати билан алмаштирилаётганда, фуқаро томонидан маълумотларни йиғиш пунктига ушбу ҳолатларни тасдиқловчи ҳужжатлар тақдим этилади ва электрон талабнома шакллантирилган кундан бошлаб бир иш кунида кўриб чиқилади.
Фуқаро ID-картани йўқотган тақдирда ўзига қулай бўлган маълумотларни йиғиш пунктига мурожаат этади. Янги ID-карта белгиланган тартибда ID-карта йўқолганлиги ҳақида ариза келиб тушган кундан бошлаб бир иш кунида берилади;
Чипга миллати ҳақидаги ёзув ота-онанинг миллатига мувофиқ ёзилади. Агар ота-оналар турли миллатга мансуб бўлишса, биринчи марта ID-карта берилаётганда фуқаронинг хоҳишига қараб отасининг ёки онасининг миллати ёзилади. Кейинчалик, фуқаронинг ёзма аризасига кўра миллати ҳақидаги ёзув фақат бир марта отаси ёки онасининг миллатига ўзгартирилиши мумкин.
Фуқаро ID-картаси амал қилиш муддати тугаганда ва тегишли ёшга тўлгандан сўнг ёки фамилияси, исми, отасининг исми, туғилган йили ва миллати ўзгаргандан сўнг бир ой муддатда ID-карта олиш учун мурожаат қилиши лозим.
Фуқаро ID-карта олиш учун ўзига қулай бўлган маълумотларни йиғиш пунктига қуйидагиларни тақдим этади:
• белгиланган шаклдаги ариза-анкета;
• илгари берилган паспорт ёки ID-карта;
• туғилганлик ҳақидаги гувоҳнома (ID-карта биринчи маротаба расмийлаштирилаётганда);
• ваколатли органнинг қарори (ID-карта ашёвий далил сифатида олиб қўйилганида);
• давлат божи тўланганлиги ҳақида квитанция (электрон тўлов тизимлари орқали тўланганда квитанция мажбурий эмас).
ID-карта маълумотларни йиғиш пункти томонидан ҳужжатлар тўлиқ қабул қилиб олингандан сўнг бир иш куни мобайнида берилади.
Ўзгалар ёрдамига муҳтож қариялар, соғлигининг ҳолатига кўра мустақил ҳаракатланиш имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган шахслар ID-карта олиш учун маълумотларни йиғиш пунктига шахсан ўзлари ёки қонуний вакиллари орқали (оғзаки, ёзма ёхуд электрон шаклда) мурожаат этганда, ID-карта маълумотларни йиғиш пунктининг масъул ходими томонидан ўн беш кун муддатда ушбу шахсларни яшаш манзилига борган ҳолда расмийлаштирилади ва берилади.

• 452534 количество просмотров
• по желанию родителей, опекунов (попечителей) — с момента рождения ребёнка до достижения им 16-летнего возраста;
• при достижении гражданином 16-летнего возраста;
• при приёме в гражданство Республики Узбекистан либо признании лица гражданином Республики Узбекистан;
• по истечении срока действия ID-карты;
• при изменении фамилии, имени, отчества, национальности, даты рождения или пола гражданина;
• при выявлении неточностей, ошибок или технических дефектов в данных, внесённых в ID-карту или её чип;
• при повреждении ID-карты или чипа;
• если ID-карта изъята в качестве вещественного доказательства;
• при утере ID-карты.
Если ID-карта подлежит замене по причине изменения фамилии, имени, отчества, даты рождения, пола или наличия неточностей в данных, гражданин должен представить в пункт сбора информации подтверждающие документы. После формирования электронного запроса, заявление рассматривается в течение одного рабочего дня.
В случае утери ID-карты гражданин обращается в удобный для него пункт сбора информации. Новая ID-карта выдаётся в установленном порядке в течение одного рабочего дня с момента поступления заявления об утере.
Запись о национальности в чип ID-карты указывается в соответствии с национальностью родителей. Если родители принадлежат к разным национальностям, при первичной выдаче ID-карты гражданин сам выбирает — указывается национальность отца или матери. Впоследствии, по письменному заявлению гражданина, запись о национальности может быть изменена только один раз — на национальность одного из родителей.
Если срок действия ID-карты истёк, гражданин достиг соответствующего возраста или произошли изменения фамилии, имени, отчества, года рождения или национальности, он обязан обратиться за получением новой ID-карты в течение одного месяца.
Для получения ID-карты гражданин подаёт в удобный для него пункт сбора информации следующие документы:
• заявление-анкета установленной формы;
• ранее выданный паспорт или ID-карта;
• свидетельство о рождении (при первичном оформлении ID-карты);
• решение уполномоченного органа (если ID-карта изъята как вещественное доказательство);
• квитанция об оплате государственной пошлины (не требуется, если оплата произведена через электронные платёжные системы).
ID-карта выдается пунктом сбора информации в течение одного рабочего дня после полного приёма документов.
Пожилые люди, нуждающиеся в помощи, лица с ограниченными возможностями передвижения по состоянию здоровья и люди с инвалидностью могут обратиться за получением ID-карты лично или через законного представителя (устно, письменно или в электронном виде). В таком случае сотрудник пункта сбора информации в течение 15 дней посещает место проживания указанного лица для оформления и вручения ID-карты.