• 15429 марта ўқилди
2020 йилнинг 1 мартидан эътиборан Ўзбекистон миллий университети базасида бинар (иккиталик) ҳимоя тизими асосида диссертация ҳимоясини ташкил этиш ва илмий даражаларни талабгорларга мустақил бериш амалиёти тажриба тариқасида 3 йил муддатга жорий этилди.
Ўзбекистон миллий университети тажриба давомида бинар (иккиталик) ҳимоя тизими асосида диссертация ҳимоясини ташкил этади ҳамда илмий даражаларни талабгорларга мустақил беради.
Шу ўринда, бинар (иккиталик) ҳимоя тизими асосидаги диссертациялар ҳимояси мониторингини амалга ошириш Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Олий аттестация комиссияси зиммасига юкланган.
Бинар (иккиталик) ҳимоя тизими асосида тайёрланган диссертация қуйидаги талабларга жавоб бериши керак:
• муайян фан турмоғи бўйича битта диссертация 2 нафар, жумладан фалсафа доктори (PhD) илмий даражасига эга талабгор ва илмий даражага эга бўлмаган шахс томонидан тайёрланиши;
• тадқиқотнинг илмий натижалари бўйича ихтирога патентлар ёки селекция ютуқлари олиниб, уларнинг амалиётга жорий этилиши ва салмоқли самара олиниши;
• илмий натижалар амалиётга жорий қилинган ташкилот томонидан фалсафа доктори (PhD) илмий даражасига талабгорнинг илмий натижаларни амалиётга жорий этишдаги алоҳида хизматлари ва жорий этишдан олинган (кутилаётган) салмоқли самараси юзасидан хулоса (далолатнома) берилган бўлиши.

• 15411 количество просмотров
С 1 марта 2020 года на базе Национального университета Узбекистана внедрена практика организации защиты диссертаций на основе бинарной (двоичной) системы защиты и самостоятельного присуждения ученых степеней соискателям сроком на 3 года в качестве эксперимента.
Во время эксперимента, Национальный университет Узбекистана организует защиту диссертации на основе бинарной (двоичной) системы защиты и самостоятельно будет присваивать соискателям ученые степени.
В связи с этим, Высшая аттестационная комиссия при Кабинете Министров отвечает за мониторинг защиты диссертаций на основе бинарной (двоичной) системы защиты.
Диссертация, подготовленная на основе бинарной (двоичной) системы защиты, должна соответствовать следующим требованиям:
подготовка одной диссертации по определенной теме двумя людьми, в том числе кандидатом со степенью доктора философии (PHD) и лицом без ученой степени;
патенты или селекционные достижения на изобретения, основанные на научных результатах исследований, их внедрении и значимых результатах;
Заключение (акт) о специальных услугах кандидата на соискание ученой степени от доктора философии (PhD) по внедрению научных результатов и полученный (ожидаемый) значительный эффект от внедрения научных результатов.