Ўзбекистон Республикасининг журналисти чет элда журналистлик фаолиятини Ўзбекистон Республикасининг ва ўзи аккредитация қилинган мамлакатнинг қонунчилигига мувофиқ амалга оширади.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида аккредитация қилинган чет эл журналисти аxборот тўплаш ва тарқатишда Ўзбекистон Республикаси журналисти билан тенг ҳуқуқларга эга.
Чет эл журналисти Ўзбекистон Республикаси ҳудудида журналистлик фаолиятини амалга ошириш чоғида Ўзбекистон Республикасининг қонунчилигига риоя этиши шарт.
• Чет эл журналисти ушбу Қонунни, бошқа қонунчилик ҳужжатларини, шунингдек Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари қоидаларини бузган тақдирда, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги унинг аккредитациясини бекор қилиши мумкин.
• Чет эл журналисти ўзининг Ўзбекистон Республикасидаги аккредитациясини бекор қилиш тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги чиқарган қарор устидан судга шикоят қилиш ҳуқуқига эга.

• 7994 количество просмотров
Журналист Республики Узбекистан осуществляет свою профессиональную деятельность за рубежом в соответствии с законодательством Республики Узбекистан и страны, в которой он аккредитован.
Иностранный журналист, аккредитованный в Республике Узбекистан, имеет равные с журналистом Республики Узбекистан права в сборе и распространении информации.
Иностранный журналист при осуществлении своей профессиональной деятельности на территории Республики Узбекистан обязан соблюдать законодательство Республики Узбекистан.
• Министерство иностранных дел Республики Узбекистан может прекратить аккредитацию иностранного журналиста в случае нарушения им Закона, других актов законодательства, а также правил международных договоров Республики Узбекистан.
• Иностранный журналист имеет право обжаловать в суд решение Министерства иностранных дел Республики Узбекистан о прекращении его аккредитации в Республике Узбекистан.