“Маҳаллий енгил саноат корхоналарининг халқаро етказиб бериш занжирларида иштирокини кенгайтириш ҳамда ташқи бозорларда ўрнини мустаҳкамлашга қаратилган чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ–4-сон, 12.01.2026 й.) қабул қилинди.
Фармонга кўра, тўқимачилик корхоналарини иқтисодий ва молиявий кўрсаткичларидан келиб чиққан ҳолда “яшил”, “сариқ” ва “қизил” тоифаларга ажратиш ва улар фаолиятига манзилли кўмаклашиш бўйича корхоналарни қўллаб-қувватлаш дастури амалга оширилади.
✅ Бунда қуйидагиларга рухсат берилади:
♦ корхоналарга тижорат банклари томонидан 2 млн АҚШ долларигача улар томонидан харид қилинган ва тўловлари тўлиқ амалга оширилган ёки ўзи етиштирган хомашёни  гаровга олган ҳолда Енгил саноатни ривожлантириш агентлиги ресурслари ҳисобидан кредитлар ажратишга;
♦ соғломлаштириш имконияти мавжуд деб топилган корхоналарнинг аввал олган тижорат кредитлари муддатини 7 йилгача узайтириб беришга;
♦ пахта хомашёси хариди учун жалб қилинган кредитлар бўйича 2026–2027 йилларда тўлов графикларида январь-февраль ойлари учун белгиланган тўловларни кредит шартномасига асосан охирги 6 ойга тенг тақсимланган ҳолда тўлашга.

• 1527 количество просмотров
Указ Президента «О мерах по расширению участия предприятий местной лёгкой промышленности в международных цепочках поставок и укреплению позиций на внешних рынках» (УП–4 от 12.01.2026) был принят.
Согласно указу, будет реализована программа поддержки предприятий, предусматривающая классификацию текстильных предприятий по их экономическим и финансовым показателям на категории «зелёная», «жёлтая» и «красная», а также адресное содействие их деятельности.
✅ При этом разрешается:
выдача предприятиям коммерческими банками кредитов до 2 млн долларов США за счёт ресурсов Агентства по развитию лёгкой промышленности — под залог приобретённого и полностью оплаченного сырья либо сырья, выращенного самим предприятием;
продление срока ранее полученных коммерческих кредитов до 7 лет для предприятий, признанных имеющими возможность финансового оздоровления;
♦ по кредитам, привлечённым для закупки хлопкового сырья, в 2026–2027 годах: платежи, запланированные по графику на январь–февраль, могут быть перераспределены и выплачены равными частями в последние 6 месяцев в соответствии с кредитным договором.