• 39294 марта ўқилди
а) тижорат асосида йўловчилар ташиш фаолияти билан шуғулланувчи енгил автомобиллар, автобуслар, троллейбуслар, трамвайлар ва ўриндиқлар сони 8 та ва ундан ортиқ бўлган (ҳайдовчининг ўрнидан ташқари), одамларни мунтазам ташиш учун жиҳозланган юк автомобиллари, йирик габаритли, оғир вазнли ва хавфли юкларни ташиш учун махсус транспорт воситалари ва уларнинг тиркамалари — бир йилда икки марта;
б) ишлаб чиқарилганига олти йилдан кўп бўлмаган юридик шахсларга тегишли транспорт воситалари (мазкур банднинг «а» кичик бандида кўрсатилган транспорт воситаларидан ташқари), шунингдек, ишлаб чиқарилганига ўн бир йилдан ўн тўрт йилгача (ўн тўртинчи йили ҳам) бўлган жисмоний шахсларга тегишли М1 тоифадаги транспорт воситалари (мазкур банднинг «а» кичик бандида кўрсатилган транспорт воситаларидан ташқари) — икки йилда бир марта;
в) ишлаб чиқарилганига олти йилдан ортиқ бўлган юридик шахсларга тегишли транспорт воситалари, ишлаб чиқарилган вақти аниқ бўлмаган транспорт воситалари (мазкур банднинг «а» кичик бандида кўрсатилган транспорт воситаларидан ташқари), шунингдек, ишлаб чиқарилганига ўн беш йил ва ундан ортиқ бўлган жисмоний шахсларга тегишли М1 тоифадаги транспорт воситалари (мазкур банднинг «а» кичик бандида кўрсатилган транспорт воситаларидан ташқари) — бир йилда бир марта;
г) тиркамалар техник кўрикка транспорт воситаси — шатакчи учун белгиланган муддатларда.
Мазкур Низомнинг 5-банди «а» кичик бандида кўрсатилган транспорт воситаларининг техник кўриги:
биринчи марта — 1 март — 30 июнда;
иккинчи марта — 1 сентябрь — 31 октябрда ўтказилади.
Жисмоний ва юридик шахсларга тегишли бошқа транспорт воситаларининг техник кўриги 1 январь — 31 декабрда ўтказилади.
Ишлаб чиқарилганлигидан қатъи назар транспорт воситаларини ДЙҲХХ органларида рўйхатдан ўтказишда (қайта рўйхатдан ўтказишда), уларнинг агрегат рақамлари техник ҳужжатларга мослиги текширилади.
Транспорт воситалари техник кўрикка белгиланган муддатлардан олдин тақдим этилиши мумкин.
Транспорт воситалари ДЙҲХХ органлари томонидан техник кўрикдан ўтказилганлиги учун Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги томонидан Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан келишилган ҳолда тасдиқланадиган миқдорда йиғим ундирилади.
Биринчи (олдинги) техник кўрикда носоз деб топилган транспорт воситалари такрорий техник кўрикдан ўтказилганлик учун йиғим ундирилади.
Суд бошқарувчисининг аризасига кўра автотранспорт воситаси олдиндан тўловларни амалга оширмасдан кўрикдан ўтказилади ва белгиланган тўловнинг ўрни суд бошқарувчиси томонидан «Тўловга қобилиятсизлик тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг 150-моддаси биринчи қисмида назарда тутилган тартибда тўланади.
Техник кўрик ўтказилганлиги учун йиғим суммаси тегишли маҳаллий бюджетга ўтказилади.
Транспорт воситаларини техник кўрикдан ўтказганлик учун тўлов миқдори тадбиркорлик субъектлари томонидан мустақил равишда белгиланади ҳамда келиб тушадиган маблағлар тўлиқ ҳажмда унинг тасарруфида қолади.

• 39535 количество просмотров
а) легковые автомобили, автобусы, троллейбусы, трамваи, а также грузовые автомобили, оборудованные для регулярной перевозки пассажиров (с числом сидячих мест 8 и более, не включая место водителя), крупногабаритные, тяжеловесные и специализированные транспортные средства для перевозки опасных грузов и их прицепы, осуществляющие деятельность по перевозке пассажиров на коммерческой основе — два раза в год;
б) транспортные средства, принадлежащие юридическим лицам, срок эксплуатации которых не превышает шести лет (за исключением транспортных средств, указанных в пункте «а» настоящего пункта), а также транспортные средства категории М1, принадлежащие физическим лицам и имеющие срок эксплуатации от одиннадцати до четырнадцати лет включительно (за исключением транспортных средств, указанных в пункте «а») — один раз в два года;
в) транспортные средства, принадлежащие юридическим лицам и эксплуатирующиеся более шести лет, транспортные средства с неопределённой датой производства (за исключением транспортных средств, указанных в пункте «а»), а также транспортные средства категории М1, принадлежащие физическим лицам и эксплуатирующиеся пятнадцать лет и более — один раз в год;
г) прицепы проходят технический осмотр в те же сроки, что и транспортное средство — тягач.
Технический осмотр транспортных средств, указанных в подпункте «а» пункта 5 настоящего Положения, проводится:
• впервые — с 1 марта по 30 июня;
• во второй раз — с 1 сентября по 31 октября.
Технический осмотр других транспортных средств, принадлежащих физическим и юридическим лицам, проводится с 1 января по 31 декабря.
Независимо от срока эксплуатации, при регистрации (перерегистрации) транспортных средств в органах ГУБДД осуществляется проверка соответствия номерных агрегатов технической документации.
Транспортные средства могут быть представлены на технический осмотр раньше установленных сроков.
За проведение технического осмотра транспортных средств органами ГУБДД взимается сбор в размере, утверждаемом Министерством внутренних дел Республики Узбекистан по согласованию с Министерством экономики и финансов.
Если транспортное средство по результатам первого (предыдущего) осмотра признано неисправным, за повторный технический осмотр также взимается сбор.
По заявлению конкурсного управляющего транспортное средство может пройти осмотр без предварительной оплаты, а оплата производится конкурсным управляющим в порядке, установленном частью первой статьи 150 Закона Республики Узбекистан «О несостоятельности (банкротстве)».
Сумма сбора за прохождение технического осмотра перечисляется в соответствующий местный бюджет.
Размер оплаты за технический осмотр транспортных средств определяется субъектами предпринимательства самостоятельно, а полученные средства полностью остаются в их распоряжении.