• 15147 марта ўқилди
Ҳукумат қарори (26-сон, 17.01.2022 й.) билан Етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга қаратилган “Меҳр дафтари” тизимини жорий этиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди
• Низомга мувофиқ, етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар туман (шаҳар) ҳокими қарори асосида “Меҳр дафтари”га киритилади ва ундан чиқарилади.
• “Меҳр дафтари” тизимига киритишнинг ахборот тизимидан фойдаланиш ва маълумотларни киритиш тартиби Миллий гвардия томонидан белгиланади.
• 2022 йил 1 февралгача мазкур ахборот тизими амалиётга жорий этилади.
• Ўқув-тарбия муассасалари ҳамда туман (шаҳар) ҳокимликларининг Болаларни ҳимоя қилиш шуъбалари “Меҳр дафтари”ни шакллантиришга масъул ҳисобланади.
Қуйидагилар “Меҳр дафтари”га маълумотларнинг бевосита киритилишини таъминлайди:
1. Халқ таълими вазирлиги томонидан унинг тизимидаги Меҳрибонлик уйлари, Болалар шаҳарчалари, Республика болалар ўқув-тарбия муассасалари ва Оилавий болалар уйлари;
2. Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан унинг тизимидаги Болалар уйлари;
3. SOS – Ўзбекистон болалар маҳаллалари” уюшмаси томонидан унинг тизимидаги болаларни муқобил парвариш қилиш хизматлари, ёшларга ҳамроҳлик қилиш хизматлари ва ижтимоий етимликнинг олдини олиш хизматлари тарбияланувчилари ва битирувчилари тўғрисидаги;
4. туман (шаҳар) ҳокимликларининг Болаларни ҳимоя қилиш шуъбалари томонидан васийликка (ҳомийликка, патронатга) олинган етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар тўғрисидаги.
5. Дафтарга киритилган болаларнинг муаммо (эҳтиёж, қизиқиш)лари тегишли тартибда ўрганилади.
6. “Меҳр дафтари”га киритилган болаларни қўллаб-қувватлаш ишлари қуйидагилар томонидан мувофиқлаштирилади:
7. туман (шаҳар) ҳокимлигининг Болаларни ҳимоя қилиш шуъбаси томонидан манфаатдор давлат органлари ва ташкилотлар билан биргаликда;
8. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг Болаларни ҳимоя қилиш масалалари котибиятлари томонидан манфаатдор давлат органлари ва ташкилотлари билан биргаликда;
9. Вазирлар Маҳкамасининг Болаларни ҳимоя қилиш масалалари шуъбаси ва Миллий гвардия томонидан манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда.
Етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар 25 ёшга тўлганда тегишли қарор асосида “Меҳр дафтари”дан чиқарилади.
Бунда дафтардан чиқарилаётган шахсларнинг бандлиги таъминланган ва уй-жойи мавжуд бўлиши шарт. Бандлиги таъминланмаган ҳолатларда, “Меҳр дафтари” ҳисобида туриш муддати бандлиги таъминлангунгача, бироқ 5 йилдан ортиқ бўлмаган муддатга узайтирилади.

• 15148 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 26 от 17.01.2022 года) утверждено Положение о порядке внедрения системы «Тетради милосердия», направленной на всестороннюю поддержку детей-сирот и детей, лишенных родительской опеки.
• В соответствии с Положением, дети-сироты и дети, лишенные родительской опеки, вносятся и удаляются из «Тетради милосердия» на основании решения хокима района (города).
• Порядок использования информационной системы и внесения сведений в систему «Тетради милосердия» определяется Национальной гвардией.
До 1 февраля 2022 года данная информационная система будет внедрена в практику.
Ответственными за формирование «Тетради милосердия» являются секторы по защите детей учебно-воспитательных учреждений и хокимиятов районов (городов).
Воспитанникам следующих организаций обеспечивается непосредственный ввод данных в «Тетрадь милосердия»:
• Детские дома, Детские городки, Республиканские детские образовательные учреждения и Семейные детские дома в системе Министерства народного образования;
• Детские дома в системе Министерства здравоохранения;
• Ассоциация «SOS – детские деревни Узбекистана» - система альтернативного ухода за детьми, службы поддержки молодежи и профилактики социального сиротства - своих воспитанников и выпускников;
• Секторы по защите детей в хокимиятах районов (городов) - детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, принятых под их опеку (попечительство, патронат).
Включенные в тетрадь проблемы (потребности, интересы) детей изучаются в соответствующем порядке.
Работа по поддержке детей, включенных в «Тетрадь милосердия», координируется:
• Сектором по защите детей хокимията района (города) совместно с заинтересованными государственными органами и организациями;
• Секретариатами по вопросам защиты детей Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента совместно с заинтересованными государственными органами и организациями;
• Сектором по вопросам защиты детей Кабинета Министров совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами Национальной гвардии.
Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, по достижении 25-летнего возраста исключаются из «Тетради милосердия», на основании соответствующего решения.
При этом лица, исключаемые из тетради, должны быть обеспечены работой и иметь жилье.
В случаях, когда занятость не обеспечена, срок пребывания на учете в «Тетради милосердия» продлевается до обеспечения занятости, но не более чем на 5 лет.