Ҳукумат қарори (457-сон, 22.07.2025 й.) билан “Ер қаъридан фойдаланиш қоидаларини бузиш билан боғлиқ ҳуқуқбузарликлар ҳақида хабар берган жисмоний шахсларни пул мукофоти билан рағбатлантириш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, шахслар ҳуқуқбузарликни видеотехника воситалари орқали қайд этиши ҳамда “Геомониторинг” тизими орқали Тоғ-кон саноати ва геология соҳасини назорат қилиш инспекциясига юбориши лозим.
Фото ва видео материалларда қуйидагилар акс эттирилиши керак:
содир этилган ҳуқуқбузарлик;
ҳуқуқбузарлик содир этган шахс тўғрисидаги маълумотлар (агар мавжуд бўлса);
ҳуқуқбузарлик содир этилган манзил, сана ва вақт.
Фото ва видео материаллар 15 иш кунида кўриб чиқилади.
Фото ва видео материалларни юборган шахслар қуйидаги миқдорларда пул мукофоти билан рағбатлантирилади:
кенг тарқалган норуда фойдали қазилмаларни қонунга хилоф равишда қазиб олиш ёки бошқа жойга ташиш бўйича – ҳуқуқбузардан ундирилган маблағлар ҳисобидан БҲМнинг 1 баравари;
фойдали қазилмаларни қазиб олиш, минерал хомашёни қайта ишлаш соҳасидаги бошқа ҳуқуқбузарлик бўйича – ҳуқуқбузардан ундирилган жарима миқдорининг 5 фоизи.

• 3705 количество просмотров
Постановлением Правительства № 457 от 22.07.2025 года утвержден Порядок поощрения физических лиц денежным вознаграждением за сообщение о правонарушениях, связанных с нарушением правил пользования недрами.
Согласно Порядку, граждане должны зафиксировать правонарушение с помощью видеотехники и направить материалы в Инспекцию по контролю в сфере горнодобывающей промышленности и геологии через систему «Геомониторинг».
Фото- и видеоматериалы должны содержать:
• само правонарушение;
• сведения о лице, совершившем правонарушение (если имеются);
• адрес, дата и время совершения правонарушения.
Материалы рассматриваются в течение 15 рабочих дней.
Граждане, направившие фото- и видеодоказательства, поощряются денежным вознаграждением в следующих размерах:
• 1 базовая расчетная величина (БРВ) — за сообщение о незаконной добыче или перемещении распространённых нерудных полезных ископаемых (за счёт средств, взысканных с правонарушителя);
• 5% от суммы взысканного штрафа — за иные правонарушения в сфере добычи полезных ископаемых и переработки минерального сырья.