• 10333 марта ўқилди
"Кекса авлод вакилларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ҳамда уларнинг ижтимоий фаоллигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги Президент қарори (ПҚ–92-сон, 11.03.2023 й.) қабул қилинди
2023 йил 1 апрелдан Нуроний” жамғармасига давлат субсидиясини ажратиш тизими жорий этилади.
Бир нуроний ўн ёшга масъул” тамойилига мувофиқ ёшлар ҳар бир маҳалладаги фаол нуронийларга бириктирилади.
Нуроний ҳар бир оилага масъул” лойиҳаси асосида муаммоли оилаларнинг ҳар бирига “Кексалар маслаҳати” гуруҳларининг бир нафардан аъзолари бириктирилади.
Бир нуроний ўн ёшга масъул” тамойили ҳамда “Нуроний ҳар бир оилага масъул” лойиҳаси асосида фаолият олиб борган ва ижобий натижаларга эришган нуронийларни “Нуроний” жамғармаси маблағлари ҳисобидан рағбатлантириб бориш тизими жорий этилади.
Маҳаллаларда фаолият юритаётган “Кексалар маслаҳати” гуруҳлари раҳбарлари ҳар чоракда БҲМнинг 2 баравари (600 минг сўм) миқдорида рағбатлантириб борилади.

• 10332 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по всесторонней поддержке и повышению социальной активности представителей старшего поколения» (ПП №92 от 11.03.2023 года)
С 1 апреля 2023 года будет введена система выделения государственных субсидий фонду «Нуроний».
В каждой махалле молодежь прикрепляется к активным пожилым гражданам  по принципу «Один представитель старшего поколения ответственен за десятерых молодых».
• В рамках проекта «Представители старшего поколения ответственны за каждую семью» к каждой проблемной семье прикрепляется один член группы «Кексалар маслахати».
Будет  внедрена система поощрения пожилых граждан, осуществляющих деятельность в соответствии с принципом «Один представитель старшего поколения ответственен за десятерых молодых людей» и в рамках проекта «Представители старшего поколения ответственны за каждую семью», достигших положительных результатов, за счет средств Фонда «Нуроний».
Руководители групп «Кексалар маслахати», осуществляющих деятельность в махаллях, поощряются ежеквартально в двукратном размере БРВ (600 тысяч сумов).