Ҳукумат қарори (547-сон, 28.08.2025 й.) билан “Ерости сув олиш иншоотларини сув ҳисоблаш воситалари билан жиҳозлашни рўйхатга олиш ва муҳрлаш бўйича давлат хизматини кўрсатиш”нинг маъмурий регламенти тасдиқланди.
Регламентга кўра, ушбу давлат хизмати давлат хизматлари марказлари ёки ЯИДХП орқали кўрсатилади.
Сув ҳисоблаш воситалари билан жиҳозланмаган ерости сув олиш иншоотларидан фойдаланиш тақиқланади.
Ерости сув олиш иншоотларидан олинаётган сув ҳисобини юритиш учун фақат Ўзбекистон Республикасида ўлчаш воситалари давлат реестрига киритилган турлардаги сув ҳисоблаш воситаларининг ўрнатилишига йўл қўйилади.
Сув ҳисоблаш воситалари насосли қудуқларда сув чиқишини бошқариш қурилмасидан олдин, фавворали қудуқлар ва булоқларда бошқариш қурилмасидан кейин ўрнатилиши лозим.
Давлат хизмати кўрсатилгани учун БҲМнинг 50 фоизи миқдорида йиғим ундирилади.
Ҳудудий гидрогеология станциялари ва туман (шаҳар) солиқ инспекциялари сўровнома юборилгач, 10 кун муддатда ерости сув олиш иншоотларида ўрнатилган сув ҳисоблаш воситаларини рўйхатга олади ва муҳрлайди.

• 2784 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 547 от 28.08.2025 г.) утвержден административный регламент государственной услуги
«Регистрация и пломбирование оснащения сооружений по забору подземных вод средствами учета воды».
Согласно регламенту, данная госуслуга предоставляется через центры государственных услуг или ЕПИГУ (ЯИДХП).
Использование сооружений по забору подземных вод без средств учета воды запрещено.
Для учета забираемой подземной воды допускается установка только тех средств учета, которые включены в Государственный реестр средств измерений Республики Узбекистан.
Счетчики воды должны устанавливаться:
– на насосных скважинах — до устройства управления подачей воды;
– на фонтанирующих скважинах и источниках — после устройства управления подачей воды.
За предоставление госуслуги взимается сбор в размере 50 % от БРВ.
Территориальные гидрогеологические станции и районные (городские) налоговые инспекции в течение 10 дней после получения запроса регистрируют и пломбируют установленные средства учета воды на сооружениях по забору подземных вод.