Қарорга кўра, “Зангиота-2” шифохонаси фаолияти тугатилиб, унинг ўрнида давлат муассасаси шаклидаги 500 ўрнига мўлжалланган Тошкент шаҳар болалар кўп тармоқли шифохонаси (Болалар шифохонаси) ташкил этилади.
Болалар шифохонасининг асосий вазифалари қуйидагилар этиб белгиланди:
• 18 ёшгача бўлган болаларда зарур тиббий текширувларни ўтказиш, уларга юқори малакали тиббий-консультатив ҳамда ихтисослаштирилган стационар ёрдамини кўрсатиш;
• туман тиббиёт бирлашмаларига амалий-методик ёрдам бериш;
• Тошкент шаҳар тиббиёт муассасалари амалиётига замонавий тиббиёт технологиялари ва бошқарув усулларини жорий этишда кўмаклашиш;
• тиббиёт ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини оширишда иштирок этиш.
2024 йил 1 сентябргача Болалар шифохонасининг бино ва иншоотларида зарур қурилиш ҳамда таъмирлаш ишларини ўтказиш орқали уни болаларга тиббий ёрдам кўрсатишга мослаштирилади.

Принято Постановление Правительства «Об организации Детской многопрофильной больницы города Ташкента» (№446 от 24.07.2024 года)
Согласно Постановлению, деятельность больницы «Зангиота-2» будет прекращена, а на ее месте будет создана Детская многопрофильная больница города Ташкента (Детская больница), рассчитанная на 500 койко-мест в форме государственного учреждения.
Основными задачами Детской больницы были определены:
Здания и сооружения Детской больницы адаптированы для оказания медицинской помощи детям путем проведения необходимых строительных и ремонтных работ.