• 10948 марта ўқилди
Фармонга мувофиқ, дастур доирасида субсидиялар тўлашнинг амалдаги тартибига қуйидагиларни назарда тутувчи ўзгартиришлар киритилади:
• субсидиялар ажратиш юзасидан аризалар тасдиқланган параметрлар доирасида 2024 йилнинг 15 майидан 1 ноябрига қадар қабул қилинади;
• 2024 йилги Дастур доирасида ажратиладиган кредитлар бўйича фоиз тўловларининг бир қисмини қоплаш учун субсидиялар – 12 фоиздан ошган қисмига, 2025 йил ва ундан кейинги йиллар Дастурлари доирасидаги кредитлар бўйича эса – Марказий банкнинг асосий ставкасидан ошган қисмига тўланади;
• бирламчи уй-жой бозоридаги квартираларни сотиб олиш учун ажратилган ипотека кредитлари бўйича дастлабки бадалнинг бир қисмини қоплаш учун субсидиялар – 2024 йилги Дастурдан бошлаб қатъий белгиланган 30 миллион сўм миқдорида тўланади.

• 10949 количество просмотров
Согласно Указу, в действующий порядок выплаты субсидий в рамках Программы будут внесены следующие изменения, в соответствии с которыми:
• прием заявлений на выделение субсидий в рамках утвержденных параметров будет осуществляться в период с 15 мая по 1 ноября 2024 года;
• субсидии на компенсацию части процентных платежей по кредитам, выделенным в рамках Программы на 2024 год, будут выплачиваться в части, превышающей 12 процентов, а по кредитам, выделяемым в рамках Программ на 2025-й и последующие годы – в части, превышающей основную ставку Центрального банка;
• субсидии на компенсацию части первоначального взноса по ипотечным кредитам, выделенным на приобретение квартир на первичном рынке жилья, начиная с Программы на 2024 год, будут выплачиваться в фиксированном размере – 30 миллионов сумов.