• 91588 марта ўқилди
• уруш ногиронлари ва иштирокчилари, шунингдек уларга тенглаштирилган ва доираси қонун ҳужжатларида белгиланадиган шахслар;
• болаликдан ногиронлиги бўлган шахслар, шунингдек I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар;
• болалигидан ногиронлиги бўлган шахс, доимий парваришни талаб этадиган фарзанди билан бирга яшаб, уни тарбиялаётган ота ёки она.
• Ушбу солиқ имтиёзлари тегишли ҳужжатлар тақдим этилган тақдирда қўлланилади.
Қатъий белгиланган солиқ ставкаси тўловчиси I ёки II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахс ҳисобланганида фаолият туридан ва уни амалга ошириш жойидан қатъи назар, ойига қатъий белгиланган миқдордаги солиқнинг 50 фоизини, бироқ БҲМнинг 50 фоизидан кўп бўлмаган миқдорда тўлайди.
• Уруш ногиронлари ва қатнашчилари, шунингдек доираси қонун ҳужжатлари билан белгиланадиган уларга тенглаштирилган шахслар мулкида бўлган мол-мулк солиқ солишдан озод этилади.
• I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар мулкида бўлган мол-мулк 60 квадрат метр доирасида солиқ солишдан озод қилинади. Мазкур имтиёз пенсия гувоҳномаси ёки тиббий-меҳнат эксперт комиссиясининг маълумотномаси асосида берилади.
• Уруш ногиронлари ва қатнашчилари, шунингдек доираси қонун ҳужжатлари билан белгиланадиган уларга тенглаштирилган шахслар ҳамда I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар ер солиғидан озод этилади. Мазкур имтиёз пенсия гувоҳномаси ёки тиббий-меҳнат эксперт комиссиясининг маълумотномаси асосида берилади.

• 91584 количество просмотров
Освобождаются от налогообложения на доходы частично (по доходам в размере 1,41-кратной минимального размера оплаты труда за каждый месяц, в котором получены эти доходы).
Освобождаются
• лица с инвалидностью и участники войны, а также приравненные к ним лица, круг которых устанавливается законодательством;
• лица с инвалидностью с детства, а также лица с инвалидностью I и II групп;
• один из родителей, воспитывающий проживающего с ним лицо с инвалидностью с детства, в связи с требованиями по постоянному уходу.
Данная льгота предоставляется на основании соответствующего удостоверения о праве на льготы.
Налоговая ставка для налогоплательщика являющегося лицом с инвалидностью I или II группы, независимо от вида деятельности и места его осуществления, налог уплачивается в фиксированном размере в размере 50 процентов от установленной суммы, но не более 50 процентов БРВ в месяц.
• От налогообложения освобождается имущество, находящееся в собственности лица с инвалидностью и участников войны, а также приравненных к ним лиц, круг которых устанавливается законодательством.
• От налогообложения освобождается имущество в пределах 60 кв.м, находящееся в собственности лица с инвалидностью I и II групп. Настоящая льгота предоставляется на основании пенсионного удостоверения или справки врачебно-трудовой экспертной комиссии.
• От земельного налога освобождаются лица с инвалидностью и участники войны, а также приравненные к ним лица, круг которых устанавливается законодательством, также лица с инвалидностью I и II групп. Настоящая льгота предоставляется на основании пенсионного удостоверения или справки врачебно-трудовой экспертной комиссии.