• 13018 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикасининг референдуми Ўзбекистон Республикасининг қонунларини ва бошқа қарорларни қабул қилиш мақсадларида жамият ва давлат ҳаётининг энг муҳим масалалари юзасидан фуқароларнинг умумхалқ овоз беришидир.
Референдум сайловлар билан бир қаторда халқ иродасининг бевосита ифодасидир.
Референдумда қабул қилинган қарорлар олий юридик кучга эга бўлади.
Агар референдумда қабул қилинган қарорларда бошқача тартиб назарда тутилган бўлмаса, референдумда қабул қилинган қарорлар фақат референдум йўли билан бекор қилиниши ёки ўзгартирилиши мумкин.
Референдум Ўзбекистон Республикасининг бутун ҳудудида ўтказилади.
Референдум ўтказишнинг асосий принциплари
• Референдум фуқароларнинг ўз хоҳиш-иродасини умумий, тенг ва тўғридан-тўғри билдириши асосида яширин овоз бериш йўли билан ўтказилади.
• Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг референдумда иштирок этиши ихтиёрий ва эркиндир. Ўзбекистон Республикаси фуқароларини референдумда иштирок этишга ёки иштирок этмасликка мажбур қилиш мақсадида уларга, шунингдек хоҳиш-иродасини эркин билдиришига таъсир кўрсатишга ҳеч ким ҳақли эмас.
• Ўзбекистон Республикаси фуқаролари референдумда тенг асосларда иштирок этадилар. Ҳар бир фуқаро бир овозга эга бўлади.

• 12966 количество просмотров
Референдум Республики Узбекистан - всенародное голосование граждан по наиболее важным вопросам общественной и государственной жизни в целях принятия законов Республики Узбекистан и иных решений.
Референдум, наряду с выборами, является непосредственным выражением воли народа.
Решения, принятые референдумом, обладают высшей юридической силой.
Решения, принятые референдумом, могут быть отменены или изменены только путем референдума, если иное не предусмотрено решениями, принятыми референдумом.
Референдум проводится на всей территории Республики Узбекистан.
Основные принципы проведения референдума:
• Референдум проводится на основе всеобщего, равного и прямого волеизъявления граждан при тайном голосовании.
• Участие граждан Республики Узбекистан в референдуме является добровольным и свободным. Никто не вправе оказывать воздействие на граждан Республики Узбекистан с целью принудить их к участию или неучастию в референдуме, а также на их свободное волеизъявление.
• Граждане Республики Узбекистан участвуют в референдуме на равных основаниях. Каждый гражданин обладает одним голосом.