• 22212 марта ўқилди
Уй-жой-коммунал хизматлар ҳақини тўлаш бўйича компенсация пул тўловларининг суммаси жисмоний шахсларнинг жами даромад таркибига киритилмаслиги ҳамда пенсия ва нафақалар тўланадиган тартиб ва муддатларда тўланади.
а) 1941 — 1945 йиллардаги уруш оқибатида ногиронлиги бўлган шахслар ва унинг қатнашчиларига тенглаштирилган шахслар. Уруш оқибатида ногиронлиги бўлган шахслар ва унинг қатнашчиларига тенглаштирилган шахслар доираси Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 13 октябрдаги 592-сон қарори билан тасдиқланган Давлат пенсияларини тайинлаш ва тўлаш тартиби тўғрисидаги низомнинг 1 ва 2-иловаларида белгиланган;
б) ўзгалар парваришига муҳтож ёлғиз пенсия ёки нафақа олувчилар;
е) кўриш қобилияти бўйича I гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар;
2) 1941 — 1945 йиллардаги уруш оқибатида ногиронлиги бўлган шахслар ва унинг қатнашчилари, уларга тенглаштирилган шахслардан ташқари, пенсияни ҳисоблаш базавий миқдорининг 50 фоизи миқдорида ойлик компенсация пул тўловлари олувчилари ҳисобланади;

• 22407 количество просмотров
Суммы компенсационных денежных выплат по оплате жилищно-коммунальных услуг не включаются в совокупный доход физических лиц и выплачиваются в порядке и в сроки выплаты пенсии и пособия.
а) Лица, приравненные к лицам, ставшими лицом с инвалидностью в результате войны 1941 — 1945 годов, и ее участникам. Круг лиц, приравненных к лицам, ставшими лицом с инвалидностью в результате войны, и ее участникам, определен приложениями №№ 1 и 2 к Положению о порядке назначения и выплаты государственных пенсий, утвержденному постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 13 октября 2022 года № 592;