Президент томонидан имзоланган Қонун (ЎРҚ-921-сон, 15.03.2024 й.) билан айрим кодексларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди
Жиноят кодексига киритилган ўзгартиришга кўра:
Учувчисиз учадиган аппаратларни, уларнинг бутловчи ва эҳтиёт қисмларини қонунга хилоф равишда олиб кириш, ўтказиш, олиш, сақлаш ёки улардан фойдаланиш, шундай ҳаракатлар учун маъмурий жазо қўлланилганидан кейин содир этилган бўлса, қуйидагича жазоланади:
• БҲМнинг 25 бараваридан 50 бараваригача (8 млн 500 минг сўмдан 17 млн сўмгача) миқдорда жарима;
• 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари;
• 3 йилгача озодликни чеклаш;
• 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига қуйидаги қўшимчалар киритилди:
Учувчисиз учадиган аппаратларни, уларнинг бутловчи ва эҳтиёт қисмларини қонунга хилоф равишда олиб кириш, ўтказиш, олиш, сақлаш ёки улардан фойдаланиш, учувчисиз учадиган аппаратларни, уларнинг бутловчи ва эҳтиёт қисмларини мусодара қилиб, БҲМнинг 10 бараваридан 20 бараваригача (3 млн 400 минг сўмдан 6 млн 800 минг сўмгача) миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Мазкур ҳаракатларни содир этган шахс, агар у учувчисиз учадиган аппаратларни, уларнинг бутловчи ва эҳтиёт қисмларини ўз ихтиёри билан топширса, маъмурий жавобгарликдан озод қилинади.
Илгари бу норма мавжуд эмас эди.
Бунда, учувчисиз учадиган аппаратларни қонунга хилоф равишда олиб кириш, ўтказиш, олиш, сақлаш ёки улардан фойдаланиш учун аввал маъмурий кейин жиноят жавобгарлик белгиланди.

• 7582 количество просмотров
Законом, подписанным Президентом (ЗРУ №921 от 15.03.2024 года), внесены изменения и дополнения в ряд кодексов
Согласно внесенным изменениям в Уголовный кодекс:
Незаконный ввоз, сбыт, приобретение, хранение или использование беспилотных летательных аппаратов, комплектующих и запасных частей к ним, совершенные после применения административного взыскания за такие же действия, влечет за собой применение одного из следующих наказаний:
• штраф от 25 до 50 БРВ (от 8 млн 500 тысяч сумов до 17 млн сумов);
• исправительные работы до 3 лет;
• ограничение свободы до 3 лет;
• лишение свободы до 3 лет.
В Кодекс об административной ответственности были внесены следующие дополнения:
Незаконный ввоз, сбыт, приобретение, хранение или использование беспилотных летательных аппаратов, комплектующих и запасных частей к ним, влечет наложение штрафа от 10 до 20 БРВ (от 3 млн 400 тысяч сумов до 6 млн 800 тысяч сумов) с конфискацией беспилотных летательных аппаратов, комплектующих и запасных частей к ним.
Лицо, совершившее данные действия, освобождается от административной ответственности, если оно добровольно сдало беспилотные летательные аппараты, комплектующие и запасные части к ним.
Ранее данной нормы не существовало.
При этом за незаконный ввоз, передачу, приобретение, хранение или использование беспилотных летательных аппаратов устанавливается сначала административная, а затем уголовная ответственность.