“Электротехника саноатининг ишлаб чиқариш ва экспорт салоҳиятини янада оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–15-сон, 10.01.2024 й.) қабул қилинди
Қарорга кўра, 2024-2025 йиллар учун электротехника тармоғини ривожлантириш бўйича асосий мақсадли кўрсаткичлар белгиланди. Унда қуйидагилар назарда тутилган:
• мисни қайта ишлаш қувватини 2024 йилда 140 минг ва 2025 йилда 160 минг тоннага етказиш;
• маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмини 2024 йилда 30,8 триллион сўмгача ва 2025 йилда 38 триллион сўмгача ошириш;
• маҳсулотлар экспорт ҳажмини 2024 йилда 1,5 миллиард АҚШ доллари ва 2025 йилда 2 миллард АҚШ доллари миқдорида таъминлаш.
Электротехника саноатида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳаларини молиялаштириш учун 2024-2026 йилларда тижорат банкларига, уларнинг буюртмасига асосан 3 йиллик имтиёзли давр билан 10 йил муддатга, йиллик 5 фоиз ставкада 100 млн АҚШ доллари миқдорида кредит линияси очилади.
Бунда банклар томонидан тадбиркорларга 3 йиллик имтиёзли давр билан 10 йил муддатга йиллик 7 фоиз ставкада (шундан 2 фоиз банк маржаси) кредитлар ажратилади.
2027 йил 1 январгача электротехника маҳсулотларини сотишдан тушган тушуми миқдори умумий тушумининг 80 фоизидан кам бўлмаган электротехника тармоғи корхоналарига фойда солиғи ва мол-мулк солиғи бўйича ставкалар 50 фоизга камайтирилади.
2024 йил 1 апрелдан давлат харидлари доирасида чет эллик етказиб берувчилар билан бир қаторда маҳаллий ишлаб чиқарувчилар иштирок этганда уларга нисбатан импорт товарларининг DDP (Ўзбекистон) нархидан қуйидаги миқдорларда нарх преференцияси берилади:
• 3 та ва ундан ортиқ маҳаллий ишлаб чиқарувчи иштирок этган тақдирда 15 фоиз;
• 2 та маҳаллий ишлаб чиқарувчи иштирок этган тақдирда 12 фоиз;
• 1 та маҳаллий ишлаб чиқарувчи иштирок этган тақдирда 8 фоиз.
Қарор билан шунингдек, 2024 йил 1 февралдан Ўзбекистонга олиб киришда уларнинг сифати, хавфсизлиги ва сервис кафолатини таъминлайдиган ишлаб чиқарувчининг ваколатли вакили ёки расмий дилерлари мавжуд бўлиши талаб қилинадиган маҳсулотлар рўйхати тасдиқланди.

• 6967 количество просмотров
Принято Постановление Президента Республики Узбекистан  «О дополнительных мерах по дальнейшему увеличению производительного и экспортного потенциала электротехнической промышленности» (ПП №15 от 10.01.2024 года)
Согласно Постановлению, определены основные целевые показатели по развитию электротехнической отрасли на 2024-2025 годы. Они предусматривают:
• доведение мощности переработки медного сырья до 140 тысяч тонн в 2024 году и до 160 тысяч тонн в 2025 году;
• увеличение объема производства продукции до 30,8 триллиона сумов в 2024 году и до 38 триллиона сумов в 2025 году;
• обеспечение объема экспорта продукции в размере 1,5 миллиарда долларов США в 2024 году и 2 миллиардов долларов США в 2025 году.
Для финансирования инвестиционных проектов, реализуемых в электротехнической промышленности, в 2024-2026 годах коммерческим банкам, на сновании их заявок, будет открыта кредитная линия в размере 100 млн долларов США сроком на 10 лет, с 3-летним льготным периодом, по ставке 5 процентов годовых.
При этом, банки предоставляют субъектам предпринимательства кредиты по ставке 7 процентов годовых (в том числе маржа банка - 2 процента), сроком на 10 лет, с 3-летним льготным периодом.
До 1 января 2027 года будут предоставлены налоговые льготы в виде снижения ставок по налогу на прибыль и налогу на имущество на 50 процентов предприятиям электротехнической отрасли, размер поступлений от реализации электротехнической продукции которых составляет не менее 80 процентов от общих поступлений.
С 1 апреля 2024 года отечественным производителям при их участии наряду с иностранными поставщиками в рамках государственных закупок будут предоставлены ценовые преференции от цены DDP (Узбекистан) импортных товаров в следующих размерах:
• 15 процентов - при участии 3 и более отечественных производителей;
• 12 процентов - при участии 2 отечественных производителей;
• 8 процентов - при участии 1 отечественного производителя.
Постановлением также утвержден Перечень продукции, при ввозе которой в Узбекистан с 1 февраля 2024 требуется наличие полномочных представителей или официальных дилеров производителя, обеспечивающих их качество, безопасность и сервисные гарантии.