• 32790 марта ўқилди
ҳайдовчи томонидан йўл ҳаракати қоидаларининг (кейинги ўринларда қоидалар деб аталади) бузилиши визуал кузатувда аниқланганда ёки махсус мослама ёрдамида қайд қилинганда;
транспорт воситаси, ҳайдовчи ёки йўловчи қидирувда эканлиги, йўл транспорт ҳодисаси ёки бошқа ҳуқуқбузарликка алоқадор эканлиги тўғрисида маълумотлар мавжуд бўлганда;
йўл транспорт ҳодисаси, ҳуқуқбузарлик содир этилганини кўрган ҳайдовчи ёки йўловчидан ҳодиса тафсилотига ойдинлик киритиш зарурати юзага келганда;
ваколатли давлат органлари ёки мансабдор шахсларнинг ҳаракатни чеклаш ёки тақиқлаш бўйича кўрсатмаларини бажариш жараёнида;
транспорт воситасидан қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда фойдаланиш зарурати юзага келганда (чет давлатларнинг дипломатик, консуллик ваколатхоналарига ва бошқа ваколатхоналарига, халқаро ташкилотларга тегишли бўлган транспорт воситалари ҳамда махсус мўлжалланган транспорт воситалари бундан мустасно);
махсус тадбирларни ўтказиш жараёнида;
транспорт воситасидан фойдаланиш ва бошқариш ҳуқуқини берувчи, шунингдек, транспорт воситаси ва олиб кетилаётган юкларга оид ҳужжатлар мавжудлигини текшириш учун (махсус ва ҳарбий юклар, божхона расмийлаштирувидан ўтказилиб, божхона хизмат томонидан пломбаланган юклар бундан мустасно).

• 32792 количество просмотров
установление нарушения водителем Правил дорожного движения (далее — Правила) путем визуального наблюдения либо фиксации с помощью специальных средств;
наличие данных, свидетельствующих о нахождении транспортного средства, водителя или пассажира в розыске либо причастности к совершению дорожно-транспортного происшествия или иного правонарушения;
возникновение необходимости в выяснении обстоятельств совершения дорожно-транспортного происшествия, правонарушения, очевидцами которого являются водитель или пассажир;
в процессе выполнения указаний уполномоченных государственных органов или должностных лиц об ограничении или запрещении движения;
возникновение необходимости в использовании транспортного средства в порядке, установленном законодательными актами (за исключение транспортных средств, принадлежащих дипломатическим, консульским представительствам и иным представительствам зарубежных государств, международным организациям, а также специальных транспортных средств);
в процессе проведения специальных мероприятий;
для проверки документов на право пользования и управления транспортными средствами, а также документов на транспортное средство и перевозимый груз (за исключением специальных и военных грузов, а также грузов, прошедших таможенное оформление и опломбированных таможенной службой).