“Урганч давлат тиббиёт институти фаолиятини йўлга қўйиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (621-сон, 03.10.2025 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, Тошкент тиббиёт академиясининг Урганч филиали клиникаси Урганч давлат тиббиёт институти клиникаси   этиб қайта номланди.
Қуйидагилар Институтнинг асосий вазифалари этиб белгиланди:
♦ узлуксиз тиббий-касбий таълим тизимида юқори малакали тиббиёт кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш;
♦ талабаларда соғлом турмуш тарзини кенг тарғиб этиш учун шарт-шароитлар яратиш;
♦ илмий-педагогик салоҳиятнинг ривожланишини қўллаб-қувватлаш, педагогик технологиялар ва ўқитиш усулларини фаол такомиллаштириш;
♦ тиббиёт таълими ва илм-фанининг амалиёт билан интеграция қилинишини таъминлаш ҳамда тиббий ёрдам кўрсатиш даражасини ошириш.

• 3961 количество просмотров
Принято постановление Правительства (№621 от 3 октября 2025 года) «О мерах по организации деятельности Ургенчского государственного медицинского института».
Согласно постановлению, клиника Ургенчского филиала Ташкентской медицинской академии переименована в клинику Ургенчского государственного медицинского института.
Основными задачами Института определены:
♦ подготовка, переподготовка и повышение квалификации высококвалифицированных медицинских кадров в системе непрерывного медицинского и профессионального образования;
♦ создание условий для широкого продвижения среди студентов здорового образа жизни;
♦ поддержка развития научно-педагогического потенциала, активное совершенствование педагогических технологий и методов обучения;
♦ обеспечение интеграции медицинского образования и науки с практикой, а также повышение уровня оказания медицинской помощи.
Начиная с 2025/2026 учебного года, в Институте будут организованы базовая докторантура и докторантура.