• 15366 марта ўқилди
Қонун давлат органларига ва маҳаллий давлат ҳокимияти органларига, давлат муассасаларига, давлат унитар корхоналарига, давлат мақсадли жамғармаларига, шунингдек устав фондида (устав капиталида) давлат улуши 50 фоиз миқдорда ва ундан ортиқ бўлган акциядорлик жамиятларига нисбатан татбиқ этилади.
Қонунда давлат органининг ёки бошқа ташкилотнинг ходими, манфаатлар тўқнашуви, манфаатлар тўқнашувини тартибга солиш бўйича махсус бўлинма, шахсий манфаатдорлик, яқин қариндошлар каби асосий тушунчалар киритилди.
Қуйидаги шахслар давлат органининг ёки бошқа ташкилотнинг ходимига алоқадор шахслар деб эътироф этилади:
• давлат органи ёки бошқа ташкилот ходимининг яқин қариндошлари;
• давлат органининг ёки бошқа ташкилотнинг ходими ва (ёки) унинг яқин қариндошлари қайси юридик шахснинг устав фонди (устав капитали) акцияларига ёки улушларига эгалик қилса, ўша юридик шахс;
• давлат органининг ёки бошқа ташкилотнинг ходими ёхуд унинг яқин қариндошлари қайси юридик шахсда бошқарув органининг раҳбари ёки аъзоси бўлса, ўша юридик шахс.
Қонунга кўра, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги манфаатлар тўқнашуви билан боғлиқ муносабатларни тартибга солиш соҳасидаги махсус ваколатли давлат органидир.
Давлат органи ёки бошқа ташкилот ходими томонидан қонун талабларига риоя этилиши устидан назорат ушбу давлат органида ёки бошқа ташкилотда тузилган одоб-ахлоқ комиссияси томонидан амалга оширилади.

• 15432 количество просмотров
Действие Закона Республики Узбекистан "О конфликте интересов" распространяется на государственные органы и органы государственной власти на местах, государственные учреждения, государственные унитарные предприятия, государственные целевые фонды, а также на акционерные общества с долей государства в их уставном фонде (уставном капитале) в размере 50 процентов и более.
Законом введены такие основные понятия, как сотрудник государственного органа или иной организации, конфликт интересов, специальное подразделение по урегулированию конфликта интересов, личная заинтересованность, близкие родственники.
Связанными лицами сотрудника государственного органа или иной организации признаются следующие лица:
• близкие родственники сотрудника государственного органа или иной организации;
• юридическое лицо, акциями или долями уставного фонда (уставного капитала) которого владеют сотрудник государственного органа или иной организации и (или) его близкие родственники;
• юридическое лицо, в котором сотрудник государственного органа или иной организации или его близкие родственники являются руководителями или членами органа управления.
Согласно Закону, Агентство по противодействию коррупции будет являться специально уполномоченным государственным органом в сфере регулирования отношений, связанных с конфликтом интересов.
Контроль за соблюдением требований Закона сотрудником государственного органа или иной организации будет осуществлять комиссия по этике, созданная в данном государственном органе или иной организации.